Tarix: 16/03/15 Naxçıvan MR-də iki ayda informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 8 milyonu ötüb
Naxçıvan Muxtar Respublikasında cari ilin yanvar-fevral aylarında informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 8 milyon 378 min manat olub.
Tarix: 16/03/15 Azərbaycanla Çili arasında İKT əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi istiqamətində böyük potensial var
Azərbaycan parlamentinin bir qrup üzvü Çilidə elm və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları istiqamətində müzakirələr aparıblar. Bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Tarix: 16/03/15 FİN-ə uyğunlaşdırılmış informasiya sistemlərinin “Elektron hökumət” portalına inteqrasiyası vətəndaşlara nə verəcək?
Fərdi identifikasiya nömrəsi (FİN) informasiya sistemlərində fərdin şəxsiyyətini müəyyən etməyə imkan verdiyindən mövcud və yeni yaradılan elektron xidmətlər istifadəçilərin rahatlığını təmin edəcək.
Tarix: 16/03/15 Almaniya kansleri Çin ilə İT sahəsində tərəfdaşlığa çağırıb
Almaniya Federal kansleri Angela Merkel martın 16-da Hannoverdə işinə başlayan “CeBIT 2015” kompüter və informasiya (İT) texnologiyaları sərgisində alman və Çin şirkətləri arasında İT sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirmək təşəbbüsü ilə çıxış edib.
Tarix: 16/03/15 Avropa İttifaqı internetdə ekstremizmi təbliğ edən kontenti yoxlamağa başlayacaq
Estoniya daxili işlər naziri Hanno Pevkur martın 12-də Brüsseldə Avropa İttifaqının (Aİ) Ədliyyə və Daxili İşlər Şurasında bildirib ki, terrorizmlə mübarizədə prioritetlərdən biri internetdə ekstremizmin təbliğinin yayılmasının qarşısının alınmasıdır.
Tarix: 16/03/15 2015-ci ildə dünya fərdi kompüterlər bazarının həcmi 5 faiz azalacaq
“International Data Corporation” (IDC) analitik şirkətinin proqnozuna görə, 2015-ci ildə dünyada kompüter tədarükünün həcmi 4,9 azalacaq, halbuki əvvəlki proqnoz 3,3 faizə bərabər olub.
Tarix: 16/03/15 Amerikalıların 69 faizi “Apple Watch” qurğusunu satın almağı planlaşdırmır
“Reuters” agentliyi tərəfindən keçirilmiş sorğuya əsasən məlum olub ki, amerikalıların 69 faizi “Apple Watch” "ağıllı" saatlarını satın almağı planlaşdırmır.
Tarix: 14/03/15 Ümumtəhsil məktəbləri buraxılış sinif şagirdləri haqqında məlumatların “Şagird-məzun” sisteminə daxil edilməsi prosesi martın sonunda başa çatır
“Şagird-məzun” sisteminə ümumtəhsil müəssisələrinin buraxılış sinif şagirdləri haqqında məlumatların daxil edilməsi prosesi davam edir.
Tarix: 14/03/15 “Microsoft”: “Azərbaycanın İT bazarında “IBM” şirkətinin aktivləşməsi istehlakçıların xeyrinədir”
“Microsoft” şirkəti Azərbaycan bazarında daha bir İT şirkətinin nümayəndəliyinin açılmasının nəticə etibarı ilə istehlakçılar üçün xeyirli olduğunu hesab edir.
Tarix: 14/03/15 Azərbaycanda fəaliyyət göstərən şirkətlər e-ticarəti genişləndirir
Elektron ticarət effektiv və rahat olduğu üçün dünyanın bir çox ölkələrində sahibkarlığın inkişafına, biznesin genişlənməsinə və gəlirlərin artırılmasına müsbət təsir edib.
Tarix: 14/03/15 Azərbaycan gömrükçüləri baxış-rentgen sistemləri üzrə beynəlxalq kursda iştirak ediblər
Azərbaycan gömrükçüləri HI-SCAN, HİTRaX II, X-ray baxış-rentgen texnikasından istifadə edən operatorların təlimi üzrə beynəlxalq instruktorların (trenerlərin) hazırlanmasına dair kursda iştirak ediblər. Kurs Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərindəki “Smith Heimann Rus” şirkətində təşkil edilib.
Tarix: 14/03/15 Amerikalıların 60 faizi onlayn sifarişlərini hava üzərindən satın almaq istəyirlər
Amerikalıların 50 faizdən çoxu ona ümid edir ki, 2020-ci ilədək onlar öz sifarişlərini pilotsuz uçuş aparatlarının köməyi ilə ala biləcəklər.
Tarix: 14/03/15 Niderlandda telefon və internet istifadəçilərinin məlumatlarının saxlanılması haqda qanun ləğv edilib
Haaqa Məhkəməsi internet və telefon şəbəkələri istifadəçilərinin fərdi məlumatlarının saxlanılması və toplanılması haqda qanunu ləğv edib.
Tarix: 13/03/15 Koreyada Azərbaycan nümayəndə heyəti yeni yaradılacaq ticarət sisteminin tətbiqini müzakirə edib
Azərbaycan Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin (QKDK) sədri Rüfət Aslanlının rəhbərliyi ilə geniş nümayəndə heyətinin Koreya Respublikasına işgüzar səfəri davam edir.
Tarix: 13/03/15 Azərbaycanda bəzi xidmət tədarükçüləri öz istifadəçilərini aldadırlar
Azərbaycanda İKT sektorunda təqdim edilən xidmətlərin arasında müştəri narazılığına səbəb olan əsas sahələr mobil rabitə və internetdir.