Tarix: 21/01/15 Abel Məhərrəmov: “BDU Yaponiyanın bir sıra şirkətləri ilə innovativ texnologiyalar sahəsində sıx əməkdaşlıq edir”
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) Yaponiyanın bir sıra şirkətləri ilə innovativ texnologiyalar sahəsində sıx əməkdaşlıq edir.
Tarix: 21/01/15 Beynəlxalq Nüvə və İnformasiya Sistemi tərəfindən AEBA-nın məlumatlar bazasına bir ildə 430 məlumat göndərilib
Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyi (AEBA) ilə AMEA-nın ilk əməkdaşlıq layihəsi olan Radiasiya Problemləri İnstitutunun (RPİ) əsasında Beynəlxalq Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi öz fəaliyyətini ötən ildə uğurla davam etdirib.
Tarix: 21/01/15 Qırğızıstan şirkəti Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyət göstərən “Karabakh Telecom” şirkəti ilə rouminq razılaşmasını dayandırdı
Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfirliyinin müdaxiləsi nəticəsində “O!” ticarət markası adı altında Qırğızıstan Respublikasında fəaliyyət göstərən “Nur Telecom” şirkətinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyət göstərən “Karabakh Telecom” şirkəti ilə rouminq razılaşması dayandırılıb.
Tarix: 21/01/15 “Nar Mobile”dan daha bir kampaniya
“Nar Mobile” öz tərəfdaşı olan “Irshad Electronics” ilə birlikdə daha bir kampaniyaya start verdi.
Tarix: 21/01/15 Azərbaycan və Almaniya arasında informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi
Tarix: 21/01/15 Azərbaycanda ilk dəfə olaraq ABB-nin müştəriləri elektron arayışı xüsusi terminallar vasitəsilə də ala biləcəklər
Artıq Azərbaycan Beynəlxalq Bankı da bir çox qabaqcıl banklar kimi kredit əməliyyatlarının aparılması və digər bank işlərinin sadələşdirilməsi məqsədilə elektron arayışların tətbiqinə başlayıb.
Tarix: 21/01/15 Nanostrukturlu materiallarla bağlı Türkiyə-Azərbaycan birgə layihələrinin hazırlanması müzakirə olunacaq
Azərbaycanda Türkiyə Orta Doğu Texniki Universitetinin (ODTU) Yüksək Texnologiyalı Materialların Dizaynı və İnkişaf etdirilməsi Laboratoriyasının (YTMDİL) təcrübəsi ilə bağlı müzakirələr aparılacaq.
Tarix: 21/01/15 Azərbaycanda Tədqiqat Nüvə Reaktorunun qurulması üzrə işlər davam etdirilir
Azərbaycanda nüvə və radiasion texnologiyaların inkişafına dövlətin xüsusi strateji diqqətinin təzahürü kimi Azərbaycan Respublikasında sterilizasiya məqsədli “Qamma-şüalanma Kompleksi” və “Tədqiqat Nüvə Reaktoru”nun yaradılması üçün Nazirlər Kabinetinin (NK) 17 iyul 2009-cu il tarixli 107s №-li sərəncamı ilə 15 ha torpaq sahəsi ayrılıb.
Tarix: 21/01/15 Avropa İttifaqı ABŞ internet şirkətinə vergi tətbiq edə bilər
Avropa İttifaqı (Aİ) “Google” və ABŞ-ın digər şirkətlərinin fəaliyyətinə vergi tətbiq edilə biləcəyini istisna etmir. Bu barədə Aİ-nin rəqəmli iqtisadiyyat üzrə komissarı Günter Ettinger deyib.
Tarix: 21/01/15 Telekommunikasiya şirkətləri fırıldaqçılardan qorunmaq üçün biometrik texnologiyalardan istifadə edir
Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, 2013-cü ildə dünyada fırıldaqçılıq nəticəsində maliyyə itkiləri 46,3 milyard dollar təşkil edib ki, bu da 2011-ci ildəkindən 15 faiz çoxdur və bu göstərici artım nümayiş etdirməkdə davam edir.
Tarix: 21/01/15 Azərbaycanın İKT sektorunda ötən il ərzində 1,6 milyard manatlıq xidmət göstərilib
Azərbaycanın informasiya və rabitə sektorunda bu ilin yanvar-dekabr aylarında təsərrüfat subyektlərinə və əhaliyə 1,6 milyard manatlıq xidmət göstərilib.
Tarix: 21/01/15 Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi dövlət qurumları üçün İT mütəxəssislərinin seçimini aparacaq
Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi müxtəlif dövlət qurumları üçün İT vakansiyaları üzrə kadrların seçimini həyata keçirəcək.
Tarix: 21/01/15 Çində iqtisadi islahatlar genişləndirilib
Çinin Şanxay azad iqtisadi zonasında yeni iqtisadi islahatlar tətbiq olunub.
Tarix: 19/01/15 “Xiaomi” şirkəti “Kingsoft” proqram təminatı istehsalçısının səhmlərinin kiçik bir hissəsini alır
“Xiaomi” şirkəti “Tencent Holdings Ltd”ən proqram təminatı istehsalçısı olan “Kingsoft”un səhmlərinin 3 faizini 68 milyon dollara almağa razılıq verib.
Tarix: 19/01/15 2019-cu ilədək dünyada mobil rabitənin nüfuzetmə səviyyəsi 125 faizə çatacaq
Smartfon və planşetlərə artan tələbat mobil rabitə bazarının həcminin artmasına səbəb olur. Bu barədə “iGR” tədqiqat şirkətinin mobil rabitə sahəsi üzrə proqnozunda deyilir.