Tarix: 15/01/15 Elektron formada göndərilən bəyannamələrin xüsusi çəkisində artım müşahidə olunur
Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, hökumət tərəfindən elektron xidmətlərdən istifadənin təşviq edilməsi əhalidə ona olan marağı artırıb.
Tarix: 15/01/15 Elmi tədqiqat proqramları, layihə və digər elmi tədbirlərin maliyyələşdirilməsi üçün elan edilən müsabiqənin ekspertizası aparılacaq
Elmi tədqiqat proqramlarının, layihələrinin və digər elmi tədbirlərin maliyyələşdirilməsi məqsədi ilə Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) qrantların verilməsi üzrə 2014-cü il üçün elan etdiyi əsas müsabiqəyə sənəd qəbulu fevralın 27-də başa çatacaq.
Tarix: 15/01/15 Azərbaycanda kreditlərin verilməsi ilə bağlı elektron arayışlardan istifadə sayı artıb
Azərbaycanda banklar tərəfindən kreditlərin verilməsi üçün istifadə edilən elektron arayış xidmətindən faydalananların sayı sürətlə artmaqdadır.
Tarix: 15/01/15 Yaponiya şirkəti səhiyyə texnologiyaları mərkəzi açıb
Yaponiyanın “Toshiba” şirkəti Kavasaki şəhərində səhiyyə texnologiyaları mərkəzi (Healthcare Technology Center) istifadəyə verib.
Tarix: 15/01/15 2045-ci ildə bəşəriyyəti nə gözləyir?
20-30 il bundan əvvəl çətin ki kiminsə ağlına gələrdi ki, artıq 2014-cü ildə cibə yerləşən kiçikölçülü qurğudakı düymələrə sıxmaqla insanlar bir-biri ilə ünsiyyət saxlaya bilər.
Tarix: 15/01/15 2017-ci ildə ABŞ yollarında sürücüsüz avtomobillər istismara veriləcək
Sürücünün iştirakı olmadan hərəkət edə bilən avtomobillər artıq iki ildən sonra ABŞ-ın ictimai yollarında şütüyə bilər.
Tarix: 15/01/15 “Sony” mobil telefon və televizor bölmələrini satmaq niyyətindədir
2013-2014-cü maliyyə ilinin yekunları üzrə “Mobile Products & Communications” və “Imaging Products & Solutions” bölmələrinin maliyyə itkiləri 1 milyard dollar təşkil edib
Tarix: 15/01/15 Elmi kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi əsas tutularaq, daha bir müəssisədə kompüterləşdirmə işləri həyata keçirilib
Elmi kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi əsas tutularaq, daha bir müəssisədə kompüterləşdirmə işləri həyata keçirilib.
Tarix: 14/01/15 AMEA bir sıra innovativ müqavilələr bağlayıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası 2014-cü ildə informasiya texnologiyaları istiqamətində bir sıra müqavilələr bağlayıb.
Tarix: 14/01/15 Yüksək Texnologiyalar Parkı Beynəlxalq Sertifikatlı Proqram Təminatının Test Olunması üzrə təlim təşkil edir
Yüksək Texnologiyalar Parkı “Keytorc” şirkəti ilə birgə ISTQB Beynəlxalq Sertifikatlı Proqram Təminatının Test Olunması üzrə təlim təşkil edir.
Tarix: 14/01/15 ABŞ istehsalçısı “Ericsson” şirkətini məhkəməyə verib
ABŞ-ın “Apple” korporasiyası "Ericsson” şirkətini onun “LTE” simsiz rabitə texnologiyaları sahəsindəki patentlərinin mobil rabitə sahəsi üzrə standartlar baxımından əhəmiyyət kəsb etməməsinə və İsveç istehsalçısının onlardan istifadəyə görə böyük məbləğ tələb etməsinə görə Kaliforniya Federal Məhkəməsinə verib.
Tarix: 14/01/15 Tibbi-Sosial Ekspertiza və Əlillərin Reabilitasiyası İnformasiya Sistemi əlillik təyinatı prosesini asanlaşdırıb
Tibbi-Sosial Ekspertiza və Əlillərin Reabilitasiyası İnformasiya Sistemi əlillik təyinatı prosesində aidiyyəti təşkilatlar arasında müvafiq məlumatların elektron şəkildə mübadiləsinə xidmət edir.
Tarix: 14/01/15 “ITG”: “Apple Pay” artıq 2015-ci il yanvarın sonunda “Google Wallet”i qabaqlayacaq
“ITG Investment Research”in proqnozuna görə, “Apple Pay” auditoriyasının indiki artım tempi saxlanıldığı halda, artıq 2015-ci il yanvarın sonunadək “alma” şirkətinin ödəmə sisteminin bazar payı “Google”un ödəmə xidmətinin bazar payını qabaqlaya bilər.
Tarix: 14/01/15 Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin elektron xidmətləri yenə də ən çox istifadə olunan xidmətlərdən olub
Ötən ilin dekabr ayı ərzində “Elektron hökumət” portalı vasitəsi ilə ən çox istifadə olunan 20 xidmət üzrə ilk 5 elektron xidmətdən 3-ü Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin göstərdiyi e-xidmətlər olub.
Tarix: 14/01/15 Yuvenal ədliyyədə İKT-nin tətbiqi genişləndirilir
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin ədalət mühakiməsinin səmərəliliyinin artırılmasına dair tapşırıqlarına uyğun olaraq aparılan məhkəmə-hüquq islahatı çərçivəsində yuvenal ədliyyənin inkişafına xüsusi diqqət yetirilir.