Tarix: 22/12/14 “Forrester Research”: “Startup”lar iri sığorta şirkətləri üçün təhlükə törədir”
Yeni nəsil çevik şirkətlər (startup) rəqəmli texnologiyalarla məşğul olan qrupların həcminin artmasına baxmayaraq iri sığorta şirkətləri ilə rəqabət aparır.
Tarix: 22/12/14 “Sazz” abunəçilər üçün müxtəlif güzəştli paketlər təklif edir
“Sazz İnternet” dekabrın 20-dən yanvarın 19-na qədər davam edəcək qış kampaniyası çərçivəsində mövcud və yeni abunəçilər üçün müxtəlif güzəştli paketlər təklif edir.
Tarix: 22/12/14 Naxçıvanda informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 44 milyona yaxın olub
Naxçıvan Dövlət Statistika Komitəsi bu ilin 11 ayı ərzində informasiya və rabitə sektorunda göstərilən xidmətlərin həcmini açıqlayıb.
Tarix: 22/12/14 Cari ilin 11 ayında Çindən proqram təminatının ixracı 14 faiz azalıb
Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Sənaye və İnformasiyalaşdırma Nazirliyinin məlumatına görə, 2014-cü ilin yanvar-noyabrında Çindən proqram təminatının ixracı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14 faiz azalaraq 268,2 milyard yuan (43,8 milyard dollar) təşkil edib.
Tarix: 22/12/14 ABŞ Çindən Şimali Koreya hakerləri ilə mübarizə üçün yardım istəyib
ABŞ Prezidenti Barak Obama Administrasiyası Çindən Koreya Xalq Demokratik Respublikası (KXDR) hakerləri ilə mübarizə aparmaq üçün yardım istəyib.
Tarix: 22/12/14 Avropada onlayn pulköçürmələri üçün normalar hazırlanıb
Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) onlayn ödəniş sistemləri tərəfindən qitədə fırıldaqçılığın qarşısını almaq məqsədilə növbəti ilin yayınadək ciddi təhlükəsizlik normaları tətbiq ediləcəyini açıqlayıb.
Tarix: 22/12/14 Qərbi Avropada fərdi kompüterlərin satış həcmi 15,6 faiz yüksəlib
“Context” şirkətinin hesablamasına görə, cari ilin yanvar-noyabrında Qərbi Avropa ölkələrində fərdi kompüterlərin (FK) satış həcmi 15,9 faiz yüksəlib.
Tarix: 22/12/14 “Google” sürücüsüz avtomobillərinin istehsalı üçün tərəfdaş axtarır
“Google”un sürücüsüz avtomobilin yaradılması üzrə layihəsinin rəhbərləri “The Wall Street Journal” nəşrinə müsahibəsində bildiriblər ki, onların şirkəti avtomobil istehsalçısı olmaq niyyətində deyil.
Tarix: 20/12/14 Akif Əlizadə: “Prezident yanında Elm və Texnologiya üzrə Ali Şuranın yaradılmasına ehtiyac var”
Azərbaycanda elmi fəaliyyət, əsasən, akademiyanı, ali təhsil müəssisələrini, dövlət qurumlarının tərkibindəki elmi qurumları, qismən də özəl sektoru əhatə edir.
Tarix: 20/12/14 Tibb müəssisəsinə müraciət edən vətəndaşların qeydiyyatı “Vətəndaşların Elektron Sağlamlıq Kartı Sistemi”nə uyğun aparılacaq
Stasionar müalicəyə daxil olan xəstələrin qeydiyyatı təkmilləşdirilir. Belə ki, 1 yanvar 2015-ci il tarixdən etibarən tibb müəssisəsinə müraciət edən vətəndaşların qeydiyyatı yalnız müvafiq olaraq “Vətəndaşların Elektron Sağlamlıq Kartı Sistemi”nin “Xəstələrin qəbulu və hospitalizasiyadan imtinanın qeydiyyatı jurnalı” moduluna və “Nümunəvi Tibbi İnformasiya Sistemi”nə daxil ediləcək.
Tarix: 20/12/14 Beynəlxalq şirkətin proqram təminatlarının Azərbaycan sığorta bazarında tətbiqinə başlanılacaq
Sığorta hadisələri nəticəsində dəyən zərərlərin qiymətləndirilməsi üzrə qabaqcıl şirkətlərdən biri kimi geniş təcrübəyə malik olan “Audatex” şirkətinin proqram təminatlarının Azərbaycan sığorta bazarında istifadəsi yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində nəqliyyat vasitələrinə dəyən zərərlərin dəyərinin müəyyən edilməsində vahid yanaşma və qiymətləndirmə sisteminin tətbiq olunmasını təmin edəcək.
Tarix: 20/12/14 Hakerlər milyonlarla istifadəçinin bank kartları haqqında məlumatlarını oğurlayıb
ABŞ-ın 1,4 min mağazanın sahibi olduğu “Staples” ofis üçün malların satışı üzrə nəhəng şəbəkəsi ardıcıl haker hücumlarına məruz qalmasını rəsmən bəyan edib.
Tarix: 20/12/14 “Apple Pay” sistemi 2015-ci ildə Avropada fəaliyyətə başlayacaq
Bu yaxınlaradək yalnız ABŞ-da işləyən “Apple Pay” mobil ödənişlər sistemi növbəti ildə fəaliyyətini Avropa və bir sıra digər regionlarda genişləndirməyi planlaşdırır.
Tarix: 19/12/14 Azərbaycan alimlərinin ilk qurultayı keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (RYTN), Təhsil Nazirliyinin (TN) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan alimlərinin I Qurultayı keçirilib
Tarix: 19/12/14 Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi “iOS” qurğularının istifadəçilərinə xəbərdarlıq edib
Azərbaycan Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi mobil internet istifadəçilərinə xəbərdarlıq edib.