Tarix: 30/10/14 Yeni texnologiyaları mənimsəmiş kadrların hazırlanmasında birgə fəaliyyətlə bağlı memorandum imzalanıb
“Tələbələrin innovativ ideyalarının dəstəklənməsi, xüsusi təqaüdlərin təsis edilməsi gələcəyin praqmatik düşüncəli mütəxəssislərinin hazırlanmasına verilən ən böyük töhfədir”.
Tarix: 30/10/14 İnformatika fənni üzrə magistratura səviyyəsinə qəbul imtahanı proqramının layihəsi qəbul olunub
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) nəzdində fəaliyyət göstərən informatika üzrə elmi-metodiki seminar növbəti iclasını keçirib.
Tarix: 30/10/14 Azərbaycanda heyvanların identifikasiyası və qeydiyyatı sistemi yaradılır
Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində “Heyvanların identifikasiyası və qeydiyyatı sisteminin yaradılması üzrə işçi qrup”un və respublikamızda fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlar və maliyyə qurumlarının təmsilçilərinin iştirakı ilə görüş keçirilib.
Tarix: 30/10/14 Beşyaşlı uşaq ən gənc kompüter mütəxəssisi olub
Böyük Britaniyanın Birminhem şəhərinin Pakistan əsilli beşyaşlı sakini Ayan Kureşi “Microsoft” korporasiyası tərəfindən təqdim olunan kompüter mütəxəssisi sertifikatına layiq görülüb.
Tarix: 30/10/14 Moskvada RRB-nin növbəti iclası keçiriləcək
Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində Regional Rabitə Birliyinin (RRB) Poçt rabitəsi üzrə komissiyasının və Poçt rabitəsi operatorlar şurasının birgə iclası keçiriləcək.
Tarix: 30/10/14 “Apple” şirkəti “iPod Classic” pleyerindən imtina edib
2014-cü ilin sentyabrında yeni “iPhone” smartfonlarının buraxılması 13 il bundan əvvəl buraxılmış “iPod Classic” multimedia pleyerinin satışlarının dayandırılması ilə müşayiət olunub. “Apple”ın baş direktoru sözügedən məhsuldan imtina səbəbini izah edib.
Tarix: 30/10/14 Britaniya xüsusi xidmət orqanları vətəndaşların məlumatlarına qeyri-qanuni müdaxilə edir
Böyük Britaniya hökuməti ilk dəfə milli xüsusi xidmət orqanlarının məhkəmənin müvafiq qərarı olmadan ölkə vətəndaşlarının məlumatlarına müdaxilə etdiyini etiraf edib.
Tarix: 30/10/14 “ULTRA” şirkəti rebrendinq həyata keçirir
Azərbaycanın İT bazarında aparıcı mövqeyə malik “ULTRA” şirkəti rebrendinq həyata keçirdiyini açıqlayıb. Rebrendinq haqqında qərar, son illər ərzində şirkətdə baş vermiş dəyişikliklərin, o cümlədən, şirkətin bazarda yeni özünü təqdimetmə strategiyası və tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq etməklə böyük həcmli vəzifələrin icrasının əks etdirilməsi zərurəti ilə bağlı qəbul edilib.
Tarix: 29/10/14 DƏMX əmək müqaviləsi bildirişlərinin elektron informasiya sistemində qeydiyyatdan keçirilməsi ilə bağlı QHT-lərlə əməkdaşlığa başlayır
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti (DƏMX) əmək müqaviləsi bildirişlərinin elektron informasiya sistemində (EİS) qeydiyyatdan keçirilməsi ilə bağlı işəgötürənlərlə iş sahəsində aidiyyəti QHT-lərlə əməkdaşlığa başlayıb.
Tarix: 29/10/14 AMEA Gəncə bölməsində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Distant Tədris Mərkəzi yaradılıb
AMEA Gəncə Bölməsində (GB) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Distant Tədris Mərkəzi DTM yaradılıb.
Tarix: 29/10/14 İnnovativ təhsil proqramlarının tətbiqi ilə təlim-tərbiyə sahəsində uğurlu nəticələrə nail olan müəllim və məktəblər müəyyənləşəcək
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov 2013-2014-cü dərs ilinin nəticələrinə görə “Ən yaxşı ümumtəhsil məktəbi” və “Ən yaxşı müəllim” müsabiqələrinin keçirilməsi haqqında əmr imzalayıb. Əmrə əsasən, müsabiqələrin keçirilməsi və bu prosesin tənzimlənməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsi yaradılıb.
Tarix: 29/10/14 “Biznesə başlama”da qeydiyyatı elektron qaydada tətbiq edən Azərbaycan ən çox islahat aparan ilk 10 ölkə sırasındadır
Mütəmadi olaraq, dünyada biznes mühitinin qiymətləndirilməsi istiqamətində dərc olunan müxtəlif hesabatlarda ölkəmizdə reallaşdırılan iqtisadi islahatlar diqqət mərkəzində saxlanılır.
Tarix: 29/10/14 Geologiya və Geofizika İnstitutunun “Bp” ilə əməkdaşlığı yeni texnologiyaların elmi əsaslarının hazırlanması üçün imkan yaradacaq
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) “Bp” şirkəti ilə əməkdaşlığı yeni texnologiyaların elmi əsaslarının hazırlanması üçün imkan yaradacaq. Bu fikir GGİ-nin Tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyevin “Bp” şirkətinin məsul işçiləri ilə görüşündə vurğulanıb.
Tarix: 29/10/14 Üç gündə “Apple Pay” mobil ödəmə sisteminə 1 milyon bank kartı qoşulub
“Apple Pay” xidməti işə salınandan sonra ötən 72 saat ərzində sistemdə bir milyondan çox bank kartı aktivləşdirilib. Bu haqda “Apple”ın baş direktoru Tim Kuk “WSJD Live” konfransında deyib.
Tarix: 29/10/14 Yaponiya şirkəti ilk sualtı mağaza açacaq
Yaponiyanın “Sony” şirkəti Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Dubay əmirliyində istehsal etdiyi qurğular üçün qeyri-adi mağaza açmağı planlaşdırır. Belə ki, mağazanın dəniz suyunun dörd metr dərinliyində yerləşəcək rəflərində sukeçirməz “Xperia” smartfon və planşet kompüter modelləri satışa çıxarılacaq.