Tarix: 22/09/14 “Apple” Böyük Britaniyada ən yaxşı brend elan edilib
“The Independent” nəşri “CoolBrands” sorğusuna istinadən yazır ki, ABŞ-ın “Apple” şirkəti üçüncü dəfə Böyük Britaniyada ən populyar brend elan edilib. Tədqiqatda 2 min istehlakçı və 37 tanınmış şəxsdən ibarət ekspert şurası iştirak edib.
Tarix: 22/09/14 “Samsung”un yeni smart saatlarında NFC modulu olacaq
Cənubi Koreyanın “Samsung” şirkəti bir ay bundan əvvəl növbəti nəsil öz smart saatını nümayiş etdirib, amma “Apple Watch” qurğusunun bazara çıxarılması “Samsung”un mühəndislərini "ağıllı" saatın gələcək modeli haqqında düşünməyə vadar edib.
Tarix: 22/09/14 “Gartner”: “Təşkilatların 73 faizi iritutumlu məlumatlar texnologiyasına investisiya yatırmaq niyyətindədir”
“Gartner Research Circle” şirkətinin müxtəlif ölkələri təmsil edən 302 üzvünün iştirak etdiyi sorğudan məlum olub ki, hazırda təşkilatların 73 faizi (ötənilki 64 faizlə müqayisədə) iritutumlu məlumatlar texnologiyasına vəsait yatırır və ya yaxın iki ildə bunu etməyi planlaşdırır.
Tarix: 22/09/14 Azərbaycan hərbçiləri kompüter dəstəkli komanda-qərargah təliminə qatılacaqlar
Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin nümayəndələri növbəti dəfə kompüter dəstəkli komanda-qərargah təlimində iştirak edəcək.
Tarix: 22/09/14 “Apple” serverlərini izləməyə icazə vermir
Məlum olduğu kimi, “Apple” sahibi haqda bütün məlumatları avtomatik qeydə alan qurğular təqdim edib. Amma, eyni zamanda, şirkət istifadəçilərə onlar haqda məlumatları dövlət qurumlarına ötürməyəcəyinə də söz verib.
Tarix: 22/09/14 Məhsuldar serverlərin satış həcmi 2.6% azalıb
“IDC”-nin tədqiqatına əsasən, 2014-cü ilin ikinci rübündə məhsuldar hesablamalar (High Performance Computing, HPC) üçün qlobal server satışlarının həcmi 2,45 milyard dollar təşkil edib ki, bu da ötən illə müqayisədə 2,6% daha azdır.
Tarix: 22/09/14 “NASA”: “MAVEN” elmi peyki Mars orbitinə çıxıb”
ABŞ-ın on ay əvvəl Marsa göndərdiyi “MAVEN” (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) elmi peyki planet orbitinə çıxıb.
Tarix: 20/09/14 Elektron Reyestrdə dövlət qurumları göstərdikləri bütün xidmətləri açıqlayacaq
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 11 sentyabr 2014-cü il tarixli Fərmanı ilə dövlət orqanları tərəfindən həyata keçirilən xidmətlərin Elektron Reyestri yaradılacaq.
Tarix: 20/09/14 Çin Aya ilk geri qaytarılan kosmik aparat göndərəcək
Çin ilk geri qaytarılan kosmik aparatını Aya buraxmaq barədə planlarını açıqlayıb. ”France-Presse” agentliyinin məlumatına görə, aparatın 2014-cü ilin sonunadək buraxılacağı gözlənilir.
Tarix: 20/09/14 Kanadalılar vergini rəqəmli valyuta ilə ödəyə biləcəklər
Kanadanın Vankuver şəhər hakimiyyəti tezliklə vergi ödəyicilərinin vergi, cərimə və yığımları “Bitcoin” rəqəmli valyutası ilə ödəyə biləcəklərini bəyan edib.
Tarix: 20/09/14 “Sony” korporasiyası kompüter funksiyasına malik eynəyini nümayiş etdirəcək
“Sony” korporasiyası kompüter funksiyasına malik “SmartEyeglass” eynəyinin hazırlanmasını elan edib. Sözügedən eynək smartfonla simsiz qoşulmanı təmin edir və linzaların köməyi ilə mətn və qrafik informasiyanı ötürür.
Tarix: 20/09/14 “LG” şirkəti “Ginnesin Rekordlar Kitabı”na düşüb
“LG” korporasiyası qabaqcıl “G3” smartfonunun reklam kampaniyası nəticəsində “Ginnesin Rekordlar Kitabı”na düşüb.
Tarix: 20/09/14 Azərbaycanda İT satınalmalar üzrə işlər sürətlə davam etdirilir
Dünya Bankının Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi (QKDK) imzalanmış “Kapital Bazarlarının Müasirləşdirilməsi” layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda İT satınalmalar üzrə işləri sürətlə davam etdirir.
Tarix: 19/09/14 Larri Ellison “Oracle” şirkətinin CEO postunu tərk edir
1976-cı ildə “Oracle” şirkətini təsis etmiş Larri Ellison baş direktor vəzifəsini tərk edir. Ellison müasir İT sənayesinin yaşlı nümayəndələrindən biridir və ABŞ-da ən yüksək maaş alan İT menecerdir.
Tarix: 19/09/14 Kitabxana işində latın əlifbasında UNİCOD standartına əsaslanan resursların toplu kataloqunun inkişafı müzakirəyə çıxarılıb
Qırğızıstanın Bişkek şəhərində Türkdilli Ölkələrin Milli Kitabxanaları direktorları şurasının iclası keçirilib. İclası vitse-prezident, Azərbaycan Milli Kitabxanasının (AMK) direktoru professor Kərim Tahirov açaraq, şuranın 2012-2014-cü illər fəaliyyəti haqqında məlumat verib.