Tarix: 04/09/14 ƏƏSMN-in elektron informasiya sistemində artıq 500 minə yaxın əmək müqaviləsi bildirişi qeydiyyatdan keçib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) elektron informasiya sisteminə (EİS) əmək müqaviləsi bildirişlərinin daxil edilərək qeydiyyatdan keçirilməsi prosesi getdikcə sürətlənir və bu günədək sistemdə qeydiyyatdan keçən bildirişlərin sayı qısa müddət ərzində artıq 500 minə çatır.
Tarix: 04/09/14 Müraciətlərin çoxluğu nəzərə alınaraq “Elektron məktəb üçün elektron müəllim” kursunun müddəti uzadılıb
Azərbaycan Respublikasının pedaqoji yönümlü ali təhsil müəssisələrində çalışan müəllim və tələbələri, məktəbəqədər təhsil müəssisəsi və orta məktəblərdə dərs deyən müxtəlif fənn müəllimləri üçün nəzərdə tutulan “Elektron məktəb üçün elektron müəllim”ə müraciətlərin çox olmasını nəzərə alaraq, kursun sentyabrın 15-nə qədər davam etdirilməsi qərara alınıb.
Tarix: 04/09/14 Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı yaxın bir ildə Azərbaycanda bir neçə İT layihəsini maliyyələşdirəcək
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı gələn il bir neçə Azərbaycan İT layihəsinin həyata keçirilməsinə vəsait ayırmaq niyyətindədir.
Tarix: 04/09/14 Azər Bayramov: “Banklar tərəfindən İTİDF-yə 1,2 milyon manat məbləğində güzəştli kredit tələbi ilə müraciət olunub”
İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun (İTİDF) maliyyələşdirmə mexanizmlərindən biri də güzəştli kreditlərin verilməsidir.
Tarix: 04/09/14 “Sony” şirkəti yeni həllərini nümayiş etdirib
“Sony” şirkəti “IFA 2014” Berlin sərgisinin açılışı çərçivəsində “Z3 Compact” və “E3” modellərini daxil edən yeni “Xperia” smartfonlarını, iki ədəd daşınan qurğu, həmçinin “Smart Band Talk” fitnes trekeri və “SmartWatch 3” saatlarını nümayiş etdirib.
Tarix: 04/09/14 Avropa İttifaqı “The Graphene Flagship” proqramının yaradılmasına 1 milyard avro yatıracaq
Avropa Komissiyasının nümayəndələri qrafen materialı və onunla əlaqədar texnologiyaların tədqiqi üzrə 10 illik yeni proqrama 1 milyard avro məbləğində investisiyanın yatırılmasına başlanmasını bəyan ediblər.
Tarix: 04/09/14 “Samsung” şirkəti “Note 4” və “Note Edge” cihazlarını nümayiş etdirib
“Samsung Electronics” şirkəti Nyu-Yorkda öz yeni “Galaxy Note 4” fabletini, həmçinin bükük ekranla təchiz edilmiş yeni “Galaxy Note Edge” brend smartfonunu nümayiş etdirib.
Tarix: 04/09/14 Dünya Bankı Azərbaycanda İT sahəsinə girovsuz kreditlərin verilməsi təcrübəsinin tətbiqinə ehtiyac olduğunu hesab edir
Azərbaycanın İKT sektorunda qısa zamanda nail olduğu irəliləyiş Dünya Bankı tərəfindən yüksək dəyərləndirilir və beynəlxalq səviyyədə ölkənin təcrübəsi nümunə kimi gətirilir.
Tarix: 04/09/14 Beynəlxalq ekspert: “Azərbaycan reallıqda beynəlxalq reytinqlərdə daha yüksək mövqe tutur”
Azərbaycan şirkətlərinin rəsmi saytlarına diqqət yetirməməsi nəticəsində ölkə beynəlxalq reytinqlərdə layiq olduğundan daha aşağı mövqeləri tutur.
Tarix: 04/09/14 Təhsil texnologiyalarının şagirdlərin sağlamlığına mümkün qədər az zərər vurmasına nail olunacaq
Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 132-134 nömrəli təhsil kompleksində “Sağlam təhsil - sağlam millət” layihəsi çərçivəsində 106 məktəbin direktoru üçün seminar keçirilib.
Tarix: 04/09/14 "Microsoft-Azərbaycan" startap müəlliflərinə 50 min dollarlıq pulsuz proqram təminatı verəcək
"Microsoft-Azərbaycan" şirkəti “BizSpark” proqramı çərçivəsində startap müəlliflərinə 50 min dollarlıq pulsuz proqram təminatı təqdim edəcək.
Tarix: 04/09/14 Azərbaycanda hava nəqliyyatında gömrük işinin müasir texnologiyalar əsasında qurulmasına başlanılıb
Azərbaycanda hava nəqliyyatında gömrük işinin müasir texnologiyalar əsasında qurulmasına başlanılıb.
Tarix: 04/09/14 Dünyanın ən bahalı brendi hansıdır?
Britaniyanın “The Telegraph” qəzetinin analitikləri üç müstəqil reytinq agentliyinin məlumatına əsasən belə nəticəyə gəliblər ki, “Apple” şirkəti dünyanın ən bahalı brendinə sahibdir və onun qiyməti təxminən 117 milyard dollar təşkil edir.
Tarix: 04/09/14 “Acer” şirkəti “IFA-2014” sərgisinin mobil proqramına start verib
"Acer" şirkəti yaxın günlərdə Berlində keçiriləcək "IFA-2014" elektronika sərgisi ərəfəsində noutbuk, planşet və smartfonunu təqdim edib.
Tarix: 03/09/14 “Naxtel” CDMA simsiz rabitə operatoru Naxçıvanda LTE (4G) texnologiyasının tezliklərini və lisenziyasını alıb
“Naxtel” CDMA simsiz rabitə operatoru Naxçıvan Muxtar Respublikasında LTE (4G) texnologiyasının tezliklərini və lisenziyasını alıb.