Tarix: 16/07/14 Dünya onlayn reklam bazarında lider hansı şirkət olacaq?
“Microsoft” korporasiyası 2014-cü ilin yekunları üzrə qlobal onlayn reklam bazarında payına görə “Yahoo!” internet şirkətini qabaqlayacaq. Bu barədə “eMarketer” analitik şirkətinin proqnozunda deyilir.
Tarix: 16/07/14 Azərbaycanlı sahibkarlar Rusiyanın regionlarında innovasiya layihələrinə investisiya qoymağa dəvət olunurlar
Azərbaycanlı sahibkarlar Rusiyanın regionlarında investisiya layihələrində iştirak etməyə dəvət olunurlar. Bu barədə məlumat verən Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) layihələrin istiqamətlərini əks etdirən siyahını da təqdim edib.
Tarix: 16/07/14 Bu il 3,6 milyon qurğu interneti 300 Mbit/saniyə sürətində dəstəkləyəcək
ABI Research” analitik şirkətinin qiymətləndirməsinə görə, 2013-cü ildə maksimal buraxılış qabiliyyəti 150 Mbit/saniyə təşkil edən 42 milyon ikinci nəsil “LTE” şəbəkəsini (Cat 4 texnologiyası) dəstəkləyən mobil “baseband” prosessor buraxılıb.
Tarix: 16/07/14 “Nar Mobile” Ramazan Bayramına həsr edilmiş fotomüsabiqə elan edir
“Nar Mobile” mobil operatoru Ramazan Bayramı ərəfəsində maraqlı bir müsabiqə keçirmək qərarına gəlib.
Tarix: 15/07/14 “2015-ci ildən sonrakı əsas inkişaf məsələlərinin milli müzakirəsi: gənclər”
Bu gün Azərbaycan Diplomatik Akademiyasında BMT-nin İnkişaf Proqramı, Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurası, Gənclər və İdman Nazirliyi və BMT-nin Əhali Fondu tərəfindən həyata keçirilən “2015-ci ildən sonrakı əsas inkişaf məsələlərinin milli müzakirəsi: gənclər” adlı Milli Məsləhətləşmələrinin yekun mərhələsi keçirilib.
Tarix: 15/07/14 “Microsoft” bir neçə min əməkdaşını ixtisar edəcək
“Microsoft” yaxın beş il ərzində bir neçə min işçisini ixtisar etmək niyyətindədir.
Tarix: 15/07/14 “iPad”a qarşı allergiya aşkar olunub
ABŞ-da 11 yaşlı oğlan uşağında “iPad”a qarşı allergiya aşkar olunub.
Tarix: 15/07/14 Dünyada ən çox satılan smartfon hansıdır?
“Counterpoint Market Technology” şirkəti tərəfindən aparılan tədqiqatın nəticələrinə görə, cari ilin mayında “iPhone 5s” modeli ən çox satılan smartfon olub. Bu barədə şirkətin rəsmi saytında deyilir.
Tarix: 15/07/14 Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin rəhbərliyi ilə “Schneider-Electric” şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi arasında görüş keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə Fransanın “Schneider –Electric” şirkəti arasında mövcud olan davamlı əməkdaşlıq çərçivəsində AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzi (EİM) rəhbərliyinin sözügedən şirkətin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbərliyi arasında görüş keçirilib.
Tarix: 15/07/14 2018-ci ilədək dünya "e-ID” bazarının həcmi 54 milyard dollara çatacaq
“Acuity Market Intelligence” analitik şirkətinin proqnozuna görə, 2018-ci ilədək dünya elektron pasportlar bazarının həcmi 50 milyard dolları ötəcək.
Tarix: 15/07/14 Əmək müqaviləsi bildirişi üzrə məlumatların EİS-ə daxil edilməsi prosesi üçün “Yardımçı masaları” fəaliyyət göstərəcək
Əmək müqaviləsi bildirişinin elektron informasiya sistemində (EİS) qeydiyyatdan keçirilməsi ilə bağlı işəgötürənlərə metodiki kömək göstərilməsi məqsədilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin (DƏMX) bütün regional müfəttişliklərində yaradılan “Yardımçı masaları” işini davam etdirir.
Tarix: 15/07/14 Hamadun Ture: “İKT daha ədalətli dünya qurmaq üçün malik olduğumuz ən güclü alətdir”
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) ilə BMT-nin Qadınlar Təşkilatı (UN Women) texnologiyalar sahəsində gender bərabərliyi üzrə görkəmli işlər üçün yeni qlobal mükafatlar (Gender Equality Mainstreaming - Technology (GEM-TECH) Award) elan edib.
Tarix: 15/07/14 Yaxın 50 ildə ən azı 1 nəfər kosmik “zibil”in Yerə düşməsindən həlak olacaq
Avstraliyanın Maunt-Stromlo rəsədxanası yanında tədqiqat mərkəzinin mütəxəssisləri Yerdə insanın kosmik “zibil” parçasından ölmə ehtimalını hesablayıblar.
Tarix: 15/07/14 Britaniya hökuməti milli kosmodromun tikintisi ilə bağlı qərar qəbul edib
Böyük Britaniya hökuməti ölkədə peyklərin və kosmik turist gəmilərinin buraxılması üçün kosmodromun inşası ilə bağlı qərar qəbul edib.
Tarix: 15/07/14 4 ilə elastik smartfonların payı 200 dəfə artacaq
2018-ci ilədək elastik korpusa və displeyə malik smartfonlar dünya bazarının 40 faizinə sahib olacaq. Bu barədə “DisplaySearch” analitik şirkətinin hesabatında deyilir.