Tarix: 02/07/14 Prezident İlham Əliyev: “İnnovasiyaya əsaslanan güclü iqtisadiyyatın yaradılması əsas məqsədlərimizdən biridir"
Avropanın “Neurope.eu” informasiya portalında Prezident İlham Əliyevlə müsahibə dərc olunub
Tarix: 01/07/14 ABŞ-da smartfonların əhəmiyyəti araşdırılıb
ABŞ-da keçirilmiş araşdırmaya əsasən, ölkə sakinləri üçün smartfonların əhəmiyyəti məlum olub: respondentlərin 47%-i özlərini bir gün belə mobil telefonsuz təsəvvür etmirlər.
Tarix: 01/07/14 Müasir təlim texnologiyalarına əsaslanan “Açıq dərs” şəhər birincisi seçildi
Təhsil sahəsində sürətlə gedən qloballaşma Azərbaycan təhsil sisteminin dünya təhsil sisteminə inteqrasiyasını, Avropa standartlarına uyğunlaşdırılmasını, bu aspektdə innovativ təlim metodlarının tətbiqinin genişləndirilməsini, o cümlədən yeni təlim texnologiyaları, fəal və interaktiv təlim metodlarından istifadə etməklə ümumi təhsilin keyfiyyət göstəricilərinin artırılmasını zərurətə çevirib.
Tarix: 01/07/14 Bakıda keçiriləcək ilk Avropa oyunlarına hazırlıq çərçivəsində imzalanmış müqavilənin təqdimatı keçiriləcək
Azərbaycanın ilk “3G” operatoru “Azerfon” şirkəti iyulun 2-də Bakıda keçiriləcək ilk Avropa oyunlarına hazırlıq çərçivəsində keyfiyyətli rabitə xidmətlərinin təşkil edilməsi ilə bağlı bağlanan müqavilənin təqdimatını keçirəcəklər.
Tarix: 01/07/14 Əmək müqaviləsi bildirişlərinə dair iki xidmət elektronlaşdırılıb
Azərbaycanın dövlət qurumlarının əksər xidmətlərinin cəmləşdiyi “Elektron hökumət” portalında 2 yeni elektron xidmət istifadəyə verilib.
Tarix: 01/07/14 “AMEA-nın eksperimental texnoparkı” elmi-texniki proqramı işlənilib hazırlanacaq
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-ci ilə qədər İnkişaf Konsepsiyası” AMEA-nın ümumi yığıncağında təsdiq edilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, regionun iqtisadi və siyasi mərkəzi olan Azərbaycanın bölgənin elm mərkəzinə çevrilməsi üçün zəmin yaranıb.
Tarix: 30/06/14 Xələf Xələfov: “Dövlət strukturlarının fəaliyyətində şəffaflığın təmin edilməsi məqsədi ilə vətəndaşlara göstərilən dövlət xidmətləri elektronlaşdırılır”
Xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, “Korrupsiyaya qarşı mübarizə: beynəlxalq standartlar və milli təcrübələr” mövzusunda konfransda iştirak etmək məqsədilə Azərbaycanda səfərdə olan Beynəlxalq antikorrupsiya akademiyasının icraçı direktoru Martin Kreutnerlə görüşüb.
Tarix: 30/06/14 Azərbaycanda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu yaradıldı
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) yeni institutlar yaradılıb. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iyunun 30-da akademiyanın ümumi yığıncağında bildirib ki, yeni elmi istiqamətlərin meydana çıxması, elm və texnologiyanın inkişafı yeni elmi müəssisələrə ehtiyac yaradıb.
Tarix: 30/06/14 Kaliforniyada “Bitcoin” virtual valyutası leqallaşdırılıb
Kaliforniya qubernatoru Cerri Braun “Bitcoin” və digər virtual valyutanın leqallaşdırılması haqqında qanun imzalayıb. Bu barədə qubernatorun rəsmi saytında dərc olunan məlumatda deyilir.
Tarix: 30/06/14 2018-ci ilədək "ağıllı" saatların qlobal tədarükü 330 milyona çatacaq
Son iki ildə daşınan qurğular müxtəlif sahənin aparıcı istehsalçılarını özünə cəlb edə bilib.
Tarix: 30/06/14 Analitikləri İT bazarı üzrə proqnozları yenidən qiymətləndirməyə nə vadar etdi?
“Gartner” tədqiqat şirkəti qlobal informasiya texnologiyaları (İT) bazarı üzrə proqnozunu 33% azaldıb. Ekspertlər rəqabətin kəskinləşməsi nəticəsində istehsalçıların məhsullarının qiymətini azaltmasını səbəb kimi göstərib.