Tarix: 30/04/14 2014-cü ilin birinci rübündə smartfonların tədarük həcmi 286 milyona çatıb
“Juniper Research” analitik şirkətinin qiymətləndirməsinə əsasən, 2014-cü ilin birinci rübündə dünya bazarına 286 milyon smartfon tədarük edilib ki, bu da ötən illə müqayisədə 34% yüksəkdir və əvvəlki rübün nəticəsini 1% ötür.
Tarix: 30/04/14 “Bakcell” şirkəti yeni Müştəri təcrübəsinin idarə edilməsi sistemini istifadəyə verir
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti öz müştərilərini ən yüksək keyfiyyətli şəbəkə təcrübəsi ilə təmin etmək məqsədilə yeni Müştəri təcrübəsinin idarə edilməsi sisteminə sərmayə yatırır.
Tarix: 30/04/14 Oğuzda gənclər İKT üzrə maarifləndirilib
Oğuz rayonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “Gənclərə İKT biliklərinin aşılanması” layihəsi həyata keçirilib.
Tarix: 30/04/14 Azərbaycan statistik informasiya sisteminin idarə olunmasına dair İrlandiyada keçirilmiş seminarda təmsil olunub
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası (BMT AİK), Avropa İttifaqının Statistika İdarəsi (Avrostat) və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) birgə təşkilatçılığı ilə İrlandiyanın Dublin şəhərində “Statistik informasiya sisteminin idarə olunması” mövzusunda seminar keçirilib.
Tarix: 30/04/14 İlk dəfə olaraq azərbaycanlı top-menecer xarici ölkədə İKT-nin inkişafına verdiyi töhfəyə görə medala layiq görüldü
“ICTnews” Elektron Xəbər Xidmətinin məlumatına görə, “SİNAM” şirkətinin prezidenti Elçin Əliyev Qırğızıstanın Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən həmin qurumda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafına verdiyi töhfəsinə görə medalla təltif edilib.
Tarix: 30/04/14 İspan polisləri “Google Glass” eynəklərindən istifadə edəcək
İspaniya hökumətindən bildirilib ki, polis patrullarını “Google Glass” artırılmış reallıq eynəyi ilə təchiz etmək imkanı araşdırılır. Hesab edilir ki, bu, qanun keşikçilərinin iş səmərəliliyini xeyli yüksəldəcək.
Tarix: 30/04/14 ABŞ ali məktəbinin tələbələri “Bitcoin” valyutasından istifadəyə başlayır
Massaçusets Texnoloji İnstitutunun (MTİ) iki tələbəsi ali məktəbin yataqxanalarında nağdsız ödənişlər layihəsinin həyata keçirilməsi üçün yarım milyon dollar investisiya alıb.
Tarix: 30/04/14 “Microsoft” şirkəti Azərbaycanın təhsil sahəsi ilə əməkdaşlığı davam etdirməkdə maraqlıdır
“Microsoft” şirkətinin Azərbaycanın təhsil sahəsi üçün təklif edəcəyi məhsulları var.
Tarix: 29/04/14 “Microsoft” Obamanın təşəbbüsün dəstəklədi
“Microsoft” korporasiyası məktəblilərin “Windows” əməliyyat sistemi ilə işləyən kompüterlərə sahiblənməsinə kömək etmək üçün 1 milyard dollar xərcləyəcək. Şirkətin rəsmi bəyanatına istinad etmiş “CNET” nəşri bu haqda yazıb.
Tarix: 29/04/14 “Nokia” şirkətinə yeni baş direktor təyin edilib
“Nokia” şirkətinin yeni baş direktoru Radciv Suri təyin edilib. O, Stiven Elopu əvəz edəcək, sonuncu isə “Microsoft Devices Group” bölməsinin vitse-prezidenti vəzifəsinə keçib.
Tarix: 29/04/14 “Gartner”: 2014-cü ildə mikrosxemlərin istehsalı üçün qlobal avadanlıq bazarının həcmi 12,2% yüksələcək
“Gartner” analitiklərinin proqnozuna görə, 2014-cü ildə mikrosxemlərin istehsalı üçün qlobal avadanlıq bazarının həcmi 37,5 milyard dollaradək artacaq. Kapital qoyuluşunun həcmi 5,5% yüksələcək. İqtisadi enişdən sonra sahə özünə gəlir və bazarın bütün seqmentlərində tədarükün həcmi ən azı 2018-ci ilədək artacaq.
Tarix: 29/04/14 “4K” formatlı panellərin 90 faizi Tayvan və Koreyada istehsal olunur
Televizor maye-kristal panellər bazarında aparılan son təhlillərə əsasən, Tayvan istehsalçılarının“4K Ultra HD” bazarında 50 faizlik dünya istehsal payı ilə liderliyi davam edir.
Tarix: 29/04/14 Texniki ali məktəblərdə dil fənlərinin tədrisində İT-nin tətbiqinə dair seminar keçirilib
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr edilmiş “Texniki ali məktəblərdə dil fənlərinin tədrisində informasiya texnologiyalarının tətbiqi” mövzusunda elmi-nəzəri seminar keçirilib.
Tarix: 29/04/14 İTİDF-nin nümayəndə heyəti Türkiyəyə səfər edib
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun (İTİDF) bir qrup əməkdaşı Türkiyənin kiçik və orta müəssisələri inkişaf etdirmə və dəstəkləmə İdarəsinin (KOSGEB) dəvəti ilə Ankara şəhərinə səfər edib.
Tarix: 29/04/14 Rusiyada “Qızlar İKT-də” adlı seminar keçirilib
Azərbaycan Moskvada (Rusiya) keçirilmiş “Qızlar İKT-də” adlı seminarda iştirak edib.