Tarix: 29/04/14 Fransada “Bitcoin” virtual valyutası ilə aparılan əməliyyatlara vergi tətbiq ediləcək
Fransada “Bitcoin” elektron kriptovalyutasının rəsmən tanınmamasına baxmayaraq onunla aparılan əməliyyatlardan əldə olunan gəlirlərə vergi tətbiq ediləcək.
Tarix: 29/04/14 Britaniya pasport fotoşəkillərinin avtomatik tanınması sistemini tətbiq edir
Böyük Britaniya Pasport Xidməti pasport sahibinin sifətinin pasportdakı fotoşəkli ilə avtomatik müqayisəsi üçün insanların avtomatik tanınması sisteminin hazırlanmasına dair “Unisys” şirkəti ilə saziş imzalayıb.
Tarix: 29/04/14 Polis pilotsuz uçan aparatdan gizlicə bütün şəhəri izləyib
Los-Anceles şəhərətrafı qəsəbə polisi kütləvi izləmə texnologiyasının məxfi sınaqlarını keçirərək pilotsuz uçan aparatdan bütün şəhər ərazisinin sutkalıq müşahidəsini təşkil edib.
Tarix: 29/04/14 Bakıda “Layihələrə imkanlar üzrə çağırış: Hüquqi baza üzrə naviqasiya” adlı beynəlxalq konfrans keçiriləcək
Sabah Bakıda “Layihələrə imkanlar üzrə çağırış: Hüquqi baza üzrə naviqasiya” adlı beynəlxalq konfrans təşkil olunacaq.
Tarix: 29/04/14 “Smart Class” layihəsinin açılış mərasimi keçiriləcək
Azərbaycanda gənclərin müasir texniki avadanlıqlardan istifadəsi, informasiya texnologiyaları sahəsində biliklərinin artırılması, informasiya mərhələsinə inteqrasiyası və dünyagörüşlərinin daha da artırılması məqsədi ilə yaradılmış “Ağıllı Sinif” (“Smart Class”) layihəsinin bu gün açılış mərasimi keçiriləcək.
Tarix: 28/04/14 Çində oyun pərəstişkarlarının sayı 500 milyonu ötüb
Dünyanın başqa ölkələri ilə müqayisədə Çində videooyun auditoriyasının böyük olması heç kimə sirr deyil və hər il artmağa davam edir.
Tarix: 28/04/14 Şərq tərəfdaşlıq ölkələrinin elm, texnika və innovasiya sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq şəbəkəsinin təşkilatçılığı ilə seminar keçiriləcək
Aprelin 29-da Brüsseldə (Belçika) Avropa İttifaqının “Şərq tərəfdaşlığı” proqramı çərçivəsində seminar keçiriləcək. Regional və Beynəlxalq Təhsilə Dəstək Mərkəzi (CeRİSS, Yunanıstan) və Şərq tərəfdaşlıq ölkələrinin elm, texnika və innovasiya sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq şəbəkəsi (İncoNetEaP) tərəfindən təşkil olunmuş seminarda “İncoNet” çərçivəsində müxtəlif görüşlər keçiriləcək.
Tarix: 28/04/14 Yaponiyada GPS-in alternativi yaradılır
Yaponiyanın “Mitsubishi Electric” şirkəti 2018-ci ilədək 1-3 sm dəqiqliklə işləyəcək yeni GPS sistemini tətbiq edəcək. “Quazi-Zenith Satellite System” (QZSS) adlanan sistem peyklər qruplaşması yerətrafı orbitə buraxıldıqdan sonra işləyəcək.
Tarix: 28/04/14 Region gəncləri İKT üzrə maarifləndirilir
Qəbələdə gənclər üçün kompüter sahəsində bilik səviyyəsinin artırılması, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) laboratoriyaları və interaktiv tədris kurslarının yaradılması üzrə təlim keçir
Tarix: 28/04/14 Britaniya İT mütəxəssislərinin 68 faizi işini tərk etmək istəyir
İqtisadi vəziyyətin yaxşılaşmasına baxmayaraq Böyük Britaniyada informasiya texnologiyaları (İT) sahəsində çalışanlar arasında işdən narazılıq cüzi azalıb.
Tarix: 28/04/14 Növbəti nəsil “iPhone” havanın rütubətliyini, atmosfer təzyiqini və temperaturu ölçəcək
Növbəti nəsli i-qurğuları havanın rütubətliyini, atmosfer təzyiqini və temperaturu ölçəcək. “Apple” şirkətinin ABŞ Patent və Əmtəə Nişanları Bürosuna təqdim etdiyi iki patent ərizəsinə əsasən ətraf mühit haqqında informasiya toplayan ötürücülər haqda məlumat yayılıb.
Tarix: 28/04/14 Noutbuklara tələbat azalır
“Digitimes Research” şirkətinin apardığı hesablamalara əsasən, 2014-cü ilin birinci rübündə noutbukların qlobal tədarük həcmi 2013-cü ilin son rübü ilə müqayisədə 14,2 faiz azalıb. İllik hesablamada da azalma qeydə alınıb: ötən ilin birinci rübünə nisbətdə tədarük həcmi 5,5 faiz aşağı düşüb.
Tarix: 28/04/14 Dünyada ilk planşeti hansı şirkət istehsal edib?
2010-cu ildə “Apple” şirkəti “iPad”in birinci nəslini nümayiş etdirib. Planşetlərin tarixi məhz bu tarixdən hesablanır. Amma “iPad” planşetindən 9 il əvvəl bu qurğuların birinci modeli buraxılıb.
Tarix: 26/04/14 Kamran İmanov: “Əqli mülkiyyət qüdrətli iqtisadi alətə çevriləcək”
Azərbaycan Müəllif Hüquqları Agentliyi müəyyən mənada rəqəmli inteqratora çevriləcək.
Tarix: 26/04/14 Bakıda “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış. Əqli mülkiyyətin sənayenin inkişafındakı rolu” mövzusunda konfrans keçirilir
Bu gün Bakıda Azərbaycan Müəllif Hüquqları Agentliyi və Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkil etdiyi “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış. Əqli mülkiyyətin sənayenin inkişafındakı rolu” mövzusunda konfrans keçirilir.