Tarix: 05/03/14 Sumqayıt Texnologiyalar Parkında “Sənaye məhsullarının standartlaşdırılması üzrə” Texniki Komitənin təqdimat mərasimi keçirilib
Sumqayıt Texnologiyalar Parkında (STP) “Sənaye məhsullarının standartlaşdırılması üzrə” Texniki Komitənin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tarix: 05/03/14 “Şagird-Məzun” sistemi peşə liseylərinin cari il məzunlarının da işini asanlaşdırıb
Peşə liseylərinin cari il məzunları üçün 2014-cü il mart ayının 16-da keçiriləcək buraxılış imtahanlarında iştirak edəcək şagirdlər “İmtahana buraxılış vərəqəsi”ni “Şagird-Məzun” sisteminə daxil olub çap edə bilərlər.
Tarix: 05/03/14 “4K” texnologiyası müşahidə kameralarında tətbiq ediləcək
2015-ci ilədək “Sony” şirkəti istehsal etdiyi müşahidə kameralarında “4K” texnologiyasının tətbiqini planlaşdırır.
Tarix: 05/03/14 Alimlər kosmosdan enerji almağı təklif ediblər
Harvard Universitetinin fizikləri elektrik enerjisini Yer kürəsinin istiliyini kosmosa infraqırmızı şüalandırma ilə əldə etməyi təklif ediblər. “Proceedings of the National Academy of Sciences” məqaləsində alimlər bu üsulla əldə olunacaq enerjinin həcmini hesablayaraq onu toplaya biləcək iki növ qurğu təklif ediblər.
Tarix: 05/03/14 “Sony”: “PS4” oyun konsollarının satış həcmi 6 milyonu ötüb
Yaponiyanın “Sony” şirkəti açıqlayıb ki, cari ilin mart ayının 2-nə olan vəziyyətə görə yeni “Playstation 4” oyun konsolunun satış həcmi 6 milyon təşkil edib. Bu göstərici cari maliyyə ili üzrə daha əvvəl elan edilmiş proqnozu ötüb.
Tarix: 05/03/14 Metropolitenin rəsmi internet resursu yenilənir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 27 fevral 2014-cü il tarixli 289 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq, Bakı Metropoliteninin və “Azərtunelmetrotikinti” Səhmdar Cəmiyyətinin yenidən təşkili yolu ilə səhmləri dövlətə məxsus “Bakı Metropoliteni” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti yaradılıb.
Tarix: 05/03/14 “Apple”ın maliyyə direktoru şirkətdən gedir
ABŞ-ın “Apple” şirkətinin maliyyə direktoru Piter Oppenqeymer cari ilin sentyabrında təqaüdə çıxacaq. Bu haqda korporasiyanın rəsmi saytında yazılıb.
Tarix: 05/03/14 Mobil operatorların reklam məsələləri parlamentdə müzakirə olundu
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən mobil operatorların reklam məsələləri parlamentdə müzakirə edilib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, deputatlar operatorların reklam SMS-ləri ilə bağlı fikirlərini bildiriblər. Millət vəkilləri abunəçilərin hüquqlarının pozulması ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər.
Tarix: 05/03/14 2013-cü ildə fərdi kompüter bazarının həcmi azalıb
“IDC” şirkətinin məlumatına əsasən, ötən il qlobal fərdi kompüter tədarüklərinin həcmi 9,8 faiz azalıb, halbuki 2014-cü ildə nəzərəçarpacaq dərəcədə azalma gözlənilir.
Tarix: 04/03/14 4 il sonra operatorlar rouminqdən 8% gəlir əldə edəcəklər
“Juniper Research” analitiklərinin gəldiyi nəticəyə əsasən, rouminq tariflərinin ucuzlaşması operatorların bu xidmətdən əldə etdiyi gəlirlərin artmasının əsas səbəblərindən biridir.
Tarix: 04/03/14 Dubayda 160 min nəfərlik “ağıllı” şəhər inşa ediləcək
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) özünü enerji və digər resurslarla tam təmin edən “ağıllı” şəhər tikiləcək. Bu barədə “Arabian Business” nəşri məlumat verib.
Tarix: 04/03/14 Bakıda “Windows”un yeni versiyalarına miqrasiya” mövzusunda seminar keçirilib
Bu gün “VmWare”, “Cisco” və “Softline” şirkətlərinin təşkilatçılığı ilə Bakıda “İş yerlərinin virtuallaşdırılması və “Windows”un yeni versiyalarına miqrasiya” mövzusunda seminar keçirilib.
Tarix: 04/03/14 Azərbaycanda offlayn şəkildə göstərilən bütün dövlət xidmətlərinin reyestrinin hazırlanması təklif edilib
Azərbaycanda onlayn şəffaflığı təmin etmək məqsədi ilə offlayn şəkildə göstərilən bütün dövlət xidmətlərinin reyestrinin hazırlanması təklif edilib.
Tarix: 04/03/14 Azərbaycanda informasiya açıqlığı səviyyəsi son bir ildə 6% artıb
“Multimedia” Mərkəzi tərəfindən “Dövlət qurumlarının informasiya açıqlığı və elektron xidmətlərin inkişafı” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tarix: 04/03/14 Bu ilin yanvarında çip bazarında rekord qeydə alınıb
Yarımkeçiricilər Sənayesi Assosiasiyası (SIA) 2014-cü il yanvar ayının nəticəsinə görə dünya çip bazarının həcmini 26.3 milyard dollar məbləğində qiymətləndirib. Ötən ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə mikrosxem satışlarının həcmi 8,8% artıb.