Tarix: 24/01/14 “Apple” istifadəçilərin əhval-ruhiyyəsini izləmək istəyir
“Apple” korporasiyası istifadəçilərin əhval-ruhiyyəsini müəyyənləşdirməyə icazə verən texnologiyanın qeydiyyatı üçün patent müraciəti verib.
Tarix: 24/01/14 Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Hewlett-Packard” şirkətinin rəhbərliyi ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev Davosda keçirilən Ümumdünya İqtisadi Forumu çərçivəsində “Hewlett-Packard” şirkətinin idarə heyətinin üzvü xanım Ann Livermor ilə görüşüb.
Tarix: 24/01/14 “Lenovo” şirkəti “IBM”-in server biznesinin bir hissəsini satın alıb
Çinin “Lenovo” şirkəti ABŞ-ın “IBM” korporasiyasının server biznesinin bir hissəsinin 2,3 milyard dollara satın alınması ilə bağlı razılıq əldə edib. Bu barədə “Wall Street Journal” nəşri məlumat verib.
Tarix: 23/01/14 Azərbaycanla Türkiyə dövlət qulluğunun idarə edilməsində “elektron hökumət”in tətbiqini nəzərdə tutan sənəd imzalayıblar
Bu gün Bakıda “Azərbaycan Prezidenti Yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Dövlət Komissiyası ilə Türkiyənin Dövlət Kadrlarının İdarə Edilməsi İdarəsi arasında 2014-2015-ci illərdə əməkdaşlıq üzrə fəaliyyət planı”nın imzalanma mərasimi keçirilib.
Tarix: 23/01/14 BDU-nun nanotexnologiya üzrə mütəxəssisi beynəlxalq müsabiqənin qalibi olub
Bakı Dövlət Universitetinin, “Nanomaterialların kimyəvi fizikası” kafedrasının müəllimi, böyük elmi işçi Flora Hacıyeva İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının maliyyələşdirdiyi dəyəri
Tarix: 23/01/14 Azərbaycan Argentina ilə yüksək texnologiyalar sahəsində birgə layihələr həyata keçirmək niyyətindədir
Azərbaycanın Argentinadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə Argentina Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri Xulian Dominqez ilə görüşüb.
Tarix: 23/01/14 Azərbaycanda əqli mülkiyyət hüquqlarının idarəetmə sisteminin avtomatlaşdırılması başa çatıb
2013-cü il sənaye mülkiyyəti obyektlərinin mühafizəsi sahəsində də uğurlar əldə edilib. Azərbaycan Respublikası ilə Koreya Respublikası arasında imzalanan “Qrant Razılaşması”na əsasən, Koreya
Tarix: 23/01/14 Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsində 13 adda elektron xidmətin göstərilməsinə başlanılıb
“Standartlaşdırma üzrə 2013-cü il üçün İşlər Planı”na müvafiq olaraq informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, ekologiya, qida məhsulları, nəqliyyat, keyfiyyətin idarə olunması, torpaqların qiymətləndirilməsi, dəniz üzgüçülüyünün təhlükəsizliyi və tikinti materialları sahələri üzrə standartlar qəbul edilib.
Tarix: 23/01/14 Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev Davosda “Philips” şirkətinin vitse-prezidenti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev Davosda “Philips” şirkətinin vitse-prezidenti Ronald de Jong ilə görüşüb.
Tarix: 23/01/14 Bakıda Azərbaycan-Macarıstan Biznes Forumu çərçivəsində İKT sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə ediləcək
Bakıda yanvarın 27-də Macarıstanın xarici işlər və xarici iqtisadi əlaqələr üzrə dövlət katibi cənab Peter Siyartonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində İqtisadiyyat və Sənaye
Tarix: 23/01/14 Azərbaycan Texniki Universitetində müasir elektron avadanlıqlarının təqdimatı olub
Yanvarın 22-də “Tokyo Boeki Texnology LTD” şirkətinin MDB ölkələri üzrə Kiyev ofisinin direktoru Şpak Aleksi Anatoliyeviç və mühəndisi Tinkov Vitali Aleksandroviç Azərbaycan Texniki Universitetində olublar.
Tarix: 23/01/14 Dövlət Statistika Komitəsinin keçirdiyi elektron sorğunun nəticələri bəlli olub
Statistik hesabatların təqdim edilməsi sahəsində sahibkarlıq subyektləri ilə qarşılıqlı münasibətlərin mövcud vəziyyətini qiymətləndirmək məqsədilə Dövlət Statistika Komitəsi sorğu keçirib.
Tarix: 23/01/14 2018-ci ilədək böyük ekranlı smartfonlar bazarının həcmi 6 dəfə artacaq
“Juniper Research” şirkəti analitiklərinin proqnozlarına görə, 2018-ci ilədək böyük ekranlı smartfonların (onlar hazırda daha çox planşetofon kimi tanınır) tədarük həcmi 120 milyonu ötəcək ki, bu da 2013-cü illə müqayisədə 6 dəfə çoxdur
Tarix: 23/01/14 Cənubi Koreya milli “5G” şəbəkəsinin inkişafına 1,5 milyard dollar yatıracaq
Cənubi Koreya hökuməti simsiz “5G” şəbəkəsinin inkişafına 1,6 trilyon von (1,5 milyard dollar) yatırmaq niyyətindədir. Bu barədə “France-Presse” agentliyi Cənubi Koreya Elm Nazirliyinin rəsmi bəyanatına istinadən məlumat verib.
Tarix: 23/01/14 Yarım milyondan artıq insan TQDK-nın elektron xidmətlərindən yararlanıb
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının kütləvi xarakter daşıyan qəbul kampaniyası proseslərinə tətbiqi istiqamətində Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasında işlər bu il də intensiv şəkildə davam etdirilib və bu sahədə bir çox yeni layihələr həyata keçirilib.