Tarix: 26/12/13 Noutbuklar üçün vahid adapter standartı yaradılacaq
“Gizmodo” yazır ki, Amerikanın “FINsix Corporation” şirkəti noutbuklar üçün ölçüsünə görə mobil telefonlar üçün adapter ölçüsündə enerjidoldurma qurğusu təqdim edib.
Tarix: 26/12/13 “Huawei” və “Optus” dünyanın ilk "LTE TDD” şəbəkəsini istismara verib
“Huawei” şirkəti Avstraliyanın “Optus” operatorunun “LTE TDD” kommersiya şəbəkəsində sürəti 160 Mbit/saniyədən çox olan dünyanın ilk tezlik daşıyıcılarının birləşməsi texnologiyasının (Carrier Aggregation - CA) işə salınması üzrə tərəfdaşı rolunda çıxış edib.
Tarix: 26/12/13 Moskva metrosunda filmlər izləmək mümkün olacaq
"İnterfaks" agentliyi yazır ki, Moskva metropoliteninin rəhbəri İvan Besedin deyib ki, yeraltı dəmir yolunda “Wi-Fi” simsiz şəbəkəsinin sürəti onlayn filmləri izləməyə icazə verəcək.
Tarix: 25/12/13 Bakının 2 mənzil istismar sahəsində elektron arayışların verilməsinə başlanılıb
İKT ilində Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyəti elektron xidmətlərin tətbiqinə başlayıb.
Tarix: 25/12/13 "Sony” və “Panasonic” birgə “OLED” texnologiyasının hazırlanmasını dayandırır
Yaponiyanın elektronika istehsalçıları "Sony” və “Panasonic” şirkətləri üzvi işıq diodları texnologiyasının (Organic Light Emitting Diode, OLED) hazırlanması ilə bağlı birgə işə son qoymalarını bəyan etməklə elektrik enerjisindən az istifadə edən, plazma və maye-kristal ekranları əvəz edə biləcək “OLED” televizorların kütləvi bazara çıxarılması çətinləşə bilər.
Tarix: 25/12/13 “Qloballaşma və müasir informasiya cəmiyyətində insan hüquqlarının təminat sistemləri”
Bu gün Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə İnsan Hüquqları haqqında Ümumi Bəyannamənin qəbul edilməsinin 65-ci ildönümünə həsr edilmiş “Qloballaşma və müasir informasiya cəmiyyətində insan hüquqlarının təminat sistemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans öz işinə başlayıb.
Tarix: 25/12/13 2017-ci ilədək 3D printerlərin tədarük həcmi 10 dəfə artacaq
“IDC” şirkətinin analitikləri yaxın illərdə 3D printerlərin tədarük həcminin xeyli artacağını proqnazlaşdırır. Bu qurğular tezliklə adi məişət məhsullarına çevriləcək.
Tarix: 25/12/13 Planşetlərdən istifadə uşaqların sağlamlığına zərərlidir
“Associated Press” yazır ki, planşetlərdən istifadə uşaqların sağlamlığına zərərlidir.
Tarix: 25/12/13 Dövlət Komissiyasının göstərdiyi elektron xidmətlərin təqdimatı olacaq
Dekabrın 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiya və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrindən ibarət olan Əməkdaşlıq Şəbəkəsinin toplantısı keçiriləcək.
Tarix: 25/12/13 Gələn il “4G” şəbəkəsinin əhatə dairəsi genişləndiriləcək
Azərbaycanın ilk “4G” operatoru “Azercell Telekom” şirkəti gələn il “4G” şəbəkəsini genişləndirmək niyyətindədir.
Tarix: 25/12/13 “Microsoft” yeni məlumat emalı mərkəzinin tikintisi üçün yer alıb
“Microsoft” korporasiyası Vaşinqton ştatının Kuinsi şəhərində 11 milyon dollara 200 akr torpaq sahəsini satın alıb.
Tarix: 25/12/13 Fərdi kompüter monitorlarının tədarükü azalacaq
2013-cü ildə dünya bazarına ümumilikdə 158 milyon kompüter monitoru tədarük ediləcək. Bu barədə displey məhsullarının tədqiqində ixtisaslaşan “TrendForce” analitik şirkətinin “WitsView” bölməsinin proqnozlarında deyilir.
Tarix: 25/12/13 Gənc alimlərə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarını mükəmməl öyrənmək və innovativ proseslərdə fəal iştirak etmək tövsiyə edilir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə gənc alimlərə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarını və xarici dilləri mükəmməl öyrənməyi tövsiyə edib.
Tarix: 25/12/13 “Cyanogenmod” əməliyyat sistemi ilə işləyən smartfon satışa çıxarılıb
Çinin “Oppo” şirkəti “Oppo N1” smartfonunun “Cyanogenmod” əməliyyat sistemi (ƏS) ilə işləyən versiyasını buraxıb.
Tarix: 25/12/13 Gənclərə İKT nailiyyətlərindən düzgün bəhrələnməyin yolları öyrədilib
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “İnformasiya texnologiyalarının nailiyyətlərindən gənclərin düzgün bəhrələnməsi” layihəsi çərçivəsində Lənkəran şəhəri Lənkəran Dövlət Humanitar Kollecində gənclərlə görüş keçirilib.