Tarix: 19/12/13 “Sony Electronics” şirkətinin rəhbəri ilin sonunadək istefa verəcək
Yaponiyanın “Sony Electronics” şirkətində 20 ildən çox çalışan Fil Molinye prezident və baş əməliyyat direktoru vəzifəsini tərk edəcək.
Tarix: 19/12/13 Naxçıvan MR-də bu ilin 10 ayı ərzində informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 6,8 faiz artıb
Naxçıvan Muxtar Respublikasında cari ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 38 milyon 848 min 400 manat təşkil edib.
Tarix: 19/12/13 Cənubi Koreya 2020-ci ilədək “5G” mobil rabitəsini istismara verməyi planlaşdırır
2020-ci ilədək Koreya Respublikasında beşinci nəsil (5G) mobil rabitə şəbəkəsi istifadəyə veriləcək ki, onun sürəti LTE mobil məlumatların ötürülməsi texnologiyası sürətindən (saniyədə 100 meqabit) 1000 dəfə daha çox olacaq.
Tarix: 19/12/13 “Huawei P6” və “Y 511” smartfonlarını güzəştli şərtlərlə əldə et!
Azərbaycanda rəsmi distribüteri “MobiTel” şirkəti olan “Huawei” “Azercell”ə birlikdə bütün abunə nömrələrin istifadəçilərinə yeni “Huawei P6” və “Y 511” smartfonlarını güzəştli şərtlərlə əldə etmək imkanı yaradır.
Tarix: 19/12/13 Azərbaycanda torpaq informasiya bankı yaradılır
Azərbaycanda torpaq informasiya bankı yaradılır. Həmçinin elektron torpaq xəritələrinin tərtibi üzrə işlər də aparılır.
Tarix: 19/12/13 Ünvanlı yardım üçün əyani müraciət forması poçt və ya müxtəlif elektron vasitələrlə əvəz edilə bilər
Bundan sonra ünvanlı yardım üçün əyani müraciət forması poçt və ya müxtəlif elektron vasitələrlə əvəz edilə bilər.
Tarix: 19/12/13 Xəzər Universitetində “Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı” (TASİM) layihəsinin təqdimatı keçirilib
Cari ilin 18 dekabr tarixində Xəzər Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən İqtisadi Siyasət və İnkişaf Mərkəzinin dəvəti ilə həmin universitetdə “TASİM” layihəsinin Katibliyi tərəfindən “Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı” (TASİM) layihəsinin təqdimatı keçirilib.
Tarix: 19/12/13 Azərbaycanda “IMEI” kodların elektron imza vasitəsilə qeydiyyatına başlanılır
Azərbaycan Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi “IMEI (International Mobile Equipment Identification - Mobil cihazların qeydiyyat sistemi)” kodları yeni üsulla qeydiyyatının təşkili ilə bağlı işlər aparır.
Tarix: 19/12/13 Yaxın iki ildə dünya iqtisadiyyatında artım tempi sabit olacaq
Yaxın iki ildə dünya iqtisadiyyatında artım tempinin sabit olacağı gözlənilir. BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə Departamenti və ticarət və inkişaf üzrə Konfransı tərəfindən hazırlanmış hesabata əsasən, bank sistemində vəziyyət heç də ürəkaçan deyil və bu, qlobal maliyyə sabitliyinə ciddi təhlükə yaradır.
Tarix: 19/12/13 “İnformasiya əldə etmək hüququ və açıq cəmiyyət” mövzusunda konfrans işə başlayıb
Dekabrın 19-da Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində “İnformasiya əldə etmək hüququ və açıq cəmiyyət” mövzusunda konfrans işə başlayıb.
Tarix: 19/12/13 İflic olan insanlara robot texnologiyasının köməyi ilə hazırlanan ekzoskeletlər kömək edəcək
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, hər il 500 min insan onurğa beyninin travmalarından əziyyət çəkir.
Tarix: 19/12/13 Yaponiyanın iki universitetinin superkompüterlərinə haker müdaxiləsi qeydə alınıb
Yaponiyanın iki universitetinin superkompüterlərinə haker müdaxiləsi qeydə alınıb və ən qabaqcıl elmi araşdırma və hazırlamalarla bağlı məlumatın sızması narahatçılığı yaranıb. Hakerlər Kioto və Sukuba universitetlərinin superkompüterlərinə müdaxilə ediblər.
Tarix: 19/12/13 Regionlarda İT yarışması keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən 2013-cü ilin “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” elan olunması bu sahənin inkişafına töhfə verə biləcək layihələrin keçirilməsi üçün stimul rolunu oynadı. İl ərzində bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərlə yanaşı, ölkə vətəndaşlarının İKT biliklərinin artırılması da diqqət mərkəzində saxlanılıb.
Tarix: 19/12/13 Akif Əlizadə: “Qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi istiqamətində ciddi islahatlar həyata keçirilir”
Azərbaycanın intellektual resurslarının innovativ əsaslarla səfərbər edilməsi, müxtəlif elm sahələrinin inkişafı, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, elmlərarası əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində ciddi islahatlar həyata keçirilir.
Tarix: 19/12/13 Dünyanın ilk “Quad HD” ekranlı smartfonu təqdim edilib
Pekində dünyanın ilk 2560×1440 piksel təsvir ölçüsünə malik “Quad HD” ekranlı “Vivo Xplay 3S” smartfonunun təqdimat mərasimi keçirilib.