Tarix: 26/10/13 Səhv və təsadüflərin səbəb olduğu ixtiralar
Kompüter qarşısına keçərək “Ctrl+Alt+Del” kombinasiyasını basan insanların bəlkə də çoxu yanlış qərarın nəticəsində meydana gələn komandadan istifadə etdiklərini ağıllarından belə keçirmirlər
Tarix: 25/10/13 Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə enerji stansiyalarının iş rejimləri avtomatik idarə ediləcək
“Qobustan Eksperimental Poliqonu və Tədris Mərkəzi” dünyada ilk hibrid stansiyadır. Burada Qobustan şəhərinin enerji təminatı məqsədi ilə “ağıllı şəbəkə”nin yaradılması işlərinə başlanılıb.
Tarix: 25/10/13 Xarici ölkələrdə keçirilən dövlət satınalmalarına dair məlumatların verilməsi xidməti elektronlaşdırılıb
Xarici ölkələrdə keçirilən dövlət satınalmalarına dair məlumatların verilməsi xidməti tam avtomatlaşdırılıb.
Tarix: 25/10/13 “Samsung Electronics” üçüncü rübün yekununa görə rekord gəlir qazanıb
“Samsung Electronics” şirkəti 2013-cü ilin üçüncü rübünün yekunu üzrə hesabat dərc edib.
Tarix: 25/10/13 “IBM” şirkəti “ARM Holdings” texnologiyasını lisenziyalaşdırır
“IBM” korporasiyası Britaniyanın “ARM Holdings”i ilə lisenziya sazişi imzalayıb. Sazişin şərtlərinə əsasən, “İBM” kommunikasiya və şəbəkə həlləri üçün proqramlarında “ARM” şirkətinin mikroprosessor həllərini və texniki dizaynını birinci istifadə etmək imkanını əldə edir.
Tarix: 25/10/13 İnnovasiyalara ən çox sərmayə yatıran şirkətlərin adı açıqlanıb
Dünyanın nəhəng smartfon və yaddaş mikrosxemi istehsalçısı “Samsung Electronics” şirkəti elmi tədqiqatlar və işləmələrə (R&D) yatırılan sərmayələrin həcminə görə liderlik edən şirkətlər siyahısında ikinci yeri tutub.
Tarix: 25/10/13 “Samsung” şirkəti məhsul istehsalında daha keyfiyyətli və cızılmayan şüşələrdən istifadə edəcək
“Samsung Electronics” və “Corning” (“Gorilla Glass” şüşə istehsalçısı) şirkətləri məhsul tədarükünə dair onillik saziş imzalayıb.
Tarix: 25/10/13 Azərbaycan dili qloballaşma şəraitində İKT vasitəsilə qorunur
“Milli Məclis “Dövlət dili haqqında” qanunun təkmilləşdirilmiş variantını yaxın zamanlarda qəbul edib. Bu sənəd mövcud olan müəyyən çatışmazlıqları aradan qaldırır. Təbii ki, bizim ən uğurlu sənədimiz “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”dır.
Tarix: 25/10/13 “Microsoft” analitikləri təəccübləndirib
“Microsoft” sentyabrın 30-da başa çatmış birinci maliyyə rübü üzrə öz fəaliyyəti haqqında hesabat dərc edib. Korporasiya analitikləri yüksək göstəricilər ilə təəccübləndirib. Bir il ərzində şirkətin mədaxili 15% artaraq 18,5 milyard dollar olub. Ekspert bu göstəricini 17,8 milyard səviyyəsində proqnozlaşdırmışdılar.
Tarix: 25/10/13 Azərbaycan MDB ölkələrinin “HP” intellektual klubunun ilk iclasında iştirak edib
Kiyevdə Azərbaycan, Qazaxıstan, Belarus və Ukrayna jurnalistlərinin iştirakı ilə MDB ölkələrinin “HP” intellektual klubunun ilk iclası keçirilib.
Tarix: 25/10/13 “İKT-nin tələbinə uyğun cild-cild kitablara imza atmaq ziyalıların qarşısında duran əsas vəzifələrdəndir”
Azərbaycanda iqtisadiyyatın daha da şaxələndirilməsi, genişləndirilməsi və innovasiyalı iqtisadiyyatın formalaşdırılması istiqamətində işlər görülür.
Tarix: 25/10/13 “HP” korporasiyası “3D” çap bazarına çıxacaq
“Hewlett-Packard” (HP) üçölçülü çap üçün qurğular istehsalına başlamaq niyyətindədir. Bu barədə şirkətin icraçı direktoru Meq Uitman deyib.
Tarix: 25/10/13 Azərbaycanda COOMET Regional Metrologiya Təşkilatının Texniki Komitəsinin iclası keçirilib
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi yanında Dövlət Metrologiya Xidmətinin təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərində COOMET Regional Metrologiya Təşkilatının Texniki Komitəsinin 2 günlük iclası keçirilib.
Tarix: 25/10/13 “Huawei” işçilərinə işdə yatmağa icazə verir
Çinin “Huawei” şirkətinin Şençjen şəhərində yerləşən əsas ofisində çalışan işçilərin əksəriyyəti nahar zamanı yatırlar. Bu məqsədlə onlar istifadə etdikləri xüsusi çarpayını iş vaxtı masanın altında saxlayırlar.
Tarix: 25/10/13 “Azərbaycanın qlobal elmi bazaya çıxışı” mövzusunda seminar keçiriləcək
Noyabrın 5-də saat 10:00-da AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Azərbaycanın qlobal elmi bazaya çıxışı” mövzusunda seminar keçiriləcək.