Tarix: 23/10/13 Azərbaycan nümayəndə heyəti 8-ci İnternet İdarəçiliyi Forumunda iştirak edir
Azərbaycan nümayəndə heyəti Balidə (İndoneziya) keçirilən “Körpülərin qurulması: çoxtərəfli əməkdaşlıqda hökumətlərin rolu” mövzusunda 8-ci İnternet İdarəçiliyi Forumunda iştirak edir.
Tarix: 23/10/13 Avropa Parlamenti fərdi məlumatların mühafizəsi haqqında qanun layihəsini dəstəkləyib
Oktyabrın 21-də Avropa Parlamentində keçirilən səsvermə zamanı deputatlar Avropa İttifaqının (Aİ) 28 ölkəsinin hökumətləri arasında gələcək danışıqların əsasını təşkil edəcək fərdi məlumatların mühafizəsi haqqında qanun layihəsinə dəstək nümayiş etdiriblər.
Tarix: 23/10/13 Sloveniyanın Sahibkarlıq, İnnovasiya, İnkişaf, İnvestisiya və Turizm üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru: “Əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial var”
İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Sloveniya biznes forumu keçirilib.
Tarix: 23/10/13 EABA-nın “Elektron Texnikası üçün Funksional Materialların Problemləri” üzrə Elmi Şurasının 6-cı illik iclası Belarusda keçiriləcək
Elmlər Akademiyalarının Beynəlxalq Assosiasiyasının (EABA) növbəti iclası 2014-cü ilin sentyabr-oktyabr aylarında Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda (Minsk) keçiriləcək.
Tarix: 23/10/13 AMEA Rəyasət Heyətinin Mərkəzi Aparatının informasiyalaşdırılmasına dair Fəaliyyət Planı müzakirə edilib
AMEA Rəyasət Heyətində (RH) AMEA RH Mərkəzi Aparatının informasiyalaşdırılmasına dair Fəaliyyət Planının müzakirəsinə həsr olunmuş iclas keçirilib. AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Rasim Əliquliyevin rəhbərliyi ilə keçirilən iclasda institutun bir sıra əməkdaşları, AMEA RH-nin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülarə Əmirova, AMEA RH Mərkəzi Aparatının Ümumi şöbəsinin rəisi Sevinc Həsənova iştirak ediblər.
Tarix: 22/10/13 “Onlayn medianın inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində növbəti təlim keçirilib
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin dəstəyi ilə “Nar Mobile” və Multimedia İnformasiya Mərkəzi tərəfindən gerçəkləşdirilən “Onlayn medianın inkişafına dəstək” layihəsi davam edir.
Tarix: 22/10/13 Araz Əzimov: “Kibertəhlükəsizliklə bağlı beynəlxalq qanun və prinsiplərin formalaşdırılması gündəmdə olan bir nömrəli beynəlxalq məsələdir”
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişafı bütünlükdə müsbət elementdir, eyni zamanda bəzi neqativ məsələlərə də yol açır. Bu fikri xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimov BMT Təhlükəsizlik Şurasının “Kibertəhlükəsizlik” mövzusunda Bakıda keçirilən Model Konfransının açılış mərasimində çıxışında bildirib.
Tarix: 22/10/13 Yaşlı amerikalıların 3/1 hissəsi planşetə malikdir
“Pew Internet & American Life Project” şirkətinin keçirdiyi növbəti tədqiqata əsasən, hazırda ABŞ-ın 16 və daha yuxarı yaşlı sakinlərinin 35 faizi planşet kompüter sahibidir.
Tarix: 22/10/13 Azərbaycanda statistik uçotun onlayn rejiminə keçidi ilə bağlı seminar keçiriləcək
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi statistik məlumatların istifadəçiləri üçün seminar təşkil edir.
Tarix: 22/10/13 Qobustan TKQ üçün yeni inzibati binanın tikintisi başa çatıb
Qobustan TKQ üçün yeni inzibati binanın tikintisi başa çatıb. Bu barədə "ICTnews" elektron xəbər xidmətinə Qobustan TKQ-dən məlumat verilib.
Tarix: 22/10/13 “Yandex” mobil təhlil sistemini istifadəyə verir
“Yandex” mobil əlavələr tərtibatçıları üçün pulsuz analitik servis -“appmetrica.yandex.ru” istifadəyə verib.
Tarix: 22/10/13 Azərbaycanda Rusiya İT şirkətinin nümayəndəliyi açılacaq
Azərbaycanda noyabr ayının əvvəlində Rusiyanın “Polimedia” İT şirkətinin nümayəndəliyinin açılışı gözlənilir.
Tarix: 22/10/13 Naxçıvan MR-in ümumtəhsil məktəblərində quraşdırılan kompüterlərin 84,9 faizi internetə qoşulub
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ümumtəhsil məktəblərində informasiya texnologiyalarının tətbiqi sahəsində mühüm tədbirlər həyata keçirilir. Hazırda muxtar respublikanın bütün təhsil müəssisələrində ən müasir kompüter avadanlıqlarından istifadə olunur.
Tarix: 22/10/13 Yüksək texnologiyalara əsaslanan sənaye müəssisələrində çalışacaq ixtisaslı kadrlarla bağlı təkliflər hazırlanır
Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasında (ASK) texniki peşə təhsili sahəsindəki mövcud vəziyyət müzakirə olunub
Tarix: 22/10/13 “Huawei” beynəlxalq kompüter təhlükəsizliyi standartlarının yaradılmasına çağırır
“Huawei” şirkəti kompüter təhlükəsizliyi mövzusunda ikinci hesabatını dərc edərək təhlükəsizliyin təmini üçün idarəetmə strukturları və strategiya, iş prosesləri və standartlar, kadr idarəçiliyi və s. aid yanaşmaları açıqlayıb.