Tarix: 17/10/13 Yeni “Nar” nömrəsi alın, dərhal 100 MB hədiyyə paketi qazanın!
Mobil cihazlar vasitəsilə internetdən istifadə artıq gündəlik həyatın bir hissəsi hesab olunur. İstifadə həcminə görə mobil internet mobil zəng və SMS rabitəsi ilə rəqabət apara bilir, hətta bəzi hallarda onları üstələyir.
Tarix: 17/10/13 “Microsoft Azerbaijan” və “AFB Bank” əməkdaşlığa dair saziş imzalayıb
“Microsoft Azerbaijan” şirkəti ilə “AFB Bank” arasında “Microsoft Open Value” proqramı çərçivəsində əməkdaşlığa dair saziş imzalanıb.
Tarix: 17/10/13 Cobs tərəfindən yığılmış “Apple1” kompüteri hərraca çıxarılacaq
Bu ilin noyabrında hərraclardan birinə “Apple1” kompüteri çıxarılacaq. Qeyd edək ki, onun quraşdırılmasında şəxsən Stiv Cobs iştirak edib.
Tarix: 17/10/13 Azərbaycanda informasiya və rabitə xidmətlərində əlavə dəyərin həcmi artıb
Bu ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ölkədə istehsal edilmiş ümumi daxili məhsulun həcmi əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,4 faiz artaraq 42,7 milyard manata çatmış, onun əhalinin hər nəfərinə düşən həcmi 4,1 faiz artaraq 4606,7 manat (5871,4 ABŞ dolları) təşkil edib.
Tarix: 17/10/13 “Elektron hökumət” portalına daşınmaz əmlakla bağlı 8 yeni elektron xidmət inteqrasiya edilib
“Elektron hökumət” portalına daşınmaz əmlakla bağlı yeni elektron xidmətlər inteqrasiya edilib.
Tarix: 17/10/13 Yeni “iPad” planşetinin nümayiş tarixi açıqlanıb
“All Things Digital” nəşri bildirir ki, “Apple” şirkəti növbəti nümayişi üçün jurnalistlərə dəvətlər göndərib. Tədbir oktyabrın 22-də San-Fransisko şəhərində baş tutacaq və yerli vaxtla səhər saat 10:00-da öz işinə başlayacaq.
Tarix: 17/10/13 “Samsung Galaxy S4” avqustda dünyanın ən çox satılan smartfonu olub
“Counterpoint Technology Market Research” analitik şirkətinin məlumatına görə, cari il avqustun yekununa görə, “Samsung Galaxy S4” dünyanın ən çox satılan smartfonu olub. Belə ki, yay fəslinin son ayında təxminən 5 milyon qurğu satılıb ki, bu da ötən ayla müqayisədə azdır.
Tarix: 17/10/13 Azərbaycan radiotezlik spektrinin və peyk orbitlərinin istifadəsi məsələlərinin müzakirəsində təmsil olunub
Azərbaycan nümayəndəsi Regional Rabitə Birliyinin (RRB) radiotezlik spektrinin və peyk orbitlərinin istifadəsi üzrə komissiyasının Astanada keçirilən 4-cü iclasında iştirak edib.
Tarix: 17/10/13 Azərbaycan elektron ticarətin beynəlxalq səviyyədə inkişaf etdirilməsi məsələlərini müzakirə edib
Azərbaycan Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) ölkələrinin mal və xidmətlərinin milli bazarlarda yeridilməsi üçün Dövlətlərarası şəbəkənin inkişafı üzrə İşçi Qrupun 2-ci iclasında və “Dünya ticarətində qlobal təchizat xətti (GTX) şirkətlərə GTX-yə daxil olmaqda necə kömək etməli” mövzusunda konfransda iştirak edib.
Tarix: 17/10/13 “Siemens Enterprise Communications” adını dəyişir
“Siemens Enterprise Communications” şirkətin adının “Unify” ilə əvəzlənməsini bəyan edib. Şirkət nümayəndələrinin bildirdiyinə görə, yeni ad şirkətin biznes istifadəçiləri üçün unifikasiya edilmiş kommunikasiya sistemləri ilə daha fəal məşğul olmaq niyyətini özündə ifadə edir.
Tarix: 17/10/13 “Bakcell” brendli smartfonlar təqdim edildi
Ölkənin paytaxt və xüsusilə də bölgələrində yüksək keyfiyyətli mobil internet istifadəçilərinin sayını artırmaq məqsədilə “Bakcell” şirkəti özünün brend tərtibatlı smartfonlarını təklif edən eksklüziv kampaniyasına start verib.
Tarix: 14/10/13 Smartfon bazarında geriləmə gözlənilir
Analitiklər ilin əvvəlindən xəbərdarlıq edirlər ki, smartfon bazarı tədricən doyma nöqtəsinə yaxınlaşır.
Tarix: 14/10/13 Məlumatları milyon il saxlaya bilən sərt disk yaradılıb
Hazırda məlumatların saxlanılması üçün həllər sahəsində əsas mühəndislik fikri özündə daha çox informasiya saxlayan məlumatların saxlanılması qurğularına cəmlənib.
Tarix: 14/10/13 Azərbaycanda sığorta şəhadətnamələrinin onlayn satışı reallaşdırıldı
Azərbaycanda sığorta şəhadətnamələrinin satışı da elektronlaşdırılıb. Belə ki, müştəri xidmətlərinin keyfiyyətini artırmaq və müştərilərin rahatlığı, həmçinin müasir sığorta xidmətləri bazarının tələblərinə cavab vermək məqsədilə “Atəşgah” sığorta şirkəti daha müasir, aydın interfeys və sadə naviqasiya, həmçinin sığorta şəhadətnamələrinin onlayn satışı kimi rahat xidmət təqdim edən yeni korporativ saytını istifadəyə verib.
Tarix: 14/10/13 “Microsoft” korporasiyası “MSN Australia” layihəsini tərk edir
“Microsoft” korporasiyası “MSN Australia” portalının inkişafı və dəstəklənməsi ilə məşğul olan “Mi9” şirkətindəki payını satıb. Əvvəllər “Ninemsn” adı ilə tanınan və 1997-ci ildə Ceyms Paker tərəfindən təsis olunan “Mi9” şirkəti də Avstraliyanın pulsuz efir kanalını dəstəkləyir.