Tarix: 17/09/13 “Onlayn Medianın inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində keçiriləcək təlimlərdə iştirak edəcək jurnalistlərin qeydiyyatına start verilib
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi tərəfindən dəstək verilən “Onlayn Medianın inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində aparılacaq təlimlərdə iştirak edəcək jurnalistlərin qeydiyyatına start verilib.
Tarix: 17/09/13 İstifadəçilərin fərdi kompüterə marağı azalır
2700-dən çox insanın sorğusu əsasında tərtib edilmiş “American Customer Satisfaction Index” indeksi haqqında yeni hesabata əsasən, planşetlərin tədarükü müştərilərin məmnunluq dərəcəsinə görə noutbuk və masaüstü fərdi kompüterləri (FK) bir o qədər üstələmir, lakin getdikdə istifadəçilərin FK-yə sevgisi azalır.
Tarix: 17/09/13 Azərbaycan prezidentinə “ASAN imza” sertifikatı və Sim kartı təqdim edilib
Bu gün Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin 3 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzinin açılışında iştirak edib.
Tarix: 17/09/13 Bakıda Beynəlxalq İnternet Cəmiyyətinin rəsmi ofisinin açılması ilə bağlı telekonfrans keçiriləcək
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Bakı nümayəndəliyi bu həftə Beynəlxalq İnternet Cəmiyyətinin (Internet Society, ISOC) Azərbaycanda filialının yaradılması ilə bağlı növbəti danışıqlara start verəcək.
Tarix: 17/09/13 Dağlıq Qarabağ regionu üçün ayrılan telefon kodu bütün dünyada tanınır
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin məlumat bazasında Dağlıq Qarabağ regionu üçün ayrılan “26” zona kodu bütün dünyadan nömrə yığan zaman tanınır.
Tarix: 16/09/13 III Respublika İnnovativ İdeya Yarmarkası öz işinə başlayıb
Ölkədə gənc alimlərin III Respublika İnnovativ İdeya Yarmarkası öz işinə başlayıb. Bakıda keçirilən yarmarka “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramına uyğun olaraq düzənlənib.
Tarix: 17/09/13 Gənc alimlərin III respublika innovativ ideya yarmarkası sentyabrın 20-dək davam edəcək
Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyətinin, Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Gənclərin İntellektual İnkişaf Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə
Tarix: 16/09/13 Yarımkeçirici avadanlığa sərf olunan xərclərin həcmi rekord təşkil edəcək
2014-cü ildə yarımkeçiricilərin istehsalı üçün nəzərdə tutulmuş avadanlıq bazarında artım gözlənilir. “SEMI”-nin (Yarımkeçirici avadanlıq və material istehsalçılarının sahə üzrə assosiasiyası) məlumatına görə, gələn il sözügedən sahədə kapital xərcləri 39,8 milyard ABŞ dolları olacaq.
Tarix: 16/09/13 “Huawei” şirkəti LTE bazarında mövqelərini gücləndirir
“Huawei” şirkəti 2013-cü ilin birinci yarısında LTE texnologiyası sahəsində fəaliyyətinin nəticələrini təqdim edib.
Tarix: 16/09/13 “Alma Store” şirkəti tələbə və müəllimlərə 10-12% endirim təqdim edir
“Apple” şirkətinin Azərbaycanda rəsmi distribüteri olan “Alma Store” şirkəti ənənəvi olaraq sentyabrda tədris ilinin başlaması ilə əlaqədar tələbə və müəllimlər üçün aksiya keçirir.
Tarix: 16/09/13 Türkiyə növbəti peyki buraxmağa hazırlaşır
Türkiyə TÜRKSAT 6A rabitə peykinin buraxılışına hazırlaşır. Bu barədə "Sabah" qəzeti məlumat yayıb.
Məlumata görə, peyk layihəsinin maliyyələşdirilməsi məsələsini öz üzərinə ölkə hökuməti götürüb.
Tarix: 16/09/13 Azərbaycanlı gənclər Silikon Vadisinə səfər edəcək
Azərbaycanlı gənclər dünyanın ən qabaqcıl texnologiya mərkəzi olan ABŞ-ın Silikon Vadisinə səfər edəcək. ABŞ Mülki Tədqiqat və İnkişaf Fondu tərəfindən keçirilən Elm və Texnologiya Sahibkarlığı Proqramı çərçivəsində 7 Start-up qalibi ıbelə bir şans əldə edib.
Tarix: 16/09/13 “Bakcell” Daşkəsəndə ilk diler mağazasını açıb
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet təchizatçısı olan “Bakcell” şirkəti müasir mobil rabitə istifadəçilərinə geniş çeşidli məhsullar təklif etməkdədir. “Sür@” ticarət nişanı altında ölkədə ən mükəmməl 3G mobil internet təcrübəsini təklif edən “Bakcell” şirkəti abunəçilərini sevindirməkdə davam edir.
Tarix: 16/09/13 2018-ci ilədək “GPS” naviqatorlar bazarının həcmi 7 milyard dolları ötəcək
Fərdi naviqator bazarının həcminin azalmasına, həmçinin smartfon, “ağıllı” saatlar və “ağıllı” eynəklər tərəfindən olan təzyiqə baxmayaraq, yığcam naviqatorlar bazarı hələ ki fəaliyyət göstərəcək və “ABI Reseach” tədqiqat şirkətinin proqnozuna əsasən, sözügedən sahə yaxın bir neçə ildə motosikl, velosiped, hava nəqliyyatı üçün naviqatorlar sayəsində öz mövqeyini qoruyub saxlayacaq.
Tarix: 16/09/13 “Nokia” 10,1 düymlük planşet istehsal edəcək
“WinSuperSite” bloqunun müəllifi Pol Tarrot “Nokia”nın “Windows RT” ilə işləyən ilk böyük planşetinin fotoşəklini dərc edib. Aparatın necə adlandırılacağı naməlumdur, lakin o, “IPS” matrisli 10,1 düymlük “Full HD” (1920x1080) təsvir ölçülü ekran və dörd nüvəli “Qualcomm 8974” məhsuldar çipi ilə təchiz ediləcək.