Tarix: 10/09/13 Argentina şirkətləri “Bakutel 2013” sərgi-konfransında iştirak edəcək
Cari ilin dekabr ayında Bakıda keçiriləcək “Bakutel 2013” Azərbaycan beynəlxalq telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sərgi və konfransında Argentina iştirak edə bilər.
Tarix: 10/09/13 Azərbaycanda əhalinin yaşadığı bölgələrin 100 faizi rəqəmsal TV-nin əhatə dairəsinə qatılıb
Azərbaycanda əhalinin yaşadığı bölgələrin 100 faizi rəqəmsal TV-nin əhatə dairəsinə qatılıb.
Tarix: 10/09/13 Azərbaycanda İKT Qızlar Günü keçiriləcək
Hər il aprelin sonuncu üç günü dünyada informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində çalışan qızların günü kimi qeyd edilir. Bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da bu günü mütəmadi keçirmək üçün “İREX” təşkilatı böyük təşəbbüs göstərir. Artıq bu il belə bir tədbir keçirilib.
Tarix: 10/09/13 Ölkə iqtisadiyyatında muzdla işləyənlərin 1,8 faizi informasiya və rabitə sahəsində fəaliyyət göstərib
Dövlət Statistika Komitəsi (DSK) iqtisadiyyatda işləyənlərin sayı və əməkhaqqı barədə statistikanı açıqlayıb.
Tarix: 10/09/13 “Microsoft” “Nokia” mobil telefon istehsalçısını məcburi satın alıb?
Bəzi analitiklərin fikrincə, “Microsoft” korporasiyası Finlandiyanın “Nokia” mobil telefon istehsalçısını məcburi satın alıb: yalnız bu yolla Amerika şirkəti mobil bazarda mövqeyini qoruyub saxlaya bilər
Tarix: 09/09/13 2014-cü ildə “HP” noutbuklarının tədarük həcmi 21 milyonadək azalacaq
2013-cü ildə “Hewlett-Packard” (HP) şirkəti 30 milyondan az noutbuk tədarük etməyi hesablayır. Qeyd edək ki, 2012-ci ildə onun noutbuklarının tədarük həcmi 32 milyon təşkil edib.
Tarix: 09/09/13 Məsafədən jestləri tanıyan sensor bazarının həcmi kəskin artacaq
“IHS” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, 2013-cü ildə məsafədən jestlərin tanınmasını təmin edən sensor satışlarının həcmi 123 milyon ABŞ dolları olacaq ki, bu da ötən ilki gəlirdən xeyli çoxdur.
Tarix: 09/09/13 Vahid post-ticarət institutunun yaradılması prosesinə start verilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 may 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2011-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında qiymətli kağızlar bazarının inkişafı” Dövlət Proqramında qiymətli kağızlar bazarının institusional inkişafı istiqamətində nəzərdə tutulmuş tədbirlərdən biri vahid post-ticarət institutunun yaradılmasıdır.
Tarix: 09/09/13 Balakən Telekommunikasiya Qovşağı tərəfindən reklam xidmətlərinə başlanılıb
Balakən Telekommunikasiya Qovşağı tərəfindən reklam xidmətlərinə başlanılıb. Bu barədə “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə məlumatı Balakən TKQ-nin rəisi Şamil Məmmədov verib.
Tarix: 09/09/13 Argentina ilə rabitə, informasiya texnologiyaları, peyk rabitəsi sahələrində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
Azərbaycanın Argentinadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə bu ölkənin Federal planlaşdırma, ictimai sərmayələr və xidmətlər naziri Xulio De Vido ilə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və digər məsələlərlə bağlı görüş keçirib.
Tarix: 09/09/13 MTA populyar smartfonlardakı məlumatları ələ keçirir
Amerikanın Milli Təhlükəsizlik Agentliyi (MTA) üç populyar smartfon platformasındakı məlumatları ələ keçirə bilir. Bu barədə Almaniyanın “Spiegel” jurnalı məlumat yayıb.
Tarix: 09/09/13 Azərbaycanla bağlı böyük həcmdə aktual coğrafi informasiya toplanıb
Azərbaycan Respublikası ərazisini əks etdirən 165 ədəd 1:50 000 miqyaslı ümumcoğrafi rəqəmli formatlı xəritələr yaradılıb.
Tarix: 09/09/13 “Apple” Yaponiya bazarını hədəf seçib
ABŞ-ın elektronika istehsalçısı “Apple” şirkəti Yaponiyanın nəhəng mobil operatoru “NTT DoCoMo” şirkəti ilə “iPhone” smartfonlarının bu ölkədə satışı ilə bağlı son sazişi imzalamağa yaxındır.
Tarix: 09/09/13 İnformatika fənn müəllimləri üçün keçirilən təlimlər dekabrın 31-də yekunlaşacaq
2013/2014-cü tədris ilində 5-ci və 6-cı sinif şagirdlərinə dərs deyəcək və indiyədək təlimdən keçməyən İnformatika fənn müəllimləri üçün yeni ümumi orta təhsil kurikulumu üzrə təlimlər keçirilir.
Tarix: 09/09/13 Lənkəran Gənclər Mərkəzi ən müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyaları ilə təchiz edilib
Lənkəran Gənclər Mərkəzi ən müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyaları ilə təchiz edilib. Ərazisi 1610 kvadratmetr olan mərkəz respublikadakı ən böyük gənclər mərkəzlərindən biridir.