Tarix: 03/08/13 Rasim Əliquliyev: Azərbaycanın elmi fəaliyyətlə bağlı dövlət siyasətində informasiya texnologiyalarının tətbiqi xüsusi yer tutur
“Bu gün informasiya texnologiyaları Azərbaycanın, bütövlükdə, dünya elminin prioritet istiqamətlərindən biridir. Azərbaycanın elmi fəaliyyətlə bağlı dövlət siyasətində informasiya texnologiyalarının tətbiqi xüsusi yer tutur.
Tarix: 03/08/13 Rayonlarda İnformatika, Texnologiya fənn müəllimləri üçün təlimlər keçiriləcək
Abşeron, Dağlıq Şirvan, Quba-Xaçmaz və Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonlarında “İnformatika”, “Texnologiya” fənn müəllimləri üçün təlimləri Qafqaz Universiteti (QU) keçirəcək.
Tarix: 03/08/13 Bakıda gələn həftə peyk orbitlərinin və tezlik çeşidlərinin istifadəsinin tənzimlənməsi üzrə beynəlxalq tədbir keçiriləcək
Bakıda 6-7 avqust tarixində Peyk orbitlərinin və radiotezlik çeşidinin istifadəsinin tənzimlənməsi üzrə komissiya yanında radioyayım üzrə işçi qrupun ikinci iclası keçiriləcək.
Tarix: 03/08/13 Yeni “USB” standartı təsdiq olunub
“USB 3.0 Promoter Group” təşkilatı “USB 3.1” standartının spesifikasiyası təsdiqlənib. Sözügedən standartda verilənlərin “USB” interfeysi vasitəsilə maksimal ötürülmə sürəti 10 Qbit/san olub. Bu o deməkdir ki, “Intel”, “AMD” və başqa şirkətlər “USB 3.0” standartından 2 dəfə sürətli işləyəcək yeni mikrosxem yığımı üzərində işə start verə bilərlər.
Tarix: 03/08/13 “Apple” şirkəti mikroçip istehsalçısını satın alır
“Apple” şirkəti “Passif Semiconductor” mikroçip istehsalçısını satın alır. Bu barədə şirkətin rəsmi nümayəndəsinə istinadən “Bloomberg” nəşri yazıb.
Tarix: 03/08/13 “OLED” panellərin kütləvi istehsalına başlanılacaq
Dünya displey məhsullarının nəhəng istehsalçısı “LG Display” şirkəti 2014-cu ilin ikinci yarısından etibarən üzvi işıq-diodlar (organic light-emitting diode, OLED) əsasında televizorlar üçün nəzərdə tutulan panellərin kütləvi istehsalına başlayacağını bəyan edib.
Tarix: 03/08/13 İyul ayının ikinci yarısında NAND-yaddaşın qiyməti 9% azalıb
“Dramexchange” yaddaş çiplərinin satışı üzrə Tayvan spot meydançasının monitorinqinin nəticələrinə əsasən, NAND fləş-yaddaşının qiymətləri iyul ayının ikinci yarısında 6-9% azalıb.
Tarix: 02/08/13 Mərkəzi Bankda Elektron Statistika və Analitik Hesabatlılıq Sistemi yaradıldı
Mərkəzi Bankda Elektron Statistika və Analitik Hesabatlılıq Sisteminin (ESAHS) yaradılması layihəsi uğurla başa çatdırılıb. Bu layihənin tamamlanması Mərkəzi Bankın informasiya bazasının tam elektronlaşması istiqamətində həlledici əhəmiyyətə malikdir.
Tarix: 02/08/13 Böyük Britaniyada Azərbaycanın “Elektron hökumət” sahəsində qazandığı nailiyyətlərdən bəhs edilib
Azərbaycanın İKT sahəsində əldə etdiyi uğurların sorağı bu dəfə Böyük Britaniyadan gəlib. Belə ki, Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsinin sədri, akademik Qərib Məmmədov Böyük Britaniyada keçirilən Kembric konfransında BMT-nin Qlobal Geoməkan İnformasiyasının İdarəolunması üzrə Ekspertlər Komitəsinin üçüncü sessiyasında təqdimatında bu barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Tarix: 02/08/13 Azərbaycan “Kənd təsərrüfatı biotexnologiyası və biotəhlükəsizlik əlaqələrinə baxış” adlı təlim-seminarda təmsil olunub
Azərbaycan “Kənd təsərrüfatı biotexnologiyası və biotəhlükəsizlik əlaqələrinə baxış” adlı təlim-seminarda təmsil olunub.
Tarix: 02/08/13 2020-ci ilədək şəbəkəyə 50 milyarddan çox qurğu qoşulacaq
“Cisco Systems” şirkəti qlobal internetin marketinq konsepsiyasını inkişaf etdirməyə davam edir və bu günlərdə “Cisco” öz bloqunda "qlobal internetin sayğacı"nı yerləşdirib.
Tarix: 02/08/13 Dövlət Komissiyası internet resursunun statistik göstəricilərini açıqlayıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiya öz fəaliyyətində informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının imkanlarından geniş istifadə edir.
Tarix: 02/08/13 Azərbaycanda iyul ayı ərzində 82 nəfərə avtomatlaşdırılmış qaydada pensiya təyin edilib
Məlum olduğu kimi, 11 iyul 2013-cü il tarixdən etibarən Azərbaycan Respublikası Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) tərəfindən yaşa görə əmək pensiyalarının avtomatlaşdırılmış qaydada vahid mərkəzdən təyinatına başlanılıb.
Tarix: 02/08/13 Tədris-İnnovasiya Mərkəzi “Onlayn təhsilin iqtisadiyyatı və idarəedilməsi” üzrə araşdırma aparacaq
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin (TİM) elmi-nəzəri fəaliyyəti daha da gücləndiriləcək. İTİ-dən bildirilib ki, mərkəzdə “Onlayn təhsilin iqtisadiyyatı və idarəedilməsi”, “Uşaq və yeniyetmələrin internetdə təhlükəsizliyinin təmin edilməsi” və s. problemlərlə bağlı araşdırmaların aparılması nəzərdə tutulur. Artıq sözügedən araşdırma istiqamətləri üzrə müvafiq tövsiyələr də verilib.
Tarix: 02/08/13 “İnformatika” fənninin məsafədən tədrisi ölkənin bütün regionlarında tətbiq ediləcək
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Tədris-İnnovasiya Mərkəzi (TİM) cari ilin fəaliyyət planına uyğun olaraq yarım il ərzində görülən işlər və həyata keçirilən layihələrlə bağlı hesabat verib.