Tarix: 28/06/13 İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun veb-saytı yenilənəcək
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun veb-saytı yenilənəcək. 2007-ci il mayın 17-də – Ümumdünya Telekommunikasiya və İnformasiya Cəmiyyəti günündə fəaliyyətə başlamış www.ikt.az saytının əsas məqsədi Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları İKT istiqamətləri üzrə aparılan elmi, elmi-texnoloji araşdırmaların nəticələrinin paylanması, institutda və bütövlükdə respublikada bu sahədə baş verən yenilikləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
Tarix: 28/06/13 Xarici sərmayələrin qlobal axını 2012-ci ildə 18% azalıb
Birbaşa xarici sərmayələrin qlobal axını 2012-ci ildə 2011-ci illə müqayisədə 18% azalıb və 1,35 trilyon dollar təşkil edib.
Tarix: 28/06/13 “Panasonic Corporation” borc içindədir
Yaponiyanın "Panasonic" korporasiyası borclarını ödəməkçün ona məxsus səhmlərin təxminən 60%-ni başqa şirkətlərə 1,42 milyard dollar dəyərinə satıb. Bu barədə elektronika istehsalı üzrə ixtisaslaşmış Yaponiya şirkəti bildirib.
Tarix: 28/06/13 Prezident yanında Gənclər Fondu III Qrant müsabiqəsi elan edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondu III Qrant müsabiqəsi elan edib. Fonddan "ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinə verilən məlumata görə, müsabiqə bir çox sahələr üzrə gənclərin fəaliyyətinin artırılmasına hesablanıb
Tarix: 28/06/13 Azərbaycan alimləri ABŞ-ın Massaçusets Texnologiya İnstitutunda olub
Azərbaycan alimləri ABŞ-ın Massaçusets Texnologiya İnstitutu (MTİ) ilə əməkdaşlığı genişləndirməyə çalışır. Bu niyyətlə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) baş direktoru, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Qurban Yetirmişli Amerikanın adıçəkilən institutuna səfər ediblər.
Tarix: 28/06/13 “Google” şirkəti oyun konsolu hazırlayır
“Google” şirkəti ən böyük oyun konsolları istehsalçıları “Microsoft” və "Sony Corporation” şirkətlərinə rəqib olacaq.
Tarix: 28/06/13 “Intel” şirkəti texniki direktorsuz qalıb
“Intel” korporasiyasının mətbuat xidmətinin yaydığı məlumata əsasən, şirkətin texniki direktoru və “Intel Labs”ın direktoru Castin Rattner şirkəti tərk edir.
Tarix: 28/06/13 Ədliyyə orqanlarının müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ilə təchizatı davam etdirilir
Azərbaycanda məhkəmə-hüquq islahatlarına dəstək vermək üçün Dünya Bankının təşəbbüsü ilə keçirilən “Ədliyyə sisteminin müasirləşdirilməsi” adlı birgə layihə davam etdirilir.
Tarix: 28/06/13 Dünyanın üçüncü ən böyük smartfon bazarı Hindistandır
2013-cü ilin birinci rübünün yekununa müvafiq olaraq Hindistan qlobal smartfon bazarında üçüncü yerdə qərarlaşıb.
Tarix: 28/06/13 Ölkənin İT sektorunda istehsal ilbəil artır
Ölkədə İKT infrastrukturunun inkişafı və genişləndirilməsi ilə yanaşı, hökumət tərəfindən İT istehsalına və tətbiqinə də xüsusi diqqət yetirilir.
Tarix: 28/06/13 ÜTT Azərbaycanda elektron viza sisteminə keçidi alqışlayıb
Ümumdünya Turizm Təşkilatı Azərbaycanda elektron viza sisteminə keçilməsini alqışlayan press-reliz yayıb.
Tarix: 28/06/13 Azərbaycan-Macarıstan biznes forumu keçirilib
İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Macarıstan biznes forumu keçirilib.
Tarix: 27/06/13 Odlar Yurdu Universitetində “Microsoft”un İT Akademiyası açıldı
Bu gün Odlar Yurdu Universitetində “Microsoft” İT Akademiyasının açılışı olub. İT Akademiyanın əsas məqsədi şirkətin məhsullarına dair tədris vəsaitlərinə olan tələbatı və “Microsoft Office Spesialist”, “Microsoft Certified Professional”, “Microsoft Technology Associate” ixtisasları üzrə sertifikatlaşdırılmış imtahanlara hazırlığı təmin etməkdir.
Tarix: 27/06/13 Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzində çip texnologiyasının qurulması üzrə işlərə başlanılacaq
Azərbaycanda nanotexnologiyaların tədqiqi və tətbiqi sahəsində işlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada aparılması üçün Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2008-ci il 23 sentyabr tarixli 228 nömrəli qərarı ilə Rabitə və İnformasiya texnologiyaları Nazirliyinin nəzdində Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzi yaradılıb
Tarix: 27/06/13 9 ildə ilk dəfə olaraq Avropaya smartfon tədarükünün həcmi azalıb
“IDC” analitik şirkətinin son tədqiqatına əsasən, smartfonlar mobil bazarı çox sürətlə ələ keçirsələr də, lakin sonsuz artım tempi qeyri-mümkündür.