Tarix: 03/06/13 “Nar Mobile”-dan dəstək: “Dünyanı dəyişən alimlər”
Millət vəkili Qənirə Paşayevanın “Dünyanı dəyişən alimlər” adlanan yeni kitabının təqdimatı keçirilib. Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində keçirilən təqdimatda alimlər, millət vəkilləri, müxtəlif nazirlik nümayəndələri və KİV-in təmsilçiləri iştirak edib.
Tarix: 03/06/13 Kamran İmanov: «Rəqəmli şəbəkədə hüquqların idarə edilməsi sahəsində də problemlər var»
Yaxın günlərdə Azərbaycanda əqli mülkiyyətin təminatı və piratçılığa qarşı işlər görüləcək. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə Müəllif Hüquqları Agentliyinin sədri Kamran İmanov danışıb.
Tarix: 01/06/13 Ukraynalıların 9.3% smartfonlardan istifadə edirlər
"LEAD9" mobil marketinq agentliyinin məlumatına əsasən, Ukraynada insanların 9.3%-i smartfonlardan istifadə edir.
Tarix: 01/06/13 Tərtərdə istifadəçilərin yarıdan çoxu genişzolaqlı internet xidmətlərindən istifadə edir
Tərtərin kəndlərində telefon və poçt rabitəsi inkişaf edir. Tərtər TKQ rayon əhalisinə 3008 nömrə tutumu olan bir mərkəzi və 4240 nömrə tutumu olan 22 kənd EATS-i vasitəsilə rabitə xidməti göstərir.
Tarix: 31/05/13 İrana mobil telefon və leptop idxalına icazə verilib
ABŞ İrana qarşı tətbiq etdiyi sanksiya rejimini zəiflədib. Bundan sonra İran ərazisinə telekommunikasiya rabitəsi üçün mobil telefon və avadanlıq idxal etmək mümkün olacaq.
Tarix: 31/05/13 2013-cü ildə noutbuk alanların sayı azalacaq
“Market Intelligence & Consulting Institute” (MIC) analitik şirkəti qlobal kompüter bazarını tədqiq edib. Bura planşet, noutbuk və server seqmentləri daxil olub.
Tarix: 31/05/13 Avropa ölkələri vətəndaşları bir-biri ilə mobil rouminqsiz danışa bilərlər
Avropa İttifaqının rəqəmli inkişaf məsələləri üzrə komissarı Nelli Kroes Avropada mobil rabitə xidmətləri bazarında köklü dəyişikliklər etməyə çağırır.
Tarix: 31/05/13 “Azərfon” şirkəti mobil rabitə xidmətlərini təqdim etdiyi təyyarələrin sayını artırır
Azərbaycanın ilk “3G” mobil rabitə operatoru “Azərfon” şirkəti mobil rabitə xidmətlərinin tam çeşidini göstərdiyi təyyarələrin sayını artırmaqda davam edir.
Tarix: 31/05/13 İtalyanlar Azərbaycanda nanotexnologiya ilə maraqlanıblar
İtaliyanın La Sapienza Universitetinin prorektoru Antonello Biaginini, Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Vaqif Sadıqov və İtaliya Araşdırmalar Mərkəzinin nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində nanotexnologiya və Elektron Tədris Mərkəzi ilə maraqlanıblar.
Tarix: 31/05/13 İqtisad üzrə fəlsəfə doktoru: “Peyk sənayesinin inkişafı Azərbaycanda böyük nəticələr verəcək”
Peyk sənayesinin inkişafı Azərbaycanda böyük nəticələr verəcək, informasiya texnologiyalarının inkişafına peyklərin birbaşa təsiri olacaq. Yəni istifadə edilən mobil rabitə, televiziya siqnalları, internet kanalları və s. elektron rabitə alətləri öz səmərəliliyini dəfələrlə artıracaq.
Tarix: 31/05/13 İnnovativ sahibkarlığın inkişafı üçün “Vençur fondları haqqında” qanunun qəbuluna ehtiyac var
Azərbaycanda innovativ sahibkarlığın stimullaşdırılması və inkişafı üçün ilk növbədə innovasiya prosesinin və milli innovasiya sisteminin hüquqi bazası formalaşmalıdır.
Tarix: 31/05/13 Cəlilabad və Yardımlıda orta məktəb şagirdləri İKT ilə bağlı maarifləndirilib
Azərbaycanın Cəlilabad və Yardımlı rayonlarındakı bir neçə orta məktəbdə “Region məktəblərində İKT-dən istifadə vərdişlərinin inkişaf etdirilməsi” layihəsi çərçivəsində şagirdlər üçün təlim keçirilib.
Tarix: 31/05/13 NATO və tərəfdaş ölkələr üçün rabitə və informasiya sistemləri üzrə tanışlıq kursu keçiriləcək
NATO və tərəfdaş ölkələr üçün NATO rabitə və informasiya sistemləri üzrə tanışlıq kursu keçiriləcək. Bu barədə “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəis müavini, mayor Teymur Abdullayev məlumat verib.
Tarix: 31/05/13 DQMK sosial media ilə bağlı Koreyada keçirilən tədbirdə təmsil olunub
Koreyanın İnçeon şəhərində BMT-nin Asiya və Sakit Okean Hövzəsi üzrə İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları üzrə Təlim Mərkəzi (APCİCT) və Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (ESCAP) tərəfindən “İnkişaf üçün Sosial Media – 11-ci Akademiya Modulu üzrə Təlimçilərin Regional Təlimi” adlı seminar keçirilib.
Tarix: 31/05/13 Ədliyyə sistemində müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və elektron xidmətlərin tətbiqi genişləndiriləcək
“Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasına uyğun olaraq, məhkəmə və ədliyyə orqanlarında fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması, şəffaflıq və aşkarlıq prinsiplərinin genişləndirilməsi məqsədilə müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və elektron xidmətlərin daha geniş tətbiqi nəzərdə tutulur.