Tarix: 25/05/13 Liderlər təhsil sahəsində elektron həllərin nümayişi üçün Moskvaya toplaşacaqlar
18-19 iyun tarixlərində Moskvada elektron təhsil sahəsində “eLearnExpo 2013” 10-cu Beynəlxalq sərgi və konfransı keçiriləcək. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondundan (AZPROMO) məlumat verilib.
Tarix: 24/05/13 Milli Məclis pasportlara elektron çiplərin yerləşdirilməsi vaxtını dəyişdirir
Parlamentdə “Ölkədən getmək, ölkəyə gəlmək və pasportlar haqqında” qanunda dəyişikliklər edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2012-ci il 12 iyun tarixli 377-IVQD Qanununda dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsi müzakirəyə çıxarılacaq.
Tarix: 24/05/13 Azərbaycan Prezidenti Xətai “ASAN xidmət” mərkəzinin açılışında iştirak edib
Prezident İlham Əliyev Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Xətai “ASAN xidmət” mərkəzinin açılışında iştirak edib.
Tarix: 24/05/13 Belarusda İT sahəsinin işçiləri nə qədər əməkhaqqı alırlar?
Belarus Milli Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ötən ay Belarusda İT sahəsinin nümayəndələri daha çox əməkhaqqı alıblar.
Tarix: 24/05/13 “Bakcell” şirkəti transmissiya şəbəkəsinin modernləşdirilməsinə başlayıb
Azərbaycanın ilk mobil operatoru “Bakcell” şirkətindən “ICTnews” xəbər xidmətinə verilən məlumata əsasən, ümumi şəbəkə tutumunun artırılması və “Huawei OSN” avadanlığından istifadə edərək MPLS-TP texnologiyasına keçidi həyata keçirmək məqsədilə “Bakcell”, “Huawei” ilə əməkdaşlıq şəraitində transmissiya şəbəkəsinin modernləşdirilməsinə başlayıb.
Tarix: 24/05/13 Nağdsız ödənişlərdə əlavə dəyər vergisi aradan qaldırılır
Ölkədə nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılması ilə bağlı hazırlanan tədbirlər paketi bu ayın sonuna kimi Azərbaycan Prezidentinə təqdim olunacaq.
Tarix: 24/05/13 “Nar Mobile” təyyarələrdə mobil telefon danışığı xidmətini genişləndirib
Uçuş zamanı təyyarələrdə mobil telefondan istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində Azərbaycanda da ölkənin mobil operatorları tərəfindən bir sıra işlər görülüb
Tarix: 24/05/13 Günəş batareyası ilə işləyən təyyarə 1541 kilometr məsafə qət edib
Lozanna Politexnik Federal Məktəbinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış və qurulmuş günəş batareyası ilə işləyən təyyarə Feniks – Dallas marşrutu üzrə 1541 kilometr məsafə qət edib.
Tarix: 24/05/13 Finlandiyalılara Azərbaycanın İKT layihələri haqda məlumat verilib
Azərbaycan Xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov Azərbaycanın “Yüksək Texnologiyalar Parkı” üzrə apardığı işlər və həyata keçirdiyi İKT layihələri ilə bağlı finlandiyalılara məlumat verib.
Tarix: 24/05/13 Aşağı orbitə çıxarılacaq məsafədən zondlama peykinin imkanlarının Azərbaycanda istifadəsi üzrə araşdırmalar aparılıb
“Azərkosmos” ASC milli təhlükəsizlik və iqtisadi mənfəət baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edən məsafədən zondlama və yerin müşahidəsi peyklərinin orbitə çıxarılmasına xüsusi diqqət ayırır.
Tarix: 23/05/13 Koreya ilə yüksək texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq üçün imkanlar var
Prezident İlham Əliyev Koreya Respublikası Milli Assambleyasının sədr müavini Park Byonq-Soqun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Tarix: 23/05/13 GUAM-a üzv olan ölkələrin gömrük orqanlarının informasiya texnologiyaları departamentləri rəhbərlərinin iclası keçirilib
Kiyevdə, Demokratiya və İqtisadi İnkişaf uğrunda Təşkilatın - GUAM-ın Katibliyində qurumun üzvü olan ölkələrin gömrük orqanlarının informasiya texnologiyaları departamentləri rəhbərlərinin iclası olub.
Tarix: 23/05/13 Superkompüterlər insanları əvəz edəcək?!
“IBM” mühəndisləri tərəfindən yaradılmış “Watson” superkompüteri müştərilərin zənglərinə cavab verən avtomatlaşdırılmış sistemləri əvəz edəcək. "Süni ağıl" smartfon və planşet, onlayn çat, telefon, SMS və elektron poçt məsləhətlər verəcək.
Tarix: 23/05/13 “EPEG” layihəsinin rəsmi açılışı iyul ayından sonra olacaq
“EPEG” (Europe Persia Express Gateway) layihəsinin rəsmi açılışının iyul ayından sonra olacağı gözlənilir. “Delta Telecom” şirkətinin kommersiya direktoru Rahid Ələkbərlinin “ICTnews” xəbər xidmətinə verdiyi məlumata əsasən, magistralın bir hissəsi artıq istismara verilib.
Tarix: 23/05/13 “Riyaziyyat və İnformatikanın Aktual Problemləri” adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcək
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə 29-31 may tarixlərində Bakıda Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Riyaziyyat və İnformatikanın Aktual Problemləri” adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcək.