Tarix: 29/01/13 Vaterloo Universitetinin nümayəndələri ilə kompüter elmləri sahəsində təhsil almaq istəyənlərin görüşü olacaq
Kanadanın Vaterloo Universitetinin bir qrup professoru və universitetə qəbul üzrə məsul şəxsləri fevralın 11-15-də Azərbaycanda səfərdə olacaqlar.
Tarix: 29/01/13 Bill Qeyts daha nikbindir
“Microsoft” korporasiyası ”Windows 8” əməliyyat sistemi (ƏS) üçün 60 milyon yeniləmə və lisenziya satıb. Analitiklər və ekspertlərin “Windows 8” ƏS-ni tənqid etməsinə baxmayaraq, Direktorlar şurasının sədri Bill Qeyts “Windows 8” ƏS-ni gələcək üçün özül kimi qiymətləndirir.
Tarix: 29/01/13 ARDNŞ “Microsoft”la strateji saziş imzaladı
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətində “Microsoft” korporasiyasının lisenziyalı proqram təminatının istifadəsi üzrə strateji saziş imzalanıb.
Tarix: 29/01/13 “Seagate” rüb ərzində təxminən 60 milyon sərt disk tədarük edib
“Seagate” şirkəti 2012-ci ilin dördüncü rübü üzrə iş fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Ən böyük sərt disk istehsalçılarından biri 3 ay ərzində təxminən 3,7 milyard dollar həcmində gəlir əldə edib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 1 il bundan əvvəl şirkətin gəliri 3,2 milyard dollar təşkil etmişdi.
Tarix: 29/01/13 “Samsung” tibbi texnika bazarını hədəf seçib
“Samsung Electronics” şirkəti Amerikanın “NeuroLogica” diaqnostik tibbi texnika istehsalçısını satın alıb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “vestifinance.ru” saytına istinadən bildirir ki, Koreya şirkəti sazişin qiymətini açıqlamayıb.
Tarix: 29/01/13 “Acer”: “Windows 8” ümidləri doğrultmadı
Tayvanın kompüter və noutbuk istehsalçısı “Acer” şirkəti artıq ikinci il ardıcıl olaraq xalis zərərə məruz qalır.
Tarix: 29/01/13 Ramil Usubov: «24 elektron xidmət üzrə inzibati reqlamentlər təsdiqlənərək Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrində qeydə alınıb»
Daxili İşlər Nazirliyində 2012-ci ildə cinayətkarlıqla mübarizənin, ictimai qaydanın qorunmasının və ictimai təhlükəsizliyin təmin edilməsinin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş geniş kollegiya iclası keçirilib.
Tarix: 29/01/13 “Elektron səhiyyə həftəsi” keçiriləcək
Cari ilin 13-15 may tarixlərində İrlandiyanın Dublin şəhərində “Elektron səhiyyə həftəsi” keçiriləcək. 2012-ci ildə keçirilən “E-Səhiyyə həftəsi”nin uğurla başa vurulmasından sonra 2013-cü il üçün nəzərdə tutulmuş eyni adlı tədbirlə bağlı artıq hazırlıq işləri başlayıb.
Tarix: 29/01/13 “HTC” şirkəti "telefon üçün telefon" təqdim edib
“HTC” şirkəti “HTC J Butterfly” “ağıllı” telefonu üçün “HTC Mini” aksesuarını təqdim edib. “HTC Mini” rəqəmli klaviatura, “Qəbul” və “Otboy” düymələri, ağ-qara rəngli ekranla təchiz edilib. Qurğu “ağıllı” telefona “Bluetooth” modulu ilə qoşulur.
Tarix: 28/01/13 Yeni videokodek mobil “HD” videonu əlçatan edəcək
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (ITU) “HEVC” (High Efficiency Video Coding) kimi tanınan “H.265” videokodekini təsdiqləyib. Qabaqcıl sıxma alqoritmləri tətbiq edilmiş yeni format yüksəkkeyfiyyətli axın videosunun aşağı keçirtmə qabiliyyətinə malik şəbəkələrdə yayımlanmasına kömək edəcək.
Tarix: 28/01/13 “Nar Mobile” “İlin telekommunikasiya şirkəti” adına layiq görülüb
“Four Seasons” mehmanxanasında “Business Time” jurnalının Azərbaycanda biznesin inkişafına dəstək məqsədilə təsis etdiyi ənənəvi “Azeri Business Award-2012” Milli mükafatının təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tarix: 28/01/13 2013 sensor noutbukların ili olacaq
Bu il kompüter qurğularının dünya bazarında sensor ekranlara malik noutbuklar diqqət mərkəzində olacaq.
Tarix: 28/01/13 Azərbaycanda kompüter bilikləri sahəsində Milli test mərkəzləri qurulacaq
Qafqaz Universitetində (QU) Avropa Birliyinin TEMPUS Proqramı çərçivəsində universitetin qazanmış olduğu “Kompüter bilikləri sahəsində milli test mərkəzləri”nin yaradılması layihəsinin açılış mərasimi keçirilib.
Tarix: 28/01/13 Naxçıvan Dövlət Universitetində 150-ci elektron imtahan keçirilib
Naxçıvan Dövlət Universitetində 150-ci elektron imtahanın müvəffəqiyyətlə keçməsi semestr imtahanlarında tətbiq olunan bu yeniliyin dünya təhsil sisteminə inteqrasiya, tədrisdə müasir texnologiyaların tətbiqi baxımından zəruriliyini bir daha sübut edib.
Tarix: 28/01/13 İnternet kanalları üzərindən mobil zənglərin daxili zənglər kimi ötürülməsi nəticəsində RİTN-ə dəyən ziyanın qarşısı alınıb
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN) xarici əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, o cümlədən ölkəmizdə rabitə və İKT sahəsində aparılan islahatların beynəlxalq aləmdə tanınması üçün əhəmiyyətli işləri 2012-ci il ərzində də davam etdirib.