Tarix: 19/10/15 Naxçıvan rəqəmli televiziya yayımı xidmətlərini göstərməyə başlayır
Azərbaycanın ilk kabel televiziyası operatoru “B&B TV” şirkəti Naxçıvanda test rejimində rəqəmli televiziya yayımı üzrə kommersiya xidmətləri təqdim edir.
Tarix: 19/10/15 BTRİB CDMA rabitəsinin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində işlər aparır
Bakı Telefon Rabitəsi İstehsalat Birliyi (BTRİB) Bakı şəhərinin ətraf ərazilərində CDMA xidmətinin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində tədbirlər həyata keçirir.
Tarix: 19/10/15 “ISG”: Servis İT şirkətlərində iş prosesinin avtomatlaşdırılması ştatı 25 faiz azaldacaq
“Information Services Group” şirkəti tərəfindən təşkil edilən “Sourcing Industry Conference” konfransının iştirakçıları arasında keçirilən sorğunun nəticələrindən məlum olub ki, servis informasiya texnologiyaları (İT) şirkətlərinin əksər mütəxəssisləri bildirib ki, iş prosesinin avtomatlaşdırılması yaxın zamanlarda onlarda ştatın ixtisarına səbəb olacaq.
Tarix: 19/10/15 “Airbus” Londondan Nyu-Yorka 1 saata uçan təyyarə üçün patent hüququ alıb
“Airbus” aviaşirkəti sərnişinləri Nyu-Yorkdan Londona 60 dəqiqəyə apara bilən hava gəmisi üçün patent hüququ əldə edib.
Tarix: 17/10/15 Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi yeni multifunksional analiz proqramı üzərində işləyir
Azərbaycan Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi yeni multifunksional analiz proqramının yaradılması üzərində işlər aparır.
Tarix: 17/10/15 DİN “Elektron sənəd dövriyyəsi” sisteminə inteqrasiyanı tam başa çatdırıb
“Daxili İşlər Nazirliyində vətəndaşların müraciətlərinin qəbulu və baxılması sahəsində idarəçilik fəaliyyətinin, icra intizamına nəzarət mexanizminin təkmilləşdirilməsi, müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi işinə diqqət artırılıb.
Tarix: 17/10/15 Naxçıvan MR-də yeni avtomat telefon stansiyaları qurulub
Bu ilin 9 ayı ərzində Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Kürçülü kəndində 384, Babək rayonunun Qoşadizə kəndində 336, Culfa rayonunun Şurud və Gal kəndlərinin hər birində 384 nömrə tutumlu avtomat telefon stansiyaları qurulub.
Tarix: 17/10/15 Naxçıvan MR-in ümumtəhsil məktəblərində istifadədə olan kompüterlərin 85,6 faizi internetə qoşulub
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ümumtəhsil məktəblərində 3801 dəst kompüter quraşdırılıb.
Tarix: 17/10/15 Neftçala Sənaye Məhəlləsi gələn ilin birinci yarısında fəaliyyətə başlayacaq
“Azərbaycanın bir sıra regionlarında yerli potensial nəzərə alınmaqla sənaye məhəllələrinin yaradılması imkanları araşdırılır”.
Tarix: 17/10/15 Dünyada bankomat fırıldaqçılığı artıb
Avropa ölkələri bankomatlarında 2015-ci ilin birinci yarısında fırıldaqçılıq hallarının sayı 2014-cü ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 15 faiz artıb.
Tarix: 17/10/15 «Apple» 230 milyon dollar məbləğində cərimə ödəyəcək
Viskonsin ştatının paytaxtı Madisonda yerləşən federal məhkəmənin çıxartdığı qərara əsasən, ABŞ-ın «Apple» korporasiyası Viskonsin-Medison Universitetinin əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış texnologiyanın patent hüququnu pozduğuna görə sözügedən universitetə 234 milyon dollar ödəyəcək.
Tarix: 16/10/15 Dünyanın əsas investorları və böyük şirkət sahibləri bir araya gələrək Azərbaycanla İKT əməkdaşlığını müzakirə ediblər
Dünyanın əsas investorları və böyük şirkət sahibləri Brüsseldə bir araya gələrək Azərbaycanla əməkdaşlıq istiqamətlərini və ortaq layihələrin işlənməsi kimi mühüm məsələləri müzakirə ediblər.
Tarix: 16/10/15 Yaponiyanın elektronika istehsalçıları sürücüsüz avtomobillərə maraq göstərirlər
Yaxın günlərdə «Hitachi» şirkəti piyadaların avtomobillərlə toqquşmasının qarşısını almağa imkan verən texnologiyanı təqdim edib.
Tarix: 16/10/15 Naxçıvan MR-də 9 ayda sabit şəbəkəyə qoşulan telefonların sayı 2400-ü ötüb
Naxçıvan Muxtar Respublikasında cari ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində 2417 ədəd yeni telefon sabit şəbəkəyə qoşulub.
Tarix: 16/10/15 Yerli bankın onlayn xidmətləri “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya etdiriləcək
“Unibank” özünün bir sıra onlayn xidmətlərini ölkənin vahid elektron xidmət məkanı olan “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya etdirməyi planlaşdırır.