Tarix: 05/10/15 1000-dək kamera vasitəsilə ötürülən gömrük məlumatları “Hədəf” Mərkəzində 20 monitorla izlənilir
BMT İnkişaf Proqramının “Azərbaycan Gömrük Xidmətinin təkmilləşdirilməsi” layihəsi üzrə Dövlət Gömrük Komitəsində (DGK) yaradılan “Hədəf” Mərkəzinin məqsədi ölkənin gömrük-buraxılış məntəqələrində, eləcə də daxili gömrük orqanlarında, hava limanında və dəmir yolunda həyata keçirilən gömrük prosedurlarını vahid mərkəzdən müşahidə etməkdir.
Tarix: 05/10/15 Azərbaycanda Kompüter Peşə Liseyi yaradıldı
Dünyada, eləcə də ölkəmizdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı, bunun nəticəsində kompüter texnologiyalarının bütün sahələrə inteqrasiya etməsi həm sektor üzrə mütəxəssislərə tələbatı artırıb, həm də bu sahədə yeniliklər əldə etmək üçün aparılan çalışmaların sayını artırıb.
Tarix: 03/10/15 Türkiyə milli ödəniş sistemini istifadəyə verəcək
Türkiyə tezliklə milli ödəniş sistemini istifadəyə verəcək. “TROY” adlanan layihənin 2016-cı ilin sonunadək həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Tarix: 03/10/15 Avropalılar internet mağazalarında nə qədər xərcləyir?
Avropanın 12 böyük ölkəsinin istehlakçıları ötən il internetdə həyata keçirilən alış-verişə ümumilikdə 180 milyard avro xərcləyiblər ki, bu da bir il əvvəlin göstəricisindən 10 milyard avro çoxdur.
Tarix: 03/10/15 Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı peyk rabitəsi üzrə simpozium keçirib
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) sentyabrın 29-dan oktyabrın 1-dək Vyetnamın Dananq şəhərində peyk rabitəsi üzrə simpozium və “Spektr/orbit resurslarından səmərəli istifadə” adlı praktikum seminar keçirib.
Tarix: 03/10/15 Ölkə başçısı “Telekommunikasiya haqqında” Fərmana dəyişiklik etdi
Tarix: 03/10/15 Sentyabrın 21-dən start verilən “Elektron Təhsil” Respublika Müsabiqəsinə indiyə qədər 46 layihə təqdim olunub
Təhsil Nazirliyi tərəfindən sentyabrın 21-dən start verilən “Elektron Təhsil” Respublika Müsabiqəsinə indiyə qədər 46 layihə təqdim olunub.
Tarix: 03/10/15 “Elektron hökumət” üzərindən kredit verən bankların sırasına “Xalq Bank” ASC də qoşuldu
“Elektron hökumət” portalı ilə tərəfdaşlıq edən banklar siyahısına daha bir bank qoşulub.
Tarix: 03/10/15 İnformasiya texnologiyalarına bələd məktəb direktorlarının hazırlığı üçün təlimlər keçiriləcək
Ümumi təhsil müəssisələrinin direktorları və gələcəkdə bu vəzifədə çalışmaq arzusu olan pedaqoji kadrların kompüter və təlim texnologiyalarına yiyələnməsi üçün təlimlər keçiriləcək.
Tarix: 02/10/15 Sankt-Peterburq Azərbaycanla sənaye və innovasiya sahəsində əməkdaşlıqda maraqlıdır
Bu gün Bakıda Azərbaycan İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Rusiya işgüzar görüşü keçirilib.
Tarix: 02/10/15 Türkiyə universiteti ilə birgə texnoparkın yaradılması müzakirə edilib
Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universiteti (ODTÜ) ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) birgə texnopark yaradılmasını nəzərdən keçirirlər. Bununla bağlı məsələlər UNEC-də keçirilən görüşdə müzakirə edilib.
Tarix: 02/10/15 Dövlət Miqrasiya Xidməti daha bir elektron xidmətin inzibati reqlamentini təsdiqləyib
Dövlət Miqrasiya Xidmətinin (DMX) kollegiyası “Əcnəbinin və vətəndaşlığı olmayan şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisində haqqı ödənilən əmək fəaliyyəti ilə məşğul olması üçün iş icazəsinin alınması üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu üzrə inzibati reqlament”i təsdiq edib.
Tarix: 02/10/15 Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi gələn ay yeni xidmət istifadəyə verəcək
Azərbaycan Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi (KİMM) gələn ay "Virtual sınaq" (CTF) xidmətini istifadəyə verəcək.
Tarix: 02/10/15 Cəlilabad rayonu prokurorluğu üçün İKT vasitələrilə tam təchiz edilən inzibati bina tikilib
Azərbaycanın dövlət strukturları üçün yeni inşa edilən inzibati binaların hamısı günün tələblərinə uyğun olaraq informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ilə tam təchiz edilir.
Tarix: 02/10/15 Azərbaycan əqli mülkiyyətin qorunması ilə bağlı olan innovasiyalar göstəricisinə görə Cənubi Qafqazda lider olub
Dünya İqtisadi Forumunun bu günlərdə yaydığı 2015-2016-cı illər üçün Rəqabətqabiliyyətlilik İndeksində Azərbaycan dünyanın 140 ölkəsi arasında 40-cı yeri tutmaqla yenə də MDB məkanında özünün liderliyini təsdiq edib.