Tarix: 08/06/15 “NASA” Marsa uçuş vaxtını iki dəfə azaldacaq
ABŞ Milli Aviasiya və Kosmik Tədqiqatlar Agentliyi (NASA) yaxın vaxtlarda Marsa uçuş vaxtının iki dəfə azaldılmasına yönələn proqram hazırlamağı planlaşdırır.
Tarix: 05/06/15 DGK Asiya və Sakit okean hövzəsi ölkələrinin gömrük xidmətlərində yeni innovasiya texnologiyalarının tətbiqi sahəsində fəal iştirak edir
Dövlət Gömrük Komitəsi (DGK) əldə etdiyi təcrübə və bilikləri qonşu ölkələrlə də paylaşır. Belə ki, Ümumdünya Gömrük Təşkilatının təşəbbüsü əsasında Azərbaycan gömrük xidmətinin əməkdaşları Asiya və Sakit okean hövzəsi ölkələrinin gömrük xidmətlərinin müasirləşdirilməsi istiqamətində və yeni innovasiya texnologiyalarının tətbiqi sahəsində fəal iştirak edirlər.
Tarix: 04/06/15 Azərbaycan alimlərinin nailiyyətləri beynəlxalq məlumat bazasına daxil ediləcək
Azərbaycan alimlərinin əldə etdiyi nailiyyətlərlə bağlı məlumatlar “Elsevier” tərəfindən hazırlanmış məlumat bazasında yer alacaq.
Tarix: 03/06/15 “Mançester Yunayted” Yay Futbol Məktəbinin növbəti mərhələsinə start verilir
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti və Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) “Mançester Yunayted” üçüncü Yay Futbol Məktəbinin təlim-məşq toplanışlarının başladığını elan edir.
Tarix: 02/06/15 Azərbaycanda “1 şagird: 1 kompüter” layihəsinin genişləndirilməsi planlaşdırılır
Azərbaycan Təhsil Nazirliyi və “Intel” korporasiyasının təşkilatçılığı ilə “1 şagird: 1 kompüter” layihəsi ilə bağlı seminar keçirilib.
Tarix: 23/05/15 Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "The Business Year" jurnalına müsahibəsi
"The Business Year" jurnalının “Bakı 2015” birinci Avropa Oyunlarına həsr olunmuş xüsusi buraxılışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müsahibəsi dərc edilib.
Tarix: 22/05/15 Milli Televiziya və Radio Şurası kabel televiziyası yayımının tənzimlənməsi ilə bağlı bir sıra qərarlar qəbul edib
Azərbaycan Milli Televiziya və Radio Şurasının növbəti iclasında “Lider TV və Radio Azərbaycan” MMC və “İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti” tərəfindən “Televiziya və radio yayımı haqqında” Azərbaycan Qanununun
Tarix: 22/05/15 Böyük Adron Kollayderində protonların maksimal enerjidə ilk toqquşması keçirilib
Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin (CERN) Böyük Adron Kollayderində (BAK) protonların maksimal enerjidə ilk toqquşması keçirilib. Bu barədə təşkilatın saytında deyilir.
Tarix: 21/05/15 ABŞ-da hər dördüncü yol nəqliyyat hadisəsinə mobil telefon səbəb olur
Mobil texnologiyalar rabitə, ünsiyyət və informasiya ilə rahat iş olmaqla yanaşı, həm də kədərli yol nəqliyyat hadisəsi statistikasıdır. Məsələn, ABŞ-da yollarda baş verən qəzaların 27 faizi bu və ya digər halda mobil telefonlarla əlaqədardır.
Tarix: 20/05/15 Ölkə başçısının rəhbərliyi ilə Yanğınla əlaqədar yaradılan Dövlət Komissiyasının ilk iclası keçirilib (VİDEO)
Məlum olduğu kimi, mayın 19-da paytaxtın Binəqədi rayonu, Azadlıq prospekti 200/36 ünvanda yerləşən çoxmərtəbəli yaşayış binasında yanğın baş verib.
Tarix: 20/05/15 Azərbaycanın ali təhsil ocaqlarında elektron idarəetmə sisteminin tətbiqinin genişləndirilməsi gözlənilir
"Neuron Technologies" şirkəti Ali Təhsil Müəssisələrinin tam elektron idarəetmə sisteminin tətbiqini uğurla həyata keçirir.
Tarix: 19/05/15 Avropa Oyunları üzrə hərəkət zolaqları 29 may tarixindən etibarən müşahidə kameraları vasitəsilə izləniləcək
Birinci Avropa Oyunları zamanı şəhər sakinlərinin və qonaqların rahat və təhlükəsiz nəqliyyat xidmətləri ilə təmin olunması məqsədi ilə yollarda xüsusi qaydalar tətbiq olunacaq.
Tarix: 19/05/15 Mobil qurğulardan istifadəyə qadağa imtahan nəticələrinə müsbət təsir göstərir
London İqtisadiyyat Məktəbində çalışan britaniyalı alimlərin tədqiqatına əsasən, məktəblərdə mobil qurğulardan istifadəyə qadağa şagirdlərin nəticələrinin yüksəlməsinə səbəb olub.
Tarix: 19/05/15 Aqrar sahədə tətbiq edilən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları nümayiş olunacaq
Bakıda aqrar sahədə tətbiq edilən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları nümayiş olunacaq. Məhsuldarlığın artırılmasına, iş bölgüsünün sürətləndirilməsinə, fiziki əməyin azaldılmasına, eləcə də məhsulların çeşidlənməsində geniş istifadə olunan İT avadanlığı azərbaycanlı fermerlərə göstəriləcək.
Tarix: 18/05/15 “Beynəlxalq İşıq və İşıq əsaslı Texnologiyalar İli”
Bu il Ümumdünya Metrologiya günü BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən elan edilən və YUNESKO tərəfindən təşkil olunan “Beynəlxalq İşıq və İşıq əsaslı Texnologiyalar İli” tədbirləri ilə dəstəklənir.