Tarix: 06/01/15 Kitablara yeni inventar kodları və elektron çiplər vurulur
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının əsas binasında yerləşən köhnə kitabxanadan yeni Mərkəzi Elmi Kitabxanaya kitabların köçürülməsi işi davam edir.
Tarix: 30/12/14 “Xbox Live” oyun xidmətinin yaradıcısı “Microsoft” şirkətini tərk edib
“Xbox Live” oyun xidmətinin yaradıcısı Boyd Malterer “Microsoft” şirkətini tərk edir. Top-menecer bu haqda öz “Twitter” bloqunda yazıb. "Əlvida, Microsoft! “Xbox” üzərində işləmək çox gözəl idi. Yeni işlə məşğul olmaq vaxtı çatıb" – Malterer yazıb.
Tarix: 30/12/14 “Bloomberg”: 2014-cü ildə dünyanın 400 ən zəngin insanının varidatı 92 milyard dollar artıb
Dünyanın ən nüfuzlu insanlarının ümumi kapitalı cari ildə 92 milyard dollar artıb. Bu haqda ABŞ-ın “Bloomberg” işgüzar xəbər agentliyi məlumat paylaşıb.
Tarix: 29/12/14 Elektron xidmət vasitəsilə istənilən ünvan avtomatik göstəriləcək
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) “Elektron hökumət” portalı üzrə daha bir prioriteti açıqlayıb.
Tarix: 26/12/14 Yeni elektron sistem ünvanlı sosial yardımların təyinatını avtomatik şəraitdə həyata keçirəcək
Hazırda ünvanlı sosial yardım sisteminin tam avtomatlaşdırılması işləri davam etdirilir. Belə ki, qabaqcıl dünya təcrübəsindən yararlanmaqla bu sahədə Azərbaycana məxsus yeni bir sistem qurulub.
Tarix: 25/12/14 2015-ci ilin istehsalat təqvimi və iş vaxtı norması təsdiq edilib
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) tərəfindən mülkiyyət və təşkilatı-hüquqi formasından asılı olmayaraq müəssisə, idarə və təşkilatlarda Əmək Məcəlləsinin tələblərinə uyğun şəkildə işçilərin iş vaxtı normasının düzgün hesablanması və tətbiq edilməsi məqsədilə 2015-ci ilin İstehsalat təqvimi və İş vaxtı norması hazırlanaraq təsdiq edilib.
Tarix: 24/12/14 Dünya azərbaycanlılarına
Hər il böyük sevinclə qeyd etdiyimiz 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü ərəfəsində Sizi ürəkdən salamlayır, hamınıza xoşbəxtlik, sülh və əmin-amanlıq arzulayıram!
Tarix: 24/12/14 Yeni Azərbaycan Partiyasının təşkilatçılığı ilə “İnkişafın 10 ili: 2004-2014” mövzusunda konfrans keçirilib
Bakıda Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) təşkilatçılığı ilə “İnkişafın 10 ili: 2004-2014” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tarix: 22/12/14 Azərbaycanlı alimin yeni informasiya texnologiyalarına əsaslanan məqaləsi Oxford İndeksinə daxil edilib
Azərbaycanlı alimlərin elmi məqalələrinin dünyanın elmi-informasiya məkanında əksini tapması, elmi jurnalların beynəlxalq bazalarda indeksləşən jurnallar sırasına daxil edilməsi elmimiz üçün mühüm göstərici hesab edilir və sözügedən istiqamətdə aparılan işlər davam etdirilməkdədir.
Tarix: 17/12/14 Sierra Leonedə “Ebola” ilə mübarizə aparanlar əməkhaqqını mobil telefonla alacaq
Bu gün BMT İnkişaf Proqramı (UNDP) Sierra Leonedə “Ebola” virusu ilə mübarizə aparan insanların əməkhaqqını mobil telefonlar vasitəsilə alacağını bəyan edib. Söhbət sağlamlıq üçün yüksək riskli işə görə vəsaitin mobil telefonlara və bank kartlarına köçürülməsindən gedir.
Tarix: 16/12/14 Dünyada hansı dillər daha əhəmiyyətlidir?
Alimlər dünyada insanların çoxunun ünsiyyəti üçün istifadə olunan beynəlxalq dillərin qlobal əhəmiyyətini yeni üsulla qiymətləndirməyi təklif ediblər.
Tarix: 16/12/14 Azərbaycanda avtobuslarda elektron topoqraflar tətbiq edilə bilər
Azərbaycanda avtobuslarda elektron topoqrafların tətbiqi məsələsi gündəmdədir.
Tarix: 15/12/14 Azərbaycanda innovasiya və ixtira, faydalı model və sənaye nümunələri sərgisinin keçirilməsi müzakirə ediləcək
Azərbaycanda innovasiya və ixtira, faydalı model və sənaye nümunələri sərgisinin keçirilməsi müzakirə ediləcək. Bu məsələ Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Direktorlar Şurasının növbəti iclasının gündəliyinə daxil edilib.
Tarix: 15/12/14 Gəncə və Şəkinin bütün ərazisi üzrə daşınmaz əmlaklar haqqında elektron kadastr məlumat bazası və rəqəmsal kadastr xəritələri yaradılır
“Kadastr və Daşınmaz Əmlakın Qeydiyyatı” layihəsi Gəncə və Şəkinin bütün ərazisi üzrə daşınmaz əmlaklar haqqında elektron kadastr məlumat bazasının və rəqəmsal kadastr xəritələrinin yaradılmasını nəzərdə tutur.
Tarix: 15/12/14 Dünyanın ən populyar proqramlaşdırma dili hansıdır?
“TIOBE software” şirkətinin ekspertləri 2014-cü ilin dekabr ayı üçün proqramlaşdırma dillərinin populyarlıq reytinqini dərc ediblər.