Tarix: 03/05/13 MDB məkanında ilk dəfə Xəzərin Azərbaycan sektorunda quraşdırılacaq seysmik stansiyaların tikintisi payızadək başa çatdırılacaq
Seysmik nəzarət üzrə innovasiyalar sahəsində dünya lideri sayılan ABŞ-ın “Kinemetrics” şirkətinin nümayəndələri Azərbaycanda səfərdədirlər.
Tarix: 03/05/13 BMT-nin baş katibi 3 may - Beynəlxalq Mətbuat Azadlığı Günü ilə bağlı müraciət edib
BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun 3 may - Beynəlxalq Mətbuat Azadlığı Günü ilə bağlı müraciət edib.
Tarix: 02/05/13 Nəqliyyatda tətbiq olunacaq kartlardan xırda ticarət obyektlərində də istifadə olunacaq
Nəqliyyatda tətbiq olunacaq kartlardan yaxın gələcəkdə yeraltı və yerüstü parkinq və xırda ticarət obyektlərində də istifadə olunacaq. Bunu “ASAN imza – mobil hökumətin açarıdır” mövzusunda keçirilən konfransda nəqliyyat nazirinin müavini Musa Pənahov deyib.
Tarix: 02/05/13 Ünvan Reyestrinin İnformasiya Sistemi yaxın zamanda fəaliyyətə başlayacaq
Bu ildən Bakıda başlayan ünvanların yeni qaydalar üzrə verilməsi prosesi daşınmaz əmlak sahiblərində köhnə ünvan məlumatlarının göstərildiyi sənədlərin dəyişdirilməsinə ehtiyac yaratmayacaq.
Tarix: 02/05/13 İki böyük İT nəhəngi "səs" startapına sərmayə yatırır
Nitqin tanınması texnologiyaları yüksək inkişaf dövrünü yaşayır: “Google” ilə yanaşı, “Samsung”, “Intel” və “Telefónica” şirkətləri də səs texnologiyaları üzərində işləməyə başlayıblar. Onlar “Expect Labs” adlanan startapa sərmayə yatırıblar.
Tarix: 02/05/13 “Qlobal dəyişikliklər şəraitində geosistemlərin təbii ehtiyat potensialının qiymətləndirilməsi və səmərəli istifadəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
3 iyun 2013-cü il tarixdə saat 10:00-da AMEA-nın Əsas binasında АМЕА akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnsitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 90 illiyinə həsr olunmuş “Qlobal dəyişikliklər şəraitində geosistemlərin təbii ehtiyat potensialının qiymətləndirilməsi və səmərəli istifadəsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirəcəkdir.
Tarix: 01/05/13 Azərbaycan “Svyaz-Expocom- 2013” beynəlxalq sərgisində təmsil olunacaq
Azərbaycan Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi mayın 14-17-də Moskvada keçiriləcək “Svyaz-Expocom- 2013” 25-ci beynəlxalq sərgidə iştirak edəcək.
Tarix: 29/04/13 Dünyada ilk dəfə telefonla danışmış insanın səs yazısı ortaya çıxıb
Amerika alimləri telefonun ixtiraçılarından biri hesab edilən Aleksandr Bellin rəqəmləşdirilmiş səs yazısını dərc ediblər. Smitson İnstitutunun mühəndisləri üzəri mumla örtülmüş karton diskdəki səs yazısını ən yeni rəqəmli skan etmə və məlumatların işlənməsi texnologiyasının köməkliyi ilə bərpa etməyə müvəffəq olublar. Bu barədə sözügedən institutun “Smithsonian Magazine” adlanan nəşrində məlumat verilib.
Tarix: 27/04/13 Məsafədən qoloqramların tanınmasını təmin edən avadanlıq quraşdırılıb
Azərbaycan Müəllif Hüquqları Agentliyi “Piratçılıqla mübarizə” qanunu çərçivəsində bir sıra normativ-hüquqi aktlar qəbul etmək niyyətindədir.
Tarix: 27/04/13 Kibernetika və informatika sahəsində əldə olunmuş elmi-texniki nailiyyətlərə dair kitab nəşr olunub
Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Azərbaycan Respublikasının müstəqillik illərində kibernetika və informatika sahəsində əldə olunmuş elmi-texniki nailiyyətlər (1991-2011-ci illər)” kitabı nəşr olunub.
Tarix: 26/04/13 “Bakcell” “Mançester Yunayted” klubunun məşhur futbolçusunu Azərbaycana gətirir
“Mançester Yunayted” klubunun əfsanəvi hücumçusu Duayt York “Bakcell” və “Mançester Yunayted” arasındakı müqavilə çərçivəsində Bakıya səfər edəcək. “Yunayted”in “təbəssümlü qatil”i klubun birdən üç titul qazandığı unudulmaz mövsümün ən aparıcı oyunçularından biri idi.
Tarix: 25/04/13 Mayın sonundan gediş haqları elektron formada ödəniləcək
Nəqliyyat Nazirliyi yaxın zamanlarda elektron ödəmə sistemini tətbiq edəcək. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə nəqliyyat nazirinin müavini Musa Pənahov məlumat verib. O bildirib ki, artıq nazirlik ictimai nəqliyyatda - sərnişin avtobuslarında elektron ödəmə sisteminin tətbiqi üçün həyata keçirilən hazırlıq işlərini başa çatdırır.
Tarix: 25/04/13 Azərbaycanda 37 min smart-kart tipli su sayğacı quraşdırılıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti istehlakçılara satılan içməli suyun uçotunun dəqiq aparılması, ödəniş səviyyəsinin yüksəldilməsi, debitor borc probleminin aradan qaldırılması və su itkilərinin qarşısının alınması məqsədilə ön ödənişli (smart-kart tipli) elektron su sayğaclarının quraşdırılması istiqamətində tədbirləri davam etdirir.
Tarix: 24/04/13 Bakıda yağan güclü yağış rabitənin işində problem yaratmayıb
Ölkə ərazisində qeyri-sabit hava şəraiti davam edir. Yağıntılar şimal və şərq rayonlarında intensiv olub. Ən çox düşən yağıntının miqdarı Bakı və Abşeron yarımadasında qeydə alınıb.
Tarix: 24/04/13 Torpaq kadastrı məlumatlarının müasir qeydiyyatı sisteminin yaradılması məsələsi müzakirə edilib
Azərbaycan Dövlət Torpaq Komitəsi və Avropa Komissiyasının “Twinning” Aləti çərçivəsində həyata keçirilən Torpağın Avropa İttifaqının qiymətləndirmə standartlarına uyğun olaraq bonitirovkası və iqtisadi qiymətləndirilməsi qaydalarının təkmilləşdirilməsi ilə dövlət torpaq kadastrı məlumatlarının müasir qeydiyyatı sisteminin yaradılması sahəsində “Twinning” layihəsinin ikinci işçi iclası keçirilib.