Tarix: 20/10/12 Ukrayna gömrük xidməti “Elektron gömrük çoxfunksiyalı inteqrasiya sistemi”ni işə salmaqla islahatları sürətləndirmək niyyətindədir
Ukrayna gömrük xidməti öz fəaliyyətini Avropa standartlarına uyğun olaraq qurmaq üçün islahatların aparılmasını sürətləndirmək niyyətindədir. “Elektron gömrük çoxfunksiyalı inteqrasiya sistemi”nin işə düşməsi bu prosesin sürətləndirilməsi üçün gözəl vasitədir.
Tarix: 19/10/12 BSU-nun “Heydər Əliyev məktəbi”nə yeni texniki avadanlıqlar hədiyyə edilib
Çexiya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Radek Matula Bakı Slavyan Universitetində fəaliyyət göstərən “Heydər Əliyev məktəbi” tələbə teleradiostudiyası və Çex Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinə müxtəlif texniki avadanlıqlar – kompüter, multi-funksional printer,
Tarix: 19/10/12 Optik nişangah qaçaqmalçılığı ilə bağlı Dövlət Gömrük Komitəsinin İstintaq İdarəsində təhqiqat başlayıb
Respublikanın gömrük orqanları davamlı olaraq qaçaqmalçılıq və digər gömrük hüquqpozmalarına qarşı effektiv mübarizə aparır və bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirir. Belə ki, bu günlərdə Rusiya-Azərbaycan sərhədində “KAMAZ 53212” markalı, M 435 KU 05/AA 7394 05
Tarix: 19/10/12 Almaniyanın nüfuzlu “RWE” elmi-texniki şirkəti Azərbaycanda tədqiqatlar aparacaq
Almaniyanın nüfuzlu “RWE” elmi-texniki şirkəti ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Geologiya İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanıb. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə məlumat verən Geologiya İnstitutundan bildirilib ki,
Tarix: 19/10/12 Azərbaycanın Maliyyə Nazirliyinin “Xəzinədarlığın İnformasiya İdarəedilməsi Sistemi” mükafata layiq görülüb
Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Xəzinədarlığı Agentliyində tətbiq edilən “Xəzinədarlığın İnformasiya İdarəedilməsi Sistemi” (XİİS) layihəsi Almaniyanın “SAP AG” şirkəti tərəfindən “SAP Quality Award 2012 for CİS” (Gold Winner) Qızıl Mükafatına layiq görülüb.
Tarix: 19/10/12 Ölkədə yeni regional radio açılacaq
Oktyabrın 22-də Gəncə və ətraf ərazilərdə yeni regional radionun açılması üçün müsabiqə elan ediləcək. Bu barədə Milli Televiziya və Radio Şurasının iclasında məlumat verilib.Yeni regional radio 93.3 MHz işçi tezliyində olacaq. Müsabiqə noyabrın 22-dək davam edəcək.
Tarix: 19/10/12 Bakının “Rabitə” voleybol komandası dünya çempionatının final
Qətərin paytaxtı Dohada Bakının qadınlardan ibarət “Rabitə” voleybol klubu klublararası dünya çempionatında növbəti matçına çıxıb. Mundialın yarımfinal mərhələsi çərçivəsində “Rabitə” Türkiyənin “Fənərbaxça” komandası ilə qarşılaşıb.
Tarix: 19/10/12 “SOCAR” qazma işlər üzrə müasir texnologiyaları tətbiq edir
Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Təlim, Tədris və Sertifikatlaşdırma İdarəsində “Confidence Capital” şirkətinin direktoru Andrey Rudenko və icraçı direktoru Elena Miroşniçenko ilə görüş keçirilib. Bu barədə “SOCAR”-ın mətbuat xidmətindən “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə verilən məlumata görə,
Tarix: 19/10/12 Avrasiya patent-informasiya sistemindən istifadəyə icazənin verilməsi ilə bağlı saziş imzalanıb
Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində Azərbaycan Respublikasının Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi ilə Avrasiya Patent Təşkilatının Avrasiya Patent İdarəsi arasında “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına və onun bölmələrinə,
Tarix: 18/10/12 Rəqəmsal taxoqrafların tətbiqi ilə bağlı İXM-ə əlavələrin edilməsini nəzərdə tutan qanun layihəsi müzakirə edilir
Cari il, 16 oktyabr tarixindən başlayaraq Avropa Komissiyasının TAİEX (Texniki dəstək və İnformasiya mübadiləsi) Proqramı və Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Sürücülərin iş və istirahət rejiminə və rəqəmsal taxoqrafların tətbiqinə dair
Tarix: 18/10/12 Teleradio məkanında ədəbi dilin qorunması araşdırılıb
Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun maliyyə dəstəyi, “Elektron Mediaya Yardım Fondu”nun “Azərbaycanın teleradio məkanında ədəbi dilin qorunması” layihəsi əsasında Milli Televiziya və Radio Şurası (MTRŞ) və AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik
Tarix: 18/10/12 Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin İnformasiya Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin İnformasiya Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin komitəyə istinadən verdiyi məlumata görə, mərkəz diaspor təşkilatlarının nəzdində fəaliyyət göstərən kütləvi informasiya vasitələrinin monitorinqinin aparılması və
Tarix: 17/10/12 “MobiTel” şirkəti yeni aksiyaya başlayıb
“Nokia”nın Azərbaycandakı rəsmi distribüteri “MobiTel” şirkəti 17 - 30 oktyabr tarixlərində “Evo store” mağazasında yeni aksiya keçirir. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin şirkətə istinadən verdiyi məlumata görə, aksiya çərçivəsində “Nokia Lumia 800” smartfonu alan müştərilərə “Nokia 101 Dual Sim” modeli hədiyyə olunur.
Tarix: 17/10/12 Tağı Əhmədov: «Hər şey kompüterləşdiyi üçün maşinist istəsə belə, heç bir səhvə yol verə bilməz»
«Metroda baş verən hadisələrlə bağlı hər gün saat 20:00-da mənə məlumat verilir. Allah eləməsin, hansısa pis bir hadisə olarsa, dərhal məlumatlandırılıram. Əslində metroda xırda problem anlayışı yoxdu. İndi sənə xırda görünən problem 1 dəqiqə sonra böyük bir fəlakətə çevrilə bilər.
Tarix: 17/10/12 “Rabitə” yarımfinalda
Ölkə çempionu, Bakının qadınlardan ibarət “Rabitə” voleybol klubu klublararası Dünya çempionatının qrup mərhələsində son matçına çıxıb. Qətərin paytaxtı Dohada keçirilən mundialda baş məşqçi Marçello Abbondanzanın yetirmələri Çinin “Bohay Bank” klubu ilə qarşılaşıb. Maraqlı idman mübarizəsi şəraitində keçən oyun