Tarix: 10/07/15 2020-ci ilədək Qərbi Avropa “OTT TV”-dən 13,72 milyard dollar qazanacaq
“Digital TV Research” analitiklərinin proqnozuna əsasən, 2020-ci ilədək Qərbi Avropada (15 ölkə üçün) “OTT TV” (over-the-top content) və videodan əldə ediləcək gəlir 13,72 milyard dollara yaxınlaşacaq.
Tarix: 10/07/15 “MasterCard” Avropa İttifaqının antiinhisar tələblərini yenidən pozub
Avropa İttifaqının (Aİ) antiinhisar orqanları ABŞ-ın “MasterCard” ödəniş sistemini ittifaq ərazisində bank kartları üzrə əməliyyatlar üçün komissiyaları süni artırmaqda şübhəli bilərək ona rəsmi iddia göndərib. Bu barədə Avropa Komissiyasının saytında deyilir.
Tarix: 10/07/15 Beşinci nəsil simsiz rabitə sisteminin inkişafı üçün səylər artırılır
İsveçin “Ericsson” şirkəti Avropa İttifaqının (Aİ) beşinci nəsil simsiz rabitə sistemi üçün tövsiyə edilən standartların inkişafı və hazırlanması məqsədi ilə yaradılan “METIS-II” layihəsinin əlaqələndiricisi qismində “5G” sistemlərinin genişlənməsinin təşəbbüskarı kimi çıxış etməkdə davam edir.
Tarix: 10/07/15 Böyük Britaniyada rəqəmli texnologiyaların inkişafına 1 milyard dollar xərclənəcək
ABŞ-ın “Cisco” şirkəti yaxın 3-5 ildə Böyük Britaniyada rəqəmli texnologiyaların inkişafına 1 milyard dollar xərcləyəcək.
Tarix: 09/07/15 Reyestrlərdə qeydiyyata alınan informasiya ehtiyatı və fərdi məlumatların informasiya sistemlərinin sayı bəlli olub
İyulun 1-dək 248 dövlət informasiya ehtiyatı və fərdi məlumatların informasiya sistemi reyestrlərdə dövlət qeydiyyatına alınıb.
Tarix: 09/07/15 Tətbiq etdikləri inzibati cərimələri “ASAN ödəniş” sistemi ilə ödəniləcək qurumların sayı artır
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi inzibati xəta törətmiş şəxsin elektron kabinetində yerləşdirilməsi, onun məlumatlandırılması, inzibati xəta haqqında iş üzrə qərardan şikayət verilməsi və inzibati cərimələrin elektron qaydada ödənilməsi imkanının təmin edilməsi üçün “ASAN ödəniş” sistemi haqqında Əsasnamə”də göstərilən məlumatları real vaxt rejimində “ASAN ödəniş” sisteminə göndərəcək.
Tarix: 09/07/15 Mənzilə kimi kommunikasiya kabelləri tarixə çevriləcək
Simli telefon və şəbəkə kommunikasiyalarını simsiz interfeyslər əvəz edəcək. “Bell Labs”ın prezidenti və “Alcatel-Lucent” şirkətinin texniki direktoru Markus Ueldon belə düşünür.
Tarix: 09/07/15 Sinqapur nəqliyyatı sərnişinləri avtomatik tanıyacaq
Kontaktsız ödənişlər Sinqapur nəqliyyat administrasiyası tərəfindən gediş haqqının ödənilməsi üçün sistemin yaradılması təşəbbüsü çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərdən biridir.
Tarix: 09/07/15 Azərbaycanlı gənc Hollandiyada yüksək texnologiyalar üzrə uğura imza atıb
Hollandiyada yüksək texnologiyalar üzrə araşdırmalar aparan azərbaycanlı Bəhruz Məmmədov çox böyük uğura imza atıb.
Tarix: 09/07/15 AMEA üzrə Elektron elmin inkişafına dair Fəaliyyət Planı təsdiq olunub
Elektron dövlətin seqmentlərindən biri olan elektron elm Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) institut və təşkilatlarının, eləcə də respublikanın digər elmi qurumlarının fəaliyyətinin səmərəliliyini yüksəltmək məqsədi daşıyaraq, onların müasir İKT-nin tətbiqi ilə yenidən qurulması və vahid bir onlayn elmi infrastrukturun formalaşdırılması üçün nəzərdə tutulur.
Tarix: 09/07/15 A.Əlizadə: “Azərbaycanda yüksək texnologiyaların tətbiqinə və kosmik sənayenin yaradılmasına böyük diqqət göstərilir”
“Azərbaycanda yüksək texnologiyaların tətbiqinə və kosmik sənayenin yaradılmasına böyük diqqət göstərilir. Hər iki istiqamətdə mühüm addımlar atılaraq faydalı işlər görülür”.
Tarix: 09/07/15 Ödəniş kartından istifadə edilməklə törədilən cinayətlə bağlı QƏRAR
Konstitusiya Məhkəməsi Cinayət Məcəlləsinin 177.2.3-1-ci maddəsinin şərh edilməsinə dair qərar qəbul edib.
Tarix: 09/07/15 İlk dəfə olaraq Azərbaycan Texniki Universitetinin 4 ixtisası Avropa Akkreditasiya Agentliyinin sertifikatı ilə təmin edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) MBA Departamenti İdarəetmənin İnkişafı üzrə Avropa Fonduna (EFMD) və həmin fondun Qlobal şəbəkəsinə (EFMD Qlobal) tam üzvlüyə qəbul edilib.
Tarix: 09/07/15 “Microsoft” 7,8 minədək iş yerini ixtisar edəcək
ABŞ-ın “Microsoft” korporasiyası telefon avadanlığı istehsalı üzrə bölmədə struktur dəyişiklikləri aparmağı planlaşdırır.
Tarix: 08/07/15 Aydın Əliyev: “Elektron hökumətin inkişafı olmadan biznesə yardım qeyri-mümkündür”
“Bu gün elektron hökumətin inkişafı olmadan biznesə yardım qeyri-mümkündür”.