Tarix: 29/05/15 Ən nüfuzlu İT direktorları bəlli olub
“Juniper Research” analitik şirkəti texnologiya şirkətləri üzrə ən nüfuzlu direktorların reytinqini tərtib edib. “Microsoft” korporasiyasının direktoru Satya Nadella birinci pillədə qərarlaşıb.
Tarix: 29/05/15 Mobil telefonların rüblük satış həcmi 2,5 faiz yüksəlib
“Gartner” tədqiqat şirkətində çalışan analitiklərin hesablamasına görə, 2015-ci ilin yanvar-martında son istehlakçılar ümumilikdə 460,3 milyon mobil telefon satın alıb ki, bu da 2014-cü ilin müvafiq dövrü (449 milyon) ilə müqayisədə 2,5 faiz yüksəkdir.
Tarix: 29/05/15 Bakıda növbəti “DigiGirlz” konfransı keçiriləcək
Bakıda iyunun 4-də Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkında “Microsoft Azerbaijan” şirkətinin təşkilatçılığı ilə qadınların informasiya texnologiyaları sahəsində roluna həsr olunmuş “DigiGirlz” konfransı keçiriləcək.
Tarix: 29/05/15 “NASA” Marsa göndəriləcək yeni aparatın sınaqlarına başlayıb
ABŞ Kosmik Agentliyi (NASA) "InSight” adlanan yeni aparatın sınaqlarına başlayıb. Aparatın 2016-cı ildə Marsa göndərilərək Qırmızı planetə ilk ekspedisiya üçün məlumatlar toplaması planlaşdırılır.
Tarix: 29/05/15 Pilotsuz uçuş aparatlarının qlobal satış həcmi 2 dəfə artacaq
“Kleiner Perkins Caufield & Byers” investisiya fondunun tərəfdaşı və internet analitiki Meri Mikerin hesablamasına görə, 2014-cü ildə pilotsuz uçuş aparatlarının (dron) qlobal satış həcmi pul baxımından 750 milyon dollaradək yüksəlib. 2013-cü ildə bu göstərici 250 milyon dollar təşkil edib.
Tarix: 29/05/15 Bu ilin 5 ayı ərzində dövlət qeydiyyatından keçməyən 91 radioelektron vasitə aşkarlanıb
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Dövlət Radiotezliklər İdarəsi (DRİ) cari ilin 5 ayı ərzində görülən işlər barədə məlumatı açıqlayıb.
Tarix: 29/05/15 Mobil qurğular eyni zamanda bir neçə “5G” baza stansiyasına qoşulacaq
İndi “LTE” şəbəkəsini dəstəkləyən smartfon eyni zamanda yalnız bir baza stansiyasından siqnal qəbul edə bilir.
Tarix: 29/05/15 Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidməti müraciətlərin elektron qaydada göndərilməsini tövsiyə edir
Ölkədə qurulmaqda olan elektron hökumət istiqamətində daha bir addım atılıb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin (DSNX) rəsmi internet saytında sığortalıların mənafelərinin müdafiəsinin daha da gücləndirilməsi, təklif və şikayətlərə baxılması işinin operativliyinin, keyfiyyətinin və səmərəliliyinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə yeni bölmə istifadəyə verilib.
Tarix: 29/05/15 “5G” texnologiyaları şaxtalarda təhlükəsizliyi və məhsuldarlığı artıracaq
“Ericsson”, “ABB”, “Boliden”, “SICS Swedish ICT” və “Volvo CE” şirkətləri mədənçıxarma sənayesi üçün “Mədənçıxarma sahəsində sənaye mobil rabitəsi üçün pilot layihə” adlı yeni pilot layihə istifadəyə veriblər.
Tarix: 29/05/15 İnsanın şəxsiyyəti uzaq məsafədən gözün qüzehli qişasına görə identifikasiya ediləcək
Biometrik texnologiyalar inkişaf dövrünü yaşayır. Barmaq izləri və ya gözün qüzehli qişası kimi elektron məlumatlar insanın şəxsiyyətini tez və yüksək dəqiqliklə identifikasiya etməyə imkan verir.
Tarix: 27/05/15 Səlim Müslümov: “Ünvanlı dövlət sosial yardımı sisteminin avtomatlaşdırılması işləri heç bir gecikmə olmadan davam etdirilir”
Ünvanlı dövlət sosial yardımı (ÜDSY) sisteminin elektron əsaslar üzərində avtomatlaşdırılması istiqamətində aparılan işlərin müzakirəsi məqsədilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində (ƏƏSMN) iclas keçirilib.
Tarix: 27/05/15 Azərbaycanın daha bir bankı elektron arayışa keçdi
Daha bir bank “Elektron hökumət” portalının xidmətlərindən faydalanacaq.
Tarix: 27/05/15 “Azersky” peykindən əldə olunan təsvirlərin müdafiə və təhlükəsizlik məqsədləri üçün istifadəsinə dair seminar keçirilib
“Azərkosmos” ASC-nin Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində Fransanın “Airbus Defense&Space” şirkəti ilə birgə yüksək ayırdetməli Yer səthinin məsafədən müşahidə peyki olan “Azersky” peykindən əldə olunan təsvirlərin müdafiə və təhlükəsizlik məqsədləri üçün istifadəsinə həsr olunmuş seminar keçirilib.
Tarix: 27/05/15 Dünyanın ən bahalı şirkəti hansıdır?
Beynəlxalq “Millward Brown” agentliyi tərəfindən keçirilmiş illik “BrandZ” tədqiqatının nəticələrinə əsasən, “Apple” dünyanın ən bahalı brendidir.
Tarix: 27/05/15 “Şagird-məzun” sisteminə məlumatların daxil edilərək təsdiqlənməsi iyunda başa çatır
2014/2015-ci tədris ilində ümumtəhsil müəssisələri üzrə yekun qiymətləndirmə ilə bağlı Təqvim planının növbəti yekun təsdiq mərhələsi davam edir.