Tarix: 26/05/15 “Məhkəmələrin elektronlaşması vətəndaşların rahatlığına gətirib çıxardacaq”
“Azərbaycan məhkəmələrində günün tələblərinə uyğun olaraq elektronlaşma istiqamətində işlər aparılır. Məhkəmə fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi davamlı bir proses olduğuna görə müasir inkişaf meyilləri nəzərə alınmaqla bu sahədə daim çalışmaq tələb olunur”.
Tarix: 26/05/15 İKT xidmətlərinin genişləndirilməsinə böyük diqqət yetirilir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və Respublika Ağsaqqallar Şurasının təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin 92-ci ildönümünə həsr olunmuş “Respublikanın ictimai-siyasi həyatında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Respublika Ağsaqqallar Şurası və gənc alimlərin rolu” mövzusunda toplantı keçirilib.
Tarix: 26/05/15 Mobil internet bazarının həcmi üç dəfə artacaq
Smartfon satışlarının artım tempi azalsa da, mobil qurğular üçün internet texnologiyalar bazarı inkişaf edir. “Digi-Capital” analitiklərinin proqnozuna əsasən, “Apple”ın indiki bazar kapitallaşması (764 milyard dollar) ilə müqayisədə mobil internetin həcmi çox böyük olacaq.
Tarix: 26/05/15 Alimlər: “200 ildən sonra insanlar ölümə qalib gələ biləcək”
Yerusəlim Yəhudi Universiteti alimlərinin fikrincə, yaxın iki yüz ildə bəşəriyyət kompüter texnologiyalarının köməyi ilə ölümə qalib gələ biləcək. Onların sözlərinə görə, insanlar kiborqlara çevrilərək ölməyəcəklər. Tədqiqatçılar əmindir ki, bu addım Yerdə həyat təşəkkül tapandan sonra ən böyük inkişaf olacaq.
Tarix: 26/05/15 Böyük Britaniyada nağdsız ödənişlər populyarlaşır
Böyük Britaniyanın Ödəniş Şurası ödəniş sistemi sahəsindəki son tədqiqat nəticələrini elan edib. Məlum olub ki, tarixdə ilk dəfə nağd ödənişlərin həcmi rəqəmli ödənişlərdən az olub.
Tarix: 26/05/15 “e-Learning” və “e-Research” modelinin öyrənilməsi üzrə maarifləndirmə təlimləri təşkil edilib
Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyəti “e-Learning və e-Research modelinin öyrənilməsi üzrə maarifləndirmə təlimlərinin təşkili” layihəsi çərçivəsində maarifləndirmə təlimləri təşkil edib.
Tarix: 26/05/15 9 dollarlıq kompüter
Amerikalı mühəndislər 9 dollar məbləğində yığcam kompüter təqdim edib. Planetin hər bir sakini üçün əlçatan olan bu qurğu standart əməliyyatların (ünsiyyət, oyun, internetdə axtarış, mətn sənədlərinin yaradılması) icrası üçün yararlıdır.
Tarix: 26/05/15 2020-ci ilədək “5G” rabitə standartının spesifikasiyaları hazırlanmalıdır
2020-ci ilədək “5G” rabitə standartının spesifikasiyaları hazırlanmalıdır. Bazar iştirakçıları bildirib ki, yeni texnologiya aşağı trafik gecikməsi, geniş radiotezlik diapazonu və ultra-yüksək sürəti ilə fərqlənəcək.
Tarix: 26/05/15 Elektron torpaq uçotu ölkə üzrə vahid mərkəzdən torpaqların idarə olunmasına imkan yaradacaq
Bundan sonra həm dövlətə, həm bələdiyyəyə, həm də vətəndaşa məxsus mülkiyyətin həcmi, ölçüsü, sərhədi, kəmiyyət və keyfiyyət göstəriciləri aydın və dəqiq şəkildə bəlli olacaq.
Tarix: 26/05/15 CAR televiziyası analoq yayımdan rəqəmliyə keçir
Cənubi Afrika Respublikasının (CAR) rabitə naziri Feyt Muthambi iyunda ölkədə yerüstü efir televiziya yayımının analoq standartından rəqəmli formata tam keçəcəyini bəyan edib. Bundan əvvəl keçid prosesi bir neçə dəfə təxirə salınıb.
Tarix: 26/05/15 Mobil biznesin qızıl dövrü sona çatır
Mobil biznesin qızıl dövrü sona yaxınlaşır: operatorların gəliri getdikcə azalır, amma şəbəkə vasitəsilə ötürülən məlumatların həcmi, əksinə, astronomik sürətlə artır.
Tarix: 26/05/15 Bakıda “Robototexnika və Mühəndislik” Təhsil Mərkəzi açılıb
Bakı Modern Məktəbində “Robototexnika və Mühəndislik” Əlavə Təhsil Mərkəzinin açılış mərasimi olub. Tədbirdə informasiya texnologiyaları (İT) sahəsi üzrə mütəxəssislər, özəl və ictimai qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tarix: 26/05/15 Sualtı çəkilişlər üçün smartfon təqdim olunub
“Kyocera” şirkəti sualtı fotoşəkil həvəskarları üçün yeni “Torque G02” modelini təqdim edib. Press-relizə əsasən, “G02” dünyada ilk smartfondur ki, qurğunu dənizdə istifadə etmək olar. Yeni cihaz ABŞ-ın 19 kateqoriya üzrə hərbi standartını (“MIL-STD-810G”) dəstəkləyir, qurğunun kamerası dəniz suyuna qarşı dayanıqlıdır.
Tarix: 26/05/15 Cenevrədə İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammiti başlayıb
Cenevrədə (İsveçrə) İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Ümumdünya Sammiti informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində böyük illik görüş başlayıb.
Tarix: 26/05/15 Uruqvay mətbuatı: “Telekommunikasiya, aqrosənaye və digər sahələrdəki önəmli sərmayələr hesabına Azərbaycanda ÜDM dörd dəfə artıb”
Uruqvay mətbuatında Azərbaycan haqda məqalə dərc olunub. Məqalədə “Bakı 2015” Birinci Avropa Oyunları haqda geniş bəhs edilərək ölkənin iqtisadi vəziyyəti, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və digər sahələrdə əldə etdiyi uğurlardan söz açılıb.