Tarix: 19/05/15 Qiymətli kağızlar bazarında əməliyyatlar tam avtomatlaşdırılacaq
“2011-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında qiymətli kağızlar bazarının inkişafı” Dövlət Proqramının 2015-2017-ci illəri əhatə edəcək ikinci mərhələsi çərçivəsində qiymətli kağızlar bazarında əməliyyatların tam avtomatlaşdırılması və konsolidə edilməsi, yeni alət və xidmətlərin təqdim olunması üçün zəruri bazanın formalaşdırılması və tənzimləyici mexanizmlərin gücləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Tarix: 19/05/15 Xidmətlərin elektronlaşdırılması ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətindəki tədbirlərin səmərəliliyini artırıb
“İqtisadiyyatın sürətli inkişafı ətraf mühitin modern və çevik idarə olunmasını zəruri edib. Bu baxımdan idarəetmə prosesində elektron hökumətin tətbiqi və xidmətlərin elektron qaydada həyata keçirilməsi ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin səmərəliliyini artırıb”.
Tarix: 19/05/15 Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı 150 illiyini qeyd edir
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) mayın 17-də yaradılmasının 150 illiyini qeyd edib. Bu münasibətlə təşkilatın baş katibi Xoulin Çjao BTİ-nin müasir və innovativ rabitə vasitələrinin inkişafında rolunu vurğulayıb.
Tarix: 19/05/15 “Normal ölçülü smartfonlar” dəbdən düşür
Tayvanın “HTC” şirkəti standart ölçülü smartfonlarından imtina etmək niyyətindədir. Şirkətin nümayəndəsi bildirib ki, böyükölçülü qurğulara tələbat artır.
Tarix: 19/05/15 Rəqəmsal materialların genişləndirilməsi məqsədi ilə Avropa Kitabxanasına illik üzvlük haqlarının artırılması qərara alınıb
Hər bir ölkədən rəqəmsal materialların genişləndirilməsi məqsədi ilə Avropa Kitabxanasına (TEL -The European Library) illik üzvlük haqlarının artırılması qərara alınıb.
Tarix: 19/05/15 Amerikalılara smartfondan istifadə ilə bağlı tövsiyələr veriləcək
ABŞ-ın Kaliforniya ştatının Berkli Şəhər Şurası mobil telefon satıcılarının alıcıları bu qurğuların potensial təhlükə mənbəyi olması barədə xəbərdar etməsini nəzərdə tutan qanun layihəsinin lehinə səs verib.
Tarix: 18/05/15 Texniki və texnoloji ixtisaslara dövlət sifarişi yerləri artırılıb
Texniki və texnoloji ixtisaslarına dövlət sifarişi yerləri artırılıb. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Təhsil üzrə Komissiyanın 2015-ci il 30 aprel tarixli qərarı ilə 2015-2016-cı tədris ili üçün Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat, magistratura, rezidentura səviyyələrinə və orta ixtisas təhsili müəssisələrinə tələbə qəbulu planları təsdiq edilib.
Tarix: 18/05/15 “Microsoft Imagine Cup” müsabiqəsinin yarımfinalında üç Azərbaycan startapı iştirak edəcək
Bakıda mayın 22-də “Microsoft Imagine Cup” gənc peşəkarlar arasında keçirilən illik müsabiqənin milli finalı keçiriləcək.
Tarix: 18/05/15 Dünya smartfonlar bazarı üzrə proqnoz azaldılıb
ABŞ-ın “Morgan Stanley” investisiya bankının analitikləri 2015-ci ildə dünyada smartfon tədarükü üzrə proqnozu azaldıblar. Qiymətləndirmənin pisləşməsinə səbəb kimi mütəxəssislər Çin və Cənubi Amerikada tələbatın zəif olmasını qeyd edirlər.
Tarix: 18/05/15 Azərbaycanda son bir ayda informasiya və rabitə xidmətlərindən əldə edilən gəlir 26 faiz artıb
Azərbaycanda son bir ay ərzində informasiya və rabitə xidmətlərindən əldə edilən gəlir 26,2 faiz artıb.
Tarix: 18/05/15 Cənubi Koreyada elektromobillərə keçid təşviq olunur
Cənubi Koreya paytaxtı Seul administrasiyası şəhərdə elektromobillərin sayını artırmaq niyyətindədir.
Tarix: 18/05/15 Dünyada ilk dəfə olaraq eşitmə problemi olan qadın mobil telefonla danışıb
Avstraliyanın cənubi Viktoriya ştatından olan qadın ölkədə telefonla danışan ilk kar-kor insan olub.
Tarix: 18/05/15 ADİU kompüter, avadanlıqlar və antivirus proqramları alır
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (ADİU) kompüter, avadanlıqlar və antivirus proqramları alır.
Tarix: 18/05/15 İDDİA: “Süni intellekt bəşəriyyəti məhv edə bilər”
“Google” şirkəti "ağıllı" robotların yaradılması texnologiyası üzərində işlərini davam etdirir.
Tarix: 18/05/15 Azərbaycanla Ukrayna arasında İKT üzrə əməkdaşlıq planı hazırlanacaq
Azərbaycan-Ukrayna iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə dövlətlərarası komissiya çərçivəsində İKT sahəsi üzrə ekspertlərin məsləhətləşmələri keçiriləcək.