Tarix: 18/03/15 “Azərkosmos” ASC-nin Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzinin ərazisində ağacəkmə aksiyası keçirilib
Dünən Azərbaycanın milli peyk operatoru “Azərkosmos” ASC-də “Ümumrespublika yaşıllaşdırma” marafonu çərçivəsində ağacəkmə aksiyası keçirilib. Aksiya “Azərkosmos” ASC-nin 120 əməkdaşının iştirakı ilə Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində baş tutub.
Tarix: 18/03/15 Təhsil müəssisələrinin müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ilə təminatı prosesi genişləndirilir
Təhsil Nazirliyi “Təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na uyğun olaraq ümumtəhsil müəssisələrinin müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ilə təminatı, tədrisdə dünya standartlarına cavab verən əyani vasitələrdən istifadə prosesini genişləndirir.
Tarix: 18/03/15 Türkiyənin Erciyes Texnoparkı əsasında Azərbaycanda yeni texnoparklar modelinin yaradılması təklif edilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatında İnnovasiya şöbəsinin təşəbbüsü ilə seminar keçirilib.
Tarix: 18/03/15 2019-cu ilədək planşetlər bazarında "Apple” və “Samsung”un birgə payı 38 faizədək azalacaq
“Juniper Research” analitik şirkətinin qənaətinə görə, dünya planşetlər bazarının hazırkı liderləri "Apple” və “Samsung” şirkətləri üçün çətin vaxtlar başlayıb.
Tarix: 18/03/15 Azərbaycanın E-hökumət quruculuğu istiqamətində gördüyü işlər Mərakeş ictimaiyyətinə təqdim olunub
Mərakeş Krallığının paytaxtı Rabat şəhərində “Rəqəmsal dematerializasiya ekosistemi” konfransı keçirilib.
Tarix: 17/03/15 Ekspertlər: “Apple” qiymətli metallar bazarında vəziyyəti dəyişdirəcək
“Bloomberg” agentliyinin məlumatına görə, son on ildə ABŞ və Avropada qızıl-zinət əşyalarının istehlakı təxminən iki dəfə azalıb.
Tarix: 17/03/15 Naxçıvan MR-də quraşdırılan POS-terminalların sayı 7 faiz artıb
Cari ilin yanvar-fevral aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 69 POS-terminal quraşdırılıb.
Tarix: 17/03/15 Nazir: “Azərbaycan sübut etdi ki, neftin ucuzlaşması onun həyata keçirdiyi iqtisadi siyasətə mane olmayacaq”
Azərbaycan sübut etdi ki, neftin ucuzlaşması onun həyata keçirdiyi iqtisadi siyasətə mane olmayacaq.
Tarix: 17/03/15 Yaponiyada orbital modul təqdim olunub
Yaponiya hökuməti Merkuri planetinə orbital tədqiqat modulu göndərməyi planlaşdırır. Bunda məqsəd Günəşə ən yaxın planetin formalaşması prosesi haqqında məlumat əldə etməkdir.
Tarix: 17/03/15 “NASA” astronavtları əlavə reallıq eynəyindən istifadə edəcək
ABŞ Kosmik Agentliyi (NASA) tərəfdaş şirkətlə əlavə reallıq eynəyi hazırlayır. Agentlik ərsəyə gətiriləcək qurğunu astronavtlara Beynəlxalq Kosmik Stansiyada istifadəni, eləcə də gələcək skafandrların konstruksiyasında tətbiqini təklif etməyi düşünür.
Tarix: 17/03/15 Videokonfrans üçün qlobal avadanlıq bazarının həcmi azalır
“International Data Corporation” (IDC) tədqiqat şirkətinin analitikləri videokonfransların təşkili üçün korporativ avadanlıq bazarında yüksəliş qeydə alıblar. “Cisco” bu məhsulun ən böyük istehsalçısı olaraq qalır.
Tarix: 16/03/15 Britaniya bankı ürək döyüntüsündən şəxsiyyəti təsdiq etmək üçün istifadə edir
Britaniyanın “Halifax” maliyyə institutu istifadəçinin unikal ürək döyüntüsünü analiz etməklə onun şəxsiyyətini təsdiq edən yeni texnologiyanın sınaqlarını keçirir.
Tarix: 16/03/15 Avtomobil qəzaları ilə bağlı arayışların elektron qaydada alınmasına görə təkliflər hazırlanacaq
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən sığorta şirkətləri avtomobil qəzaları ilə bağlı arayışların elektron qaydada alınmasına görə təkliflərin hazırlanması istiqamətində razılığa gəliblər. Arayışların elektron qaydada alınması həm sığorta şirkətlərinin, həm də vətəndaşların işlərini xeyli asanlaşdıracaq.
Tarix: 16/03/15 Üç ayda “İş yerinə dair arayış” e-xidməti vasitəsilə 40 min nəfərə yaxın şəxsə iş yerinə dair elektron arayış verilib
Ötən il dekabrın əvvəllərində istifadəyə verilən “İş yerinə dair arayış” elektron xidməti vasitəsilə cari ilin 1 mart tarixinədək 39281 nəfər vətəndaşa iş yerinə dair elektron arayış verilib.
Tarix: 16/03/15 Növbəti “Elektron məktəb üçün elektron müəllim” kurslarına start verilir
Təhsil Problemləri İnstitutu (TPİ) növbəti “Elektron məktəb üçün elektron müəllim” kurslarına start verir. TPİ nəzdində keçirilən təlimlərin iştirakçılarına sonda Təhsil Nazirliyinin nömrələnmiş sertifikatları təqdim edilir.