Tarix: 10/12/14 Müasir təlim texnologiyaları və innovasiyalara meyilli müəllimləri aşkarlamaq məqsədilə keçirilən müsabiqənin ikinci mərhələsi başa çatıb
“Ən yaxşı müəllim” müsabiqəsinin ikinci mərhələsi başa çatıb. Bu mərhələyə müsabiqədə iştirak üçün ərizə vermiş 296 müəllim arasından seçilmiş 131 müəllim buraxılıb. Seçilmiş müəllimlər Bakının 41 məktəbində sınaq-nümunə dərsləri keçib.
Tarix: 10/12/14 Kopenhagen ekoloji təmiz “ağıllı” şəhərə çevriləcək
Kopenhagen hakimiyyəti şəhəri vahid “ağıllı” sistemə çevirəcək genişmiqyaslı layihəni həyata keçirməyə başlayıb.
Tarix: 10/12/14 Nazirlik: “Kooperativlərdəki payların həbsdə olub-olmaması və ya yüklü olması barədə arayışları elektron qaydada almaq mümkündür”
Ölkədə elektron xidmətlərə maraq və ondan istifadə sayı artdıqca, istifadəçilər tərəfindən bir sıra proseslərlə əlaqədar suallar ortaya qoyulur
Tarix: 10/12/14 Əmək müqaviləsi ilə bağlı elektron xidmət növlərinə maraq yüksəlir
“Əmək müqaviləsi bildirişlərinin qeydiyyata alınması və bu barədə işəgötürənə məlumatın verilməsi” elektron xidməti üzrə istifadə sayı cari ilin noyabr ayında 143 348 ədəd olub. Bununla da sözügedən xidmət növü “Elektron hökumət” portalı üzərindən ən çox istifadə olunan 20 elektron xidmət siyahısında yenə ilk yeri tutub.
Tarix: 10/12/14 “Bakcell” bu gün istiqrazlarının növbəti yerləşdirilməsini həyata keçirəcək
Bu gün Bakı Fond Birjasında Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru “Bakcell” şirkəti istiqrazlarının yerləşdirilməsini həyata keçirəcək.
Tarix: 10/12/14 SABAH qruplarına kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə əlavə tələbə qəbulu keçiriləcək
SABAH (Savadlı, bacarıqlı, hazırlıqlı) qruplarına 8 ixtisas üzrə əlavə tələbə qəbulu keçiriləcək. Bu ixtisaslardan biri də kompüter mühəndisliyidir.
Tarix: 10/12/14 Azərbaycan Mərkəzi Bankı informasiya təhlükəsizliyini gücləndirir
Azərbaycan Mərkəzi Bankı informasiya təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi ilə proqram təminatını yeniləyir.
Tarix: 10/12/14 “Hədəfimiz Azərbaycanda robot texnikası və süni intellekt sahələrindəki inkişafa töhfə verməkdir”
“Ən böyük hədəfimiz robot texnikası və süni intellekt sahələrində dünya səviyyəli layihələr həyata keçirmək, eyni zamanda Azərbaycanda bu istiqamətlərin inkişafına töhfə verməkdir”.
Tarix: 10/12/14 2015-ci ildə smartfon bazarının həcmi 1.5 milyarda çatacaq
2014-cü ildə qlobal smartfon bazarının həcmi təxminən 1,22 milyard qurğu təşkil edəcək, növbəti il bu rəqəm 22% artacaq, Çinin “Ʃintell” konsaltinq şirkətinin proqnozuna istinadən Tayvanın “Digi Times” nəşri yazıb.
Tarix: 09/12/14 “IDC” yaxın illər üçün “əşyaların internet” haqda proqnoz dərc edib
“IDC” tədqiqat şirkətinin analitikləri “əşyaların internet”nin perspektivlərinə həsr edilmiş veb konfrans keçiriblər. Analitiklər tərəfindən tərtib edilmiş proqnoz aşağıdakılardır:
Tarix: 09/12/14 MİS-in formalaşdırılması yeni biliklər, elmi innovasiya və yüksək texnologiyalara əsaslanan sənaye cəmiyyətinin qurulmasının ilkin mərhələsini təşkil edə bilər
Milli innovasiya sisteminin (MİS) formalaşdırılması yeni biliklər, elmi innovasiya və yüksək texnologiyalara əsaslanan iqtisadiyyat və sənaye cəmiyyətinin qurulmasının ilkin mərhələsini təşkil edə bilər.
Tarix: 09/12/14 Elektron xidmət növlərinin siyahısına yeni bənd artırılıb
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elektron xidmətlərinin sırasına yeni xidmət əlavə olunub.
Tarix: 09/12/14 Ədəbiyyat İnstitutunda ilk video-elmi konfrans keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda M.A.Şoloxov adına Moskva Dövlət Humanitar Universitetinin Stavropol filialı ilə birlikdə “Şoloxov və Azərbaycan” mövzusunda video-elmi konfrans keçirilib.
Tarix: 09/12/14 “Euronews”: “Bakutel-2014” İKT sahəsində əldə olunan nailiyyətləri nümayiş etdirmək üçün yaxşı platformadır (VİDEO)
Dünyanın nüfuzlu televiziya kanallarından olan “Euronews”un “Bakutel-2014” sərgisi haqqında geniş süjet hazırlaması bunu bir daha təsdiq edir.
Tarix: 09/12/14 “Apple”ın keçmiş əməkdaşı şirkətin sirlərini yaydığına görə həbs olunub
“Apple”ın keçmiş əməkdaşı şirkətin sirlərini yaydığına görə 1 il müddətinə həbs cəzasına məhkum olunub və böyük məbləğdə cərimələnib. San-Xose şəhərinin məhkəməsi belə qərar çıxarıb.