Tarix: 02/12/14 Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının altıncı hesabatında İKT-nin inkişafı üzrə lider ölkələr arasındadır
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) dünya üzrə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafını əks etdirən növbəti altıncı illik hesabatını ictimaiyyətə təqdim edib. Hesabatda dünya ölkələri arasında İKT sahəsində müşahidə edilən yeni tendensiyalar, qiymət siyasəti, internetə çıxış imkanları, beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş üsullara uyğun şəkildə sahənin inkişafı haqda məlumatlar yer alıb.
Tarix: 02/12/14 “Bakutel-2014” çərçivəsində “Elektron dövlət quruculuğu problemləri” I Respublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək
Xəzər və Qafqaz regionlarının telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sahəsində ən böyük sərgisi - “Bakuтel-2014” çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlərdən biri də 4-5 dekabr tarixlərində keçiriləcək “Elektron dövlət quruculuğu problemləri” I Respublika elmi-praktiki konfransıdır.
Tarix: 02/12/14 “e-Gov 3.0: İnkişaf meyilləri və yeni imkanlar” mövzusunda konfrans keçiriləcək
“Bakutel-2014” Beynəlxalq Тelekommunikasiya və İnformasiya Тexnologiyaları Sərgi-Кonfransı çərçivəsində 3 dekabr 2014-cü il tarixində saat 9:00-da Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı və “Microsoft” Korporasiyasının təşkilatçılığı ilə “eGov3.0: İnkişaf meyilləri və yeni imkanlar” mövzusunda Beynəlxalq Forum keçiriləcək.
Tarix: 02/12/14 Hamadun Ture : “Azərbaycan 21-ci əsrin ilk onilliyində İKT sahəsində və eyni zamanda sosial-iqtisadi inkişafda böyük uğurlar əldə edib”
“Bakutel-2014” 20-ci Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya İexnologiyaları Sərgi-Konfransının iştirakçılarına
Tarix: 01/12/14 “Sazz 4G internet” "Bakutel" sərgisində yeniliklərini təqdim edəcək
Bu il ölkənin aparıcı ixtisaslaşdırılmış sərgilərindən biri - “Bakutel” Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Тexnologiyaları Сərgi-Кonfransı öz yubileyini qeyd edir.
Tarix: 01/12/14 İran yeni nəsil kosmik zondlar hazırlamağa başlayıb
İran yeni nəsil kosmik zondlar layihələndirməyə başlayıb. Bu barədə İran Kosmik Sistemlər və Kosmosun Tədqiqi İnstitutunun direktoru
Tarix: 01/12/14 “Bakcell” şirkəti “Mobil kommunikasiyalara giriş” mövzusunda jurnalistlər üçün treninq keçirib
Azərbaycanın ilk mobil operatoru “Bakcell” şirkəti Qusarda “Mobil kommunikasiyalara giriş” mövzusunda jurnalistlər üçün treninq keçirib.
Tarix: 01/12/14 Fransa və Almaniya iri internet şirkətlərinin inhisarçılığına qarşı mübarizəyə çağırır
İki ölkə hakimiyyəti Avropa antiinhisarçılıq qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələrə başlamaq üçün Avropa Komissiyasına müraciət ünvanlayıb.
Tarix: 01/12/14 Azərbaycanda “Elektron hökumət” “Open Government Data” mərhələsindədir
Hazırda Azərbaycanda “Elektron hökumət” quruculuğunda “Open Government Data” - “Açıq Hökumət Məlumatları” mərhələsi həyata keçirilir.
Tarix: 01/12/14 Tbilisidə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının elektrorabitə/İKT göstəriciləri üzrə simpoziumu keçirilib
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) noyabrın 24-26-da Tbilisidə keçirilən elektrorabitə/İKT göstəriciləri üzrə simpoziumunda (WTIS) informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsinin dövlət qulluqçuları və ekspertləri ölkələrin İKT-nin inkişafında nail olduqları tərəqqini qəbul edərək sahənin gələcək inkişafını müzakirə ediblər. Bu barədə BTİ-nin məlumatında deyilir.
Tarix: 01/12/14 “Əmlak məsələlərinin tənzimlənməsində informasiya-kommunikasiya texnologiyaları xüsusi əhəmiyyətə malikdir”
“Təməli ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirilən islahatların nəticəsi olaraq qısa müddətdə iqtisadiyyatın bütün sahələrində, o cümlədən əmlak münasibətlərində də ciddi dəyişikliklər baş verib.
Tarix: 01/12/14 Bu gündən Estoniyada “elektron vətəndaşlıq” rəsmən tətbiq edilir
Dekabrın 1-dən etibarən Estoniyada “elektron vətəndaşlıq” rəsmən tətbiq edilir. Artıq bununla bağlı 12 min vətəndaş müraciət edib. Bu barədə Estoniyanın iqtisadiyyat və kommunikasiya naziri Taavi Kotka deyib.
Tarix: 01/12/14 Barselonada “Mobile World Congress” sərgisi keçiriləcək
2-5 mart 2015-ci il tarixlərində Barselonada “Mobile World Congress” beynəlxalq elektronika sərgisi keçiriləcək. Tədbirin təşkilatçısı qismində GSM assosiasiyası çıxış edir.
Tarix: 29/11/14 Çanq Honqvon: “Müasir nəqliyyatın intellektual idarə edilməsi sistemi yeni texnologiyalar sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığımızın uğurlu bariz nümunəsidir”
“Bakının mərkəzində nəqliyyat sistemini və real vaxtda nəqliyyat vasitələrinin hərəkəti ilə bağlı məlumatı özündə birləşdirən müasir nəqliyyatın intellektual idarə edilməsi sistemi yeni texnologiyalar sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığımızın uğurlu bariz nümunəsidir”.
Tarix: 29/11/14 Koreyanın Baş naziri: “Azərbaycanın “elektron hökumət” sisteminin sürətli inkişafını yüksək dəyərləndirirəm”
“BMT-nin “elektron hökumət” araşdırmasına əsasən, 2010-cu illə müqayisədə 28 pillə irəliləyərək 2014-cü ildə 68-ci yerdə qərarlaşan Azərbaycanın “elektron hökumət” sisteminin sürətli inkişafını yüksək dəyərləndirirəm”.