Tarix: 20/11/14 Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı: “Azərbaycan Qafqazda İKT-nin keyfiyyətinin yaxşılaşmasına xidmət edir”
Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində həyata keçirilən layihələr Qafqazda telekommunikasiyanın keyfiyyətinin yaxşılaşmasına xidmət edir. Bu barədə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) keçid prosesi haqqında hesabatında (Transition Report 2014) deyilir.
Tarix: 20/11/14 M.Musayev: “Sahibkarlığın inkişafının ən vacib komponentlərindən biri də elektron xidmətlərin göstərilməsidir”
“İqtisadiyyatın hərtərəfli inkişafının təmin edilməsi, yüksək texnologiyalar əsasında sənayenin dinamik şaxələndirilməsi, ölkədə rəqabətədavamlı sənaye məhsulları istehsalının daha da artırılması və regionlarda sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi, son illər ərzində aparılan islahatlar, irəli sürülən mühüm təşəbbüslər əyani şəkildə ölkənin dinamik inkişafına təkan verib”.
Tarix: 20/11/14 Qarabağ müharibəsi əlilləri ilə bağlı elektron məlumat bazası yaradılıb
Qarabağ müharibəsi əlilləri və onların sosial təminatı vəziyyətinə dair elektron məlumat bazası yaradılıb.
Tarix: 20/11/14 Dünyanın ən güclü superkompüteri 2017-ci ildə işə salınacaq
ABŞ 2017-ci ildə dünyanın ən güclü hesablama kompleksini istifadəyə vermək niyyətindədir.
Tarix: 19/11/14 Azərbaycanın elmi müəssisə və təşkilatlarında innovativ tətbiqi əhəmiyyətli bir sıra nailiyyətlər əldə edilib, amma...
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tarix: 19/11/14 Fizika İnstitutunda qabaqcıl naziktəbəqəli texnologiyalar inkişaf etdirilir
Fizika İnstitutunda qabaqcıl nazik təbəqəli texnologiyalar inkişaf etdirilir.
Tarix: 19/11/14 Aerokosmik, nanotexnologiya, biotexnologiya, informasiya texnologiyaları kimi sahələrdə fəaliyyətə dəstək məqsədilə 28-ci Beynəlxalq Xarəzmi Mükafatı müsabiqəsi keçiriləcək
YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının məlumatına görə, YUNESKO üzrə İran Milli Komissiyasının dəstəyi ilə görkəmli riyaziyyatçı və astronom Məhəmməd ibn Musa əl-Xarəzminin xatirəsinə həsr olunmuş 28-ci Beynəlxalq Xarəzmi Mükafatı (KİA-Khwarizmi International Award) müsabiqəsi keçiriləcək.
Tarix: 19/11/14 Analitiklər "ağıllı saat" bazarını araşdırıblar
2014-cü ilin üçüncü rübündə "ağıllı saat" və "ağıllı qolbaq"ların dünya bazarına tədarükü 5 milyona çatıb. Cari ilin ikinci rübü ilə müqayisədə tədarüklərin həcmi 37% artıb.
Tarix: 19/11/14 “Sailfish OS” ilə işləyən ilk planşet təqdim edilib
“Nokia”nın "MeeGo” əməliyyat sistemi üzərində işləmiş əsas əməkdaşları tərəfindən təsis edilmiş “Jolla Ltd.” şirkəti “Sailfish OS” əməliyyat sistemi ilə işləyən ilk planşet kompüterini nümayiş etdirib.
Tarix: 19/11/14 “5G” şəbəkəsi ilk dəfə Rusiyada işə salına bilər
Çinin telekommunikasiya avadanlığı və smartfon istehsalçısı “Huawei” şirkəti Rusiyanın "Meqafon" mobil operatoru ilə əməkdaşlıq çərçivəsində beşinci nəsil mobil şəbəkə üzərində işə başladığını elan edib.
Tarix: 19/11/14 2014-cü ildə qlobal smartfon satışları 1,3 milyarda çatacaq
Tayvanın “ITRI” elmi tədqiqat institutu nəzdində “Industrial Economics and Knowledge Center” (IEK) mərkəzinin ekspertlərinin proqnozuna görə, orta və aşağı qiymət kateqoriyasına məxsus modellərə yüksək tələbat sayəsində 2014-cü ildə dünyada smartfonların satış həcmi 28,9% artaraq 1,3 milyarda çatacaq.
Tarix: 19/11/14 Oktyabr ayında e-xidmətlərinə ən çox müraciət olunan dövlət qurumları müəyyən olunub
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) oktyabr ayı ərzində “Elektron hökumət” portalı üzərindən göstərilən elektron xidmətlərdən istifadə statistikasına əsasən ən çox müraciət olunan 5 dövlət qurumunu müəyyənləşdirib.
Tarix: 19/11/14 Təhsil Problemləri İnstitutunun direktoru: “Azərbaycanda İKT-nin təhsildə tətbiqinin gücləndirilməsi sahəsində xeyli işlər görülüb”
Təhsil Problemləri İnstitutunda “Elektron məktəb üçün elektron müəllim” təlim kursunun respublikada ilk müdavimləri ilə görüş keçirilib.
Tarix: 19/11/14 Dünyanın ən güclü superkompüterinin adı açıqlanıb
Çin Milli Müdafiə Texnologiyaları Universiteti tərəfindən hazırlanan “Tianhe-2” superkompüteri dünyanın ən güclü superkompüterləri siyahısında lider olaraq qalır.
Tarix: 19/11/14 İnformasiya texnologiyalarına bələd məktəb direktorlarını yetişdirmək üçün təlimlər keçiriləcək
Təhsil Nazirliyi Qafqaz Universiteti ilə əməkdaşlıqda məktəb direktorları və gələcəkdə bu vəzifədə çalışmaq arzusu olan pedaqoji kadrların təlimlərdə iştirakı üçün müsabiqə elan edir.