Tarix: 22/10/14 Gələn il Ticarətə Onlayn Nəzarət Sistemi yaradılacaq
Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarında manipulyasiyaların qarşısını almaq üçün əqdlərə onlayn nəzarət ediləcək.
Tarix: 22/10/14 “Artıq kommersiya təşkilatlarının da elektron xidmətlərdən istifadə etməyə başladıqlarını müşahidə edirik”
“Mərkəzi Bankın notlarının qeydiyyatı tamamilə elektronlaşdırılıb və elektron xidmətlər vasitəsi ilə həyata keçirilir. Biz artıq ikinci ildir ki, bu prinsiplə işləyirik. Bu istiqamətdə kağızdan istifadədən tamamilə imtina edilib”.
Tarix: 22/10/14 “İnformasiya təhlükəsizliyinin qorunması sahəsində beynəlxalq standartların tətbiqi aktual məsələlərdəndir”
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “İdarəetmə sistemlərinin sertifikatlaşdırılmasının müəssisə və təşkilatların fəaliyyətinin səmərəli təşkilində rolu” mövzusunda seminar keçirilib.
Tarix: 22/10/14 QKDK-nın göstərdiyi elektron xidmətlər təkmilləşdirilib
Bu gün Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsində (QKDK) “Açıq qapı günü” təşkil edilib.
Tarix: 22/10/14 Azərbaycanda sosial müdafiə sahəsində elektron xidmətlərin tətbiqi mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilir
Bakıda “Sosial müdafiə sahəsində elektron xidmətlər: keyfiyyət və miqyasın genişləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq seminar işə başlayıb.
Tarix: 22/10/14 “Sosial Şəbəkələrdə Sağlam Gənclik Uğrunda” adlı layihənin təqdimat mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə Kürdəmirdə Tofiq İsmayılov adına 1 saylı tam orta məktəbdə və Famil Həşimov adına 3 saylı tam orta məktəbdə “Sosial Şəbəkələrdə Sağlam Gənclik Uğrunda” adlı layihənin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tarix: 22/10/14 Elmin İnkişafı Fondu 2-ci Azərbaycan-Belarus beynəlxalq müsabiqəsini elan etdi
Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) ilə Belarus Respublika Fundamental Tədqiqatlar Fondu birgə elmi tədqiqat layihələrinin və proqramlarının maliyyələşdirilməsi məqsədi ilə qrantların verilməsi üzrə 2-ci Azərbaycan - Belarus beynəlxalq müsabiqəsini elan edib.
Tarix: 22/10/14 İnformatika üzrə beynəlxalq müsabiqə ilə bağlı seminar keçiriləcək
Azərbaycan ACM (Association for Computing Machinery – “ey-si-em” – Hesablama Maşınları üzrə Assosiasiya) Bölməsi 25 oktyabr hər kəsi informatika üzrə beynəlxalq “Qunduz” (“Bebras”) müsabiqəsi ilə bağlı seminara dəvət edir.
Tarix: 22/10/14 Texnologiya, patent, elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiyalaşdırılması müsabiqələri üçün layihələrin hazırlanması üzrə treninq keçirilib
Qazaxıstanın Astana şəhərində “Elmi tədqiqat layihələrinin hazırlanması və texnoloji sahibkarlığın inkişafı” mövzusunda keçirilən beynəlxalq treninq-seminar başa çatıb. Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə Birləşmiş
Tarix: 22/10/14 Litva Azərbaycanla ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsini istəyir
Litva Respublikasının xarici işlər naziri Linas Linkeviçiusun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Bakıya rəsmi səfərə gəlib.
Tarix: 22/10/14 “Microsoft” şirkəti “Nokia” brendindən imtina edir
“Microsoft” korporasiyası “Nokia” brendindən imtina kampaniyasına başlayıb. Bu haqda “The Verge” nəşri yazıb. Resursun məlumatına görə, dəyişikliklər “Nokia France” bölməsindən başlanacaq. “Microsoft”un nümayəndəsi “The Verge” nəşrinə bildirib ki, başqa ölkələrdə loqotiplərin dəyişdirilməsi prosesi aparılacaq.
Tarix: 21/10/14 Nazir müavini: “Əhaliyə xidmətin müasir prinsiplər əsasında təşkili məqsədi ilə İKT-dən istifadə olunması ƏƏSMN-in əsas prioritetlərindəndir”
İdarəçilik sisteminin, habelə əhaliyə xidmətin müasir prinsiplər əsasında təşkili məqsədi ilə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından istifadə olunması bu gün Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) əsas prioritetlərindən biridir. Bu sahədə aparılan işlər uğurlu nəticələr verir.
Tarix: 21/10/14 Yeni “selfie” smartfonunuz – “HTC Desire EYE “
“HTC” şirkəti oktyabr ayının əvvəllərində dünyada “selfie” smartfonu kimi məşhurlaşmış yeni “Desire Eye” (digər adla HTC E1) telefonlarının təqdimatını keçirdi.
Tarix: 21/10/14 Elmin İnkişafı Fondunun təşkilatçılığı ilə 1-ci Azərbaycan-Belarus beynəlxalq konfransı keçirilir
Bakıda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun təşəbbüsü və maliyyə dəstəyi ilə 1-ci Azərbaycan-Belarus beynəlxalq konfransı öz işinə başlayıb.
Tarix: 21/10/14 “iPad”in satış həcmi üçüncü rüb ardıcıl azalıb
2014-cü ilin iyul-sentyabr aylarında “iPad” planşetlərinin satış həcmi azalıb; “Apple” şirkətində bu göstərici üçüncü rübdür ki ardıcıl azalır. “Apple”ın saytındakı maliyyə hesabatı da bunu göstərir.