Tarix: 21/10/14 Rusiyanın rabitə və kütləvi kommunikasiyalar naziri: “İnternet idarəçiliyi üzrə beynəlxalq konvensiya qəbul edilməlidir”
Rusiyanın rabitə və kütləvi kommunikasiyalar naziri Nikolay Nikiforov Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Koreya Respublikasının Busan şəhərində keçirilən Səlahiyyətli Konfransı çərçivəsində internet idarəçiliyi üzrə beynəlxalq konvensiyanın qəbul edilməsi təklifi ilə çıxış edib.
Tarix: 21/10/14 “Startup Azərbaycan” Təşkilat Komitəsi layihəsinə könüllüləri cəlb edir
“Startup Azərbaycan” Təşkilat Komitəsi (TK) “Startup Günləri” layihəsinə dəstək məqsədilə könüllülər (volunteer) və ekspert - mentorlar cəlb edib.
Tarix: 21/10/14 DQMK-nın göstərdiyi elektron xidmətlərdən 5453 vətəndaş istifadə edib
Azərbaycan Respublikası bütün sahələrdə olduğu kimi, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi sahəsində də gündən-günə güclənir və inkişaf edir.
Tarix: 21/10/14 Bolqarıstan geostasionar orbitə Yerin süni peykini buraxmaq niyyətindədir
Bolqarıstanın nəhəng “Bulsatcom” televiziya operatoru geostasionar orbitə “Bulgaria Sat 1” süni peykini buraxmağa hazırlaşır. Bu, ölkə tarixində ilk belə kosmik aparat olacaq.
Tarix: 20/10/14 Azərbaycanda ilk dəfə “Zərdab rayonu: Regional İnnovasiya Proqramı” hazırlanıb
Azərbaycanda ilk dəfə “Zərdab rayonu: Regional İnnovasiya Proqramı (2014-2018-ci illər)” hazırlanıb. Proqram Zərdab rayon İcra Hakimiyyətinin müraciəti əsasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin (EİM) mütəxəssisləri tərəfindən tərtib edilib.
Tarix: 20/10/14 Azərbaycanda 200-dən artıq region gəncinin İKT bacarıqları artırılıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “Gənclərin İnkişaf və Tərəqqisinə Dəstək” İctimai Birliyi tərəfindən həyata keçirilən “Region gənclərinin İKT bacarıqları və məşğulluq imkanlarının artırılması” layihəsinin icrası uğurla yekunlaşıb.
Tarix: 20/10/14 “Əl-Cumhuriyyə”: “Azərbaycan informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı sahəsındə regional mərkəzə çevrilib”
Azərbaycanın Misirdəki səfiri Şahin Abdullayevin 18 oktyabr Azərbaycanın Müstəqillik gününə dair məqaləsi bu ölkənin nüfuzlu “Əl-Cumhuriyyə” qəzetində (gündəlik beş yüz min tirajla çap olunur) və bir çox internet saytlarında nəşr edilib.
Tarix: 20/10/14 Mingəçevir su anbarında müasir texnologiyalara əsaslanan cihazlar qurulub
“Mingəçevir su anbarında seysmik monitorinq aparmaq üçün müasir texnologiyalara əsaslanan cihazlar qurulub”.
Tarix: 20/10/14 Rusiyanın aparıcı mobil operatoru adi mobil telefon satışından imtina edir
Rusiyanın aparıcı mobil rabitə operatoru “MTC” şirkəti ona məxsus olan 200 salonda adi mobil satışını dayandırır.
Tarix: 20/10/14 ABŞ Avrasiya ölkələri üçün İT üzrə təcrübə proqramları elan edib
Amerikanın xüsusi işgüzar təcrübə proqramı (SABIT) MDB, Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələri üçün “Avrasiya üçün İnformasiya Texnologiyaları” və “Aqrobiznes innovasiyaları və səmərəlilik” mövzusunda təcrübə proqramları elan edib.
Tarix: 20/10/14 Böyük Britaniyada internet trollara iki il müddətinə həbs cəzası kəsilməsi təklif edilib
“The Daily Mail” nəşri yazır ki, Böyük Britaniyanın ədliyyə naziri Kris Qreylinq internet trolları iki il müddətinə həbsxanaya salmağı təklif edib. Qreylinq britaniyalıların həyatını zəhərləyən trolları qorxaq adlandırıb.
Tarix: 20/10/14 Sosial müavinət və təqaüdlərə dair məlumatların xüsusi proqram təminatı vasitəsilə vahid məlumat bazasında toplanması işi başa çatdırılıb
Sosial müavinət və təqaüdlərə dair məlumatların xüsusi proqram təminatı vasitəsilə vahid məlumat bazasında toplanması işi başa çatdırılıb və belə şəxslərə müavinətlərin ödənişi plastik kartlarla bankomatlar vasitəsilə həyata keçirilir.
Tarix: 20/10/14 Fizika-Riyaziyyat-İnformatika təmayüllü liseydə İnformatika Olimpiada Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib
Bakının Fizika-Riyaziyyat-İnformatika təmayüllü liseyində İnformatika Olimpiada Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib. Nazirlər Kabineti və Təhsil Nazirliyinin məsul şəxsləri, müəllim,
Tarix: 18/10/14 Kembricdə “Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı və İT strategiyası” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
Böyük Britaniyanın Kembric Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycan tədqiqat qrupu və Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə bu ali təhsil ocağında “Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı və İnformasiya Texnologiyaları (İT) strategiyası” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tarix: 18/10/14 Avropa İttifaqı 2017-ci ilədək bank sirrindən imtina edəcək
Avropa İttifaqı (Aİ) maliyyə nazirlərinin görüşünün yekunları üzrə tənzimləyici orqanların rəhbərləri bank sirrindən imtinanın həyata keçirilməsi üçün müddətlə bağlı razılığa gəliblər.