Tarix: 04/03/14 Azərbaycan və Türkiyə arasında elm və texnologiya sahəsində birgə layihələr hazırlanacaq
Azərbaycan və Türkiyə arasında elm və texnologiya sahəsində birgə tədqiqat və layihələrin işlənməsi ilə bağlı təkliflərin verilməsi üçün müsabiqə elan olunub. Bu barədə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasından (AMEA) məlumat verilib.
Tarix: 04/03/14 “Ultra HD TV” bazarının lideri bəlli oldu
“DisplaySearch” analitik şirkəti “Ultra HD” formatlı televizorlar bazarının təhlilinə dair yeni məlumatlar təqdim edib.
Tarix: 04/03/14 “Xaricdə təhsil almış məzunların 3-cü Təhsil Forumu” çərçivəsində innovativ təşəbbüslər dəstəklənəcək
İyunun 20-də Təhsil Nazirliyi, ABŞ Təhsilli Azərbaycan Məzunları İctimai Birliyi (AAA), Müasir Təhsil və Tədrisə Yardım Mərkəzi (MTTYM) və Azərbaycan Dillər Universitetinin Amerika Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Xaricdə təhsil almış məzunların 3-cü Təhsil Forumu” keçiriləcək.
Tarix: 04/03/14 “IBM”-in əməkdaşlarının sayı 10 ildə ilk dəfə azalıb
“International Business Machines” (IBM) korporasiyası 10 ildə ilk dəfə əməkdaşlarının sayının azalmasını qeydə alıb.
Tarix: 03/03/14 2013-cü ildə planşet satışlarının həcmi 68% artıb
“Gartner” analitik şirkətinin məlumatlarına əsasən, 2013-cü ildə dünyada ümumilikdə 195,4 milyon planşet satılıb ki, bu da 2012-ci illə müqayisədə 68% çoxdur.
Tarix: 03/03/14 Bill Qeyts yenə də dünyanın ən zəngin adamıdır
“Forbes” jurnalının versiyasına görə, ABŞ-ın “Microsoft” texnoloji korporasiyasının həmtəsisçisi Bill Qeyts 76 milyard dollarlıq var-dövləti ilə ən varlı milyarder statusunu özünə qaytarıb.
Tarix: 03/03/14 Altıncı “Telekommunikasiyanın İnkişafı üzrə Ümumdünya Konfransı” davamlı inkişaf üçün genişzolaqlı rabitə imkanlarını araşdıracaq
30 mart-10 aprel tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay Beynəlxalq Ticarət Mərkəzində sayca altıncı “Telekommunikasiyanın İnkişafı üzrə Ümumdünya Konfransı (World Telecommunication Development Conference – WTDC-2014)” keçiriləcək.
Tarix: 03/03/14 Rəyi soruşulanların 25%-dən az hissəsi heç vaxt internetdə alış-veriş etməyib
“McKinsey & Company” konsaltinq şirkətinin onlayn ticarət bazarında keçirdiyi araşdırmanın nəticələrinə əsasən, internet üzərindən heç vaxt sifariş etməyən istifadəçilərin payı 40-dan 23%-dək azalıb. Sorğuda 16 ölkənin 150 mindən çox sakini iştirak edib.
Tarix: 03/03/14 “Radiotezliklərin ayrılması, qeydiyyatı, istifadəsi və ödənişlərin təyin olunması Qaydaları”na dəyişiklik edilib
Azərbaycanda “Radiotezliklərin ayrılması, qeydiyyatı, istifadəsi və ödənişlərin təyin olunması Qaydaları”na dəyişiklik edilib.
Tarix: 03/03/14 “Bakı Ekspo Mərkəzi”ndə yeni texnologiyaların tətbiqi genişləndirilir
Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ziyarətçilərin qeydiyyatını asanlaşdırmaq məqsədilə hər il yeni texnologiyalardan istifadə edilir.
Tarix: 03/03/14 “Information technology - Service management” standartının tətbiqi istiqamətində təlimlər başlayıb
Cari ilin 3 mart tarixində Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin (SMPDK) Azərbaycan Standartlaşdırma və Sertifikatlaşdırma İnstitutu və Britaniya Standartlar İnstitutunun (BSİ) birgə təşkilatçılığı ilə İSO/İEC 20000 “Information technology - Service management” standartının tətbiqi istiqamətində informasiya texnologiyaları idarəetmə sistemlərinin tətbiqi və daxili audit üzrə 3 günlük təlimlər işinə başlayıb.
Tarix: 03/03/14 Gürcü telekanalları “Azərspace”-ə keçir
Qonşu Gürcüstanın bir neçə telekanalı “Azərspace/Africasat-1a” peyki vasitəsilə yayımlana bilər.
Hazırda sözügedən ölkənin “Obieqtivi TV”, “2TV”, “Comedy Arkhi”, “Vip TV”, “Trialeti”, “TV 3”, “GDS TV” və “Quality Channel” telekanallarının test yayımı həyata keçirilir. Bu barədə “ICTnews” xəbər xidmətinə “Azərkosmos” ASC-dən məlumat verilib.
Tarix: 03/03/14 İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi üzrə 8-ci Beynəlxalq Konfrans Astanada keçiriləcək
İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi üzrə 8-ci Beynəlxalq Konfrans (AICT-2014) bu il 15-17 oktyabr tarixlərində Qazaxıstanın Astana şəhərində keçiriləcək. Konfransın əsas məqsədi ümumi maraq və problemlər ətrafında birləşmiş dünyanın müxtəlif guşələrindən olan elm adamları və mühəndisləri eyni coğrafi məkana gətirməkdir.
Tarix: 03/03/14 Hindistan “Aditya” kosmik missiyasını buraxmağa hazırlaşır
Hindistanın “ISRO” kosmik tədqiqatlar təşkilatı 2017-ci ilədək Günəşin tədqiqinə yönələn yeni elmi kosmik layihəni işə salmaq niyyətindədir.
Tarix: 03/03/14 “Microsoft”un yeni baş direktoru kadr dəyişikliyi edir
“Microsoft” korporasiyasının yeni baş direktoru Satya Nadella yaxın vaxtlarda top-menecment komandasında yerdəyişmələr həyata keçirəcək. Qeyri-rəsmi məlumatlara görə, Mark Penn “Microsoft”un yeni icraçı vitse-prezidenti təyin ediləcək.