Tarix: 18/02/14 “Siemens” avtomatlaşdırılmış sənaye texnologiyalarına 100 milyon dollar yatırmaq niyyətindədir
Almaniyanın “Siemens” şirkətinin “Siemens Venture Capital” (SVC) investisiya fondu avtomatlaşdırılmış sənaye və yeni istehsal texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərə 100 milyon dollar yatırmaq niyyətində olduğunu açıqlayıb.
Tarix: 18/02/14 “iPhone” və "quqlofon"lar arasında qiymət fərqi stabil olaraq artır
“Apple” smartfonlarının “Android”-qurğulardan nəzərəçarpacaq dərəcədə bahalı olması hamıya məlum faktdır. Maraqlıdır ki, “iPhone” və "quqlofon"lar arasındakı qiymət fərqi nəinki azalmır, əksinə, stabil olaraq artır. “Statista” statistik agentliyinin mütəxəssisləri bu nəticəyə gəliblər.
Tarix: 18/02/14 2014-cü ilin sonunadək 82500 obyektə POS-terminal tətbiq olunması nəzərdə tutulur
Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin inkişafını məhdudlaşdıran amillərdən biri ölkədə, xüsusilə regionlarda yerləşən ticarət və xidmət obyektlərinin hamısının POS-terminal ilə təmin edilməməsidir.
Tarix: 18/02/14 2014-cü ildə “M2M” birləşmələrin sayı 250 milyona çatacaq
“GSMA” təşkilatının proqnozlarına görə, kompüterlər arası birləşmələrin (M2M) sayı 250 milyon olacaq. Ötən il bu göstərici 195 milyon təşkil edib.
Tarix: 18/02/14 Ölkədə informasiya və rabitə xidmətlərinin həcmi 12,7 faiz artıb
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi 2014-cü ilin yanvar ayı üzrə ölkənin iqtisadi və sosial inkişafının makroiqtisadi göstəricilərini açıqlayıb.
Tarix: 18/02/14 Azərbaycan “Mobile World Congress-2014” beynəlxalq elektronika sərgisində təmsil olunacaq
Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru olan “Bakcell” şirkəti ölkəni “Mobile World Congress-2014 sərgisində təmsil edəcək.
Tarix: 18/02/14 “Google Glass” eynəyinin sərnişinlərə xidmət imkanları sınaqdan keçirilir
Londonun Hitrou hava limanında “Google Glass” və “Sony SmartWatch” əlavə reallıq innovativ texnologiyalarından istifadə etməklə sərnişinlərə xidmətlərin göstərilməsi üzrə sınaqlara başlanıb.
Tarix: 18/02/14 “Ultra” şirkəti “3M” korporasiyasının distribüterlik statusunu alıb
Azərbaycanın aparıcı İT şirkətlərindən biri olan “Ultra” şirkəti “3M” korporasiyasının distribüterlik statusunu alıb.
Tarix: 18/02/14 İnformasiya texnologiyaları idarəetmə sistemlərinin tətbiqi üzrə təlimlər keçiriləcək
Cari ilin 3-5 mart tarixlərində Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin Azərbaycan Standartlaşdırma və Sertifikatlaşdırma İnstitutu və Britaniya Standartlar İnstitutunun
Tarix: 17/02/14 Vaşinqtonda İT mütəxəssislərinin iştirakı ilə brifinq keçiriləcək
Azərbaycan-Amerika Ticarət Palatası (USACC) və Vaşinqton Hökumətlərarası Peşəkarlar Qrupu (Washington Intergovernmental Professional Group - WIPG) martın 12-də Vaşinqtondakı Azərbaycan ticarət və mədəniyyət mərkəzində (ATCC) qəbul və brifinq keçirəcək.
Tarix: 17/02/14 “AzScienceNet” elm kompüter şəbəkəsinin “Eduroam” xidmətinin Bakı Ali Neft Məktəbində təşkili müzakirə edilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Elektron Tədris şöbəsi arasında məktəbdə “AzScienceNet” elm kompüter şəbəkəsinin “Eduroam” xidmətinə qoşulması məsələsi müzakirə edilib.
Tarix: 17/02/14 Bakının enerji operatoru avtomatlaşdırılmış idarə sisteminin yeni modulunun tətbiqini planlaşdırır
“Bakıelektrikşəbəkə” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində müasir informasiya texnologiyalarının köməkliyi ilə insan resurslarının idarə olunması və uçotunun aparılması məqsədilə avtomatlaşdırılmış idarə sistemi olan “SAP AG” sisteminin HR modulunun tətbiqi planlaşdırılır.
Tarix: 17/02/14 Gəncə, Sumqayıt və Mingəçevirdə texnoparkların təşkilinə başlanılacaq
“Sənaye ili”ndə Sumqayıt və Balaxanı sənaye parklarında işlər sürətləndiriləcək. Spesifik xüsusiyyətləri, xammal ehtiyatları nəzərə alınmaqla (xüsusilə metallurgiya, yüngül sənaye və s. sahələrdə) Gəncə, Sumqayıt və Mingəçevirdə texnoparkların təşkili, şəhər və rayonlarda sənaye məhəllələrinin yaradılması təmin ediləcək.
Tarix: 17/02/14 Azərbaycan-Amerika Ticarət Palatası İKT və digər əməkdaşlıq sahələri üzrə şəbəkə qəbulu elan edib
Martın 11-12-də Bakıda Azərbaycan-Amerika Ticarət Palatasının (USACC) təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan İnvestisiya Sammiti 2020: iqtisadi inkişafın sürətləndirilməsi (The Azerbaijan Investment Summit 2020 and Beyond; Accelerating Economic Development)” mövzusunda konfrans keçirəcək.
Tarix: 17/02/14 Tarixin bu günü “IBM” korporasiyasının “ata”sı anadan olub
1874-cü il fevralın 17-də “IBM”-i İT nəhənginə çevirmiş şəxs – Tomas Uotson anadan olub.