Tarix: 12/02/14 172 min tələbəyə “Azərbaycan Tələbə Kartı” təqdim edilib
Hal-hazırda 172 min tələbəyə “Azərbaycan Tələbə Kartı” təqdim olunub. Kart Azərbaycan tələbələrinə ölkə ərazisində və 30-dan çox Avropa ölkəsinin 80 000-dən artıq mədəniyyət, turizm, kafe və restoranlarda, otellərdə, internet klublarda, ictimai iaşə, ticarət obyektlərində mal və xidmətlərdən güzəştlərlə faydalanmasına imkan yaradır.
Tarix: 12/02/14 Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı dünyanın diqqətini qlobal miqyasda artan avtoqəzalara yönəldəcək
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) dünyanın diqqətini getdikcə artan avtoqəzalara yönəldəcək.
Tarix: 12/02/14 “Sony” pleyerləri qəribə formada təqdim olunub
“Sony” şirkətinin “W Series Walkman” MP3 pleyeri içərisi suyla dolu şəffaf butulkaya qablaşdırılıb və satışa çıxarılıb. Bu, qurğunun sukeçirməz olduğunu nümayiş etdirmək üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 12/02/14 Azərbaycan milli futbol komandasının oyunçuları “Bakcell”də
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (AFFA) ilə birlikdə fevralın 10-da “Bakcell” abunəçiləri üçün xoş sürpriz etdi.
Tarix: 12/02/14 Gəncədə “MilliÖN”-ün ilk regional ofisi açılıb
“Komtec” şirkəti (“MilliÖN” ticarət nişanı) xidmət keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq, filialların sayını artırmaq məqsədi ilə Gəncədə ilk regional ofisini istifadəyə verib.
Tarix: 12/02/14 Sənədlərin çatdırılması üçün pilotsuz uçan aparatlardan istifadə ediləcək
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) sürücülük vəsiqələrinin və digər dövlət sənədlərinin ünvanına çatdırılması üçün pilotsuz uçan aparatlardan istifadə etməyi planlaşdırır.
Tarix: 12/02/14 Sərnişinlərin qeydiyyatı prosesində “Google Glass”dan istifadə olunur
İş adamı və yüksək texnologiya cənab Riçard Brensona məxsus “Virgin Atlantic” aviaşirkəti Londonda yerləşən “Hitrou” aeroportunda sərnişinlərin qeydiyyatı prosesi zamanı “Google Glass” smart eynəyini və “Sony SmartWatch 2” smart saatlarını sınaqdan keçirməyə başlayıb.
Tarix: 12/02/14 Yaponiyanın “NEC” şirkətinin nümayəndələri Azərbaycana gəlir
Yaponiyanın “NEC” şirkətinin nümayəndə heyəti 12-15 fevral tarixlərində Azərbaycanda səfərdə olacaq.
Tarix: 12/02/14 “Flickr” 10 illiyini qeyd edib
“Flickr” fotohostinq servisi 10 illiyini qeyd edib. Hazırda servisdən 92 milyon nəfər aktiv şəkildə istifadə edir, hər gün bir milyondan çox fotoşəkil ötürülür.
Tarix: 12/02/14 “Xiaomi” ən innovasiyalı şirkətlərin reytinqində “Apple”ı qabaqlayıb
“Fast Company” jurnalı ən innovasiyalı şirkətlərin ənənəvi reytinqini dərc edib. "İstehlak elektronikası" kateqoriyasında ikinci yerdə Çinin “Xiaomi” şirkəti qərarlaşıb. “Google” korporasiyası birinci, “Apple” isə nə qədər qəribə səslənsə də, reytinqdə “Xiomi”dən sonra yerləşərək üçüncü olub.
Tarix: 11/02/14 “Nokia” şirkəti “Android” əsasında smartfonu fevralda təqdim edəcək
“Nokia” şirkəti “Android” əsasında smartfonu fevralda təqdim edəcək. Standart “Android”dən fərqli olaraq, “Nokia”da fərdi əlavələr və dükan tətbiq ediləcək.
Tarix: 11/02/14 “Sinam” şirkəti dövlət ödəniş portalında mobil ödənişlərin qəbuluna başlayır
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sifarişi ilə hazırlanmış kütləvi ödənişlər üzrə informasiya sisteminin (APUS - Automated payment utility service) Government Payment Portal (GPP) dövlət ödəniş portalına miqrasiyası başa çatıb.
Tarix: 11/02/14 Azərbaycanın texnologiya istehsalçısı planşet kompüterlərin istehsalına başlayacaq
Yaxın vaxtlarda ölkədə planşet kompüterlərin istehsalına başlanılacaq. "ICTnews" elektron xəbər xidməti bildirir ki, “KÜR” kompüter texnikası istehsalı zavodu öz brendi ilə sözügedən cihazların istehsalına hazırlaşır.
Tarix: 11/02/14 Hazırda Azərbaycanın dövlət qulluğu sistemində 6 elektron xidmət göstərilir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiya tərəfindən 7 elektron xidmətin göstərilməsi nəzərdə tutulub. Bu barədə komissiyanın 2013-cü ildəki fəaliyyətinə dair hesabatında deyilir.
Tarix: 11/02/14 Dövlət Qulluqçularının Reyestri İnformasiya Sisteminin klient hissəsi veb texnologiyalar əsasında qurulub
Ötən il ərzində Dövlət Qulluqçularının Reyestri inkişaf etdirilib, verilənlər bazasındakı məlumatlar yenilənib, əlavələr edilib.