Tarix: 09/09/13 Şamaxının 26 ümumtəhsil məktəbi genişzolaqlı internet şəbəkəsinə qoşulub
Şamaxı rayon rabitə şəbəkəsi “Elektron Azərbaycan” Dövlət Proqramının tərkib hissəsi olaraq pilot layihə kimi NGN texnologiyası əsasında qurulub.
Tarix: 09/09/13 Gənclər arasında informasiya texnologiyalarından faydalı istifadənin təbliği üçün layihələrin icrasına başlanılacaq
Gənclər və İdman Nazirliyi (GİN) gənclər təşkilatlarının layihələrinin qismən maliyyələşdirilməsi ilə bağlı müsabiqənin nəticələrini elan edib
Tarix: 09/09/13 Gənc alimlərin III Respublika İnnovativ İdeya Yarmarkası keçiriləcək
“Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramına uyğun olaraq, Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyəti tərəfindən 16-20 sentyabr tarixlərində “Gənc alimlərin III Respublika İnnovativ İdeya Yarmarkası”nı keçiriləcək.
Tarix: 07/09/13 Fizika İnstitutunda və Milli Aviasiya Akademiyasında dünyada rəqabət imkanlı yarımkeçiricilərin sintez texnologiyası işlənib
AMEA Rəyasət Heyətində AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) növbəti iclası keçirilib.
Tarix: 07/09/13 “Sony” yenilənmiş “HMZ-T3” kibereynəyini təqdim edib
“Sony” şirkəti Berlində keçirilən "IFA 2013” texnologiya sərgisində “Sony HMZ-T3” 3D kibereynəyinin yeni versiyasını nümayiş etdirib.
Tarix: 07/09/13 Biometrik texnologiyalar - daha etibarlı, təhlükəsiz
Təhlükəsizliyin təmin olunması üçün yaradılan biometrik sistemlər 11 sentyabr 2001-ci ilə qədər yalnız hərbi sirlərin və ən əhəmiyyətli ticarət informasiyasının müdafiəsi üçün istifadə olunurdu.
Tarix: 06/09/13 Gələn il “ağıllı” saat bazarının həcmi 10 dəfə artacaq
“IHS” analitiklərinin qiymətləndirməsinə görə, bu il qol fərdi kompüterlərinin tədarük həcmi yalnız 268 min təşkil edəcək. 2014-cü ildə istehsal həcmi 10 dəfə artacaq və 2018-ci ildə 39 milyon təşkil edəcək.
Tarix: 06/09/13 Yarımkeçirici məhsulun satış həcmi 5% artıb
Yarımkeçiricilər Sənayesi Assosiasiyasının (SIA) son hesabat məlumatlarına əsasən, bu il iyul ayının yekununa görə yarımkeçirici məhsulun qlobal satış həcmi 25,53 milyard dollar təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5,1% çoxdur.
Tarix: 06/09/13 2013-cü ilin ikinci rübündə məlumatların saxlanılmasının sistemləri bazarının həcmi 0,8% azalıb
“IDC” analitik şirkətinin hesabatına əsasən, 2013-cü ilin ikinci rübündə qlobal məlumatların saxlanılması sistemləri bazarının həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 0,8% azalaraq 5,9 milyard dollar təşkil edib
Tarix: 06/09/13 “Azərpoçt” “ExpressBank”ın kredit ödənişlərini qəbul edəcək
Azərbaycanın milli poçt operatoru “Azərpoçt” yaxın zamanda daha bir bankın kredit ödənişlərinin qəbuluna başlayacaq.
Tarix: 06/09/13 AMEA Naxçıvan Bölməsinin elektron kitabxanası istifadəyə verilib
AMEA Naxçıvan Bölməsinin elektron kitabxanasının açılışı olub. AMEA-dan verilən məlumata görə, açılış mərasimində çıxış edən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bu gün Muxtar Respublikada elmin inkişafına hərtərəfli qayğı göstərildiyini, AMEA Naxçıvan Bölməsinə də bu qayğıdan pay düşdüyünü, bölmənin maddi-texniki bazasının gücləndirildiyini, əməkdaşların fəaliyyəti üçün lazımi şəraitin yaradıldığını bildirib.
Tarix: 06/09/13 Qərib Məmmədov: “Komitədə elektron imzadan istifadənin sürətləndirilməsi ilə əlaqədar təkliflər hazırlanıb”
“Elektron hökumət - dövlət strukturlarının fəaliyyətinin hər bir vətəndaş üçün açıq olan şəbəkədə yerləşdirilməsi deməkdir. Yəni hər bir vətəndaş hər hansı bir nazirlik, komitə və ya hər hansı bir idarənin mövcud durumu, bu qurumlara müraciət etmənin qaydalarını istənilən vaxt əldə edə və bu təşkilatlara elektron rabitə vasitəsilə müraciət edə bilər”.
Tarix: 06/09/13 DTXK paytaxtda nəqliyyatın intellektual idarə olunması üçün rəqəmsal xəritələr hazırlayıb
Bakı şəhərində nəqliyyatın intellektual idarə olunması layihəsi üzrə şəhərin 2200 km2 ərazisində nəqliyyatın intellektual idarə olunması üçün Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi tərəfindən rəqəmsal xəritələr hazırlanıb.
Tarix: 06/09/13 Azərbaycanda ixtiraçılıq sahəsində nailiyyətlərə görə I Respublika müsabiqəsi keçiriləcək
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi (SMPDK) ixtiraların, yeni texnologiyaların yaradılması və tətbiqi yolu ilə respublikada elmi biliklərin, yaradıcılığın, iqtisadiyyatın aktual problemlərinə
Tarix: 06/09/13 İSB-nin nümayəndələri Belarus və Ukraynada “Yaşıl kart sistemi”nin tətbiqi təcrübəsi ilə tanış olub
Azərbaycan İcbari Sığorta Bürosunun nümayəndələri Belarus və Ukraynanın avtonəqliyyat sığortası bürolarının dəvəti ilə müvafiq olaraq, Minsk və Kiyev şəhərlərində səfərdə olub.