Tarix: 03/04/13 Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi elektron xidmətlər göstərməyə başlayıb
Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin Qərarı ilə Komitə tərəfindən göstərilən elektron xidmətlər üzrə inzibati reqlamentlər təsdiq olunub və Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilib.
Tarix: 03/04/13 Prokurorluq işçiləri “İmtahan” informasiya sistemi vasitəsilə yoxlanacaq
Azərbaycan Respublikası prokurorluq orqanları işçilərinin nəzəri bilik və peşə hazırlığı səviyyəsi “İmtahan” informasiya sistemi vasitəsilə cari ilin may-iyun aylarında yoxlanacaq.
Tarix: 03/04/13 40 il bundan əvvəl mobil telefon vasitəsilə ilk zəng həyata keçirilib
Nyu-Yorkda mobil telefon vasitəsilə həyata keçirilmiş ilk zəngin 40-cı “doğum günü” qeyd olunur. 1973-cü il aprelin 3-də mühəndis Martin Kuper “Motorola” şirkətinin mobil telefon prototipi vasitəsilə ilk zəng həyata keçirib. Telefonun çəkisi 1,15 kiloqram, uzunluğu 22.5 santimetr olub.
Tarix: 03/04/13 İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun vəsaitinin istifadəsi Qaydaları
Azərbaycan Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun vəsaitinin istifadəsi Qaydaları
Tarix: 02/04/13 “Microsoft” korporasiyasının bir çox proqram həlləri təhsildə tətbiq oluna bilər
“Microsoft” korporasiyasının bir çox proqram həlləri təhsil sistemində, o cümlədən həm ali, həm də orta təhsil pilləsində tətbiq oluna bilər. Bunun üçün müəllimlərdən təşəbbüs, maraq və yaradıcılıq tələb olunur.
Tarix: 02/04/13 Azərbaycanda “IDC”-nin beynəlxalq informasiya təhlükəsizliyi üzrə konfransı keçiriləcək
Bakıda aprelin 18-də “IDC”-nin «İnformasiya təhlükəsizliyi və data mərkəzlərin transformasiyası» mövzusunda beynəlxalq konfransı keçiriləcək.
Tarix: 02/04/13 “Azerfon” yaxın zamanda MDB-də ilk “FutureLab” Mərkəzini açacaq
Azərbaycanın ilk “3G” mobil rabitə operatoru "Azerfon" şirkəti MDB məkanında ilk "FutureLab" İnnovativ Texnologiyalar Mərkəzinin yaradılması üzrə işləri davam etdirir.
Tarix: 02/04/13 “Narla Qazan”
“Nar Mobile” yeni “Narla Qazan”- tirajlı stimullaşdırıcı lotereyası keçirilməsini davam etdirir. Kampaniya may ayının 8-dək davam edəcək. Lotereyada iştirak edib, qalib olmaq üçün abunəçi 8500 qısa nömrəsinə SMS göndərməklə viktorinaya qoşulmalıdır.
Tarix: 02/04/13 “Şagird-Məzun” sisteminin formalaşdırılması işi yekunlaşır
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası tərəfindən 2012-2013-cü tədris ili üçün “Şagird-Məzun” sistemi məlumatlar bazasının formalaşdırılması işi yekunlaşmaq üzrədir. “ICTnews” elektron xəbər xidməti xəbər verir ki, bu barədə komissiyanın yaydığı məlumatda deyilir.
Tarix: 02/04/13 “BlackBerry” şirkəti 2013-cü il üçün planlarını açıqlayıb
“BlackBerry” şirkəti 2013-cü il üçün planlarını açıqlayıb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “1news.az” saytına istinadən bildirir ki, 2013-cü ildə “BlackBerry” şirkəti “Z10” və “Q10” smartfonlarından başqa, digər yeniliklər də təqdim edəcək.
Tarix: 02/04/13 Yarımkeçiricilər bazarında ümidverici nəticə qeydə alınıb
Yarımkeçiricilər Sənayesi Assosiasiyasının məlumatına görə, 2013-cü ilin fevralında çiplərin qlobal satış həcmi 23,25 milyard ABŞ dolları olub ki, bu da ötən ilin göstəricisindən 320 milyon dollar və ya 1,4% çoxdur. Lakin cari göstərici ötən ayla müqayisədə 3,8% azdır.
Tarix: 02/04/13 Tim Kuk üzr istədi
“Apple” şirkətinin icraçı direktoru Tim Kuk, şirkətinin Çində apardığı zəmanət siyasətinə görə ölkədə yaranmış “narahatçılığa və anlaşılmazlığa” görə üzr istəyib.
Tarix: 02/04/13 Superkompüterlərə tələbat artır
Avtomobil istehsalçıları, əczaçılıq şirkətləri, elmi tədqiqat institutları və digər qurumlar superkompüterlərə maraq göstərməyə başlayıblar. “IDC” analitik şirkətinin məlumatına əsasən, ötən il 500 min dollar dəyərində olan yüksək məhsuldarlıqlı superkompüterlərin satış həcmi 29% artaraq 5.6 milyard dollar olub.
Tarix: 02/04/13 “Bakcell“ mobil imzanın identifikasiyasının təşkili istiqamətində işlərə başlayıb
Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru olan “Bakcell” şirkəti öz şəbəkəsində mobil imzanın identifikasiyasının təşkili istiqamətində işlərə başlayıb.
Tarix: 02/04/13 TQDK elektron xidmətlə bağlı xəbərdarlıq etdi
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası mobil rabitə operatorlarından ödəmə kartı əldə edib sonradan iş nömrəsini və şifri (seriya nömrəsini və Pin kodu) unutmuş şəxslərə xəbərdarlıq edib.