Tarix: 07/03/13 “Microsoft” 500 milyon avro zərərə uğradı
Ötən gün Avropa Komissiyası “Microsoft” korporasiyasını 561 milyon avro məbləğində cərimələyib. Şirkətin 2009-cu ildə “Windows” əməliyyat sisteminin tərkibinə "brauzer seçim ekranı" daxil etməklə bağlı vədini yerinə yetirməməsi buna səbəb olub.
Tarix: 07/03/13 “Google” şirkəti “Apple”-ın sabiq marketoloqunu işə götürüb
“Google” şirkəti 1980-ci illərdə “Apple” şirkətinin aparıcı marketoloqu Qay Kavasakini işə götürüb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “hitech.vesti.ru” saytına istinadən bildirir ki, Kavasaki öz “Facebook” səhifəsində bildirib ki, o, axtarış nəhənginə məxsus olan “Motorola Mobility”-də məsləhətçi olub.
Tarix: 07/03/13 İstehsalat qəzaları barədə aidiyyəti strukturlar elektron qaydada, daha operativ məlumatlandırılacaq
Bundan sonra istehsalatda baş verən qəzalar, bədbəxt hadisələr barədə aidiyyəti dövlət strukturuna onlayn məlumatların verilməsi mümkün olacaq. Bu imkanı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin həyata keçirəcəyi növbəti elektron xidmət yaradacaq.
Tarix: 07/03/13 Azərbaycanın səhiyyə işçiləri üçün informasiya texnologiyaları üzrə təlimlər təşkil edilib
Səhiyyə Nazirliyi yanında “Səhiyyə Sektorunda İslahatlar Layihəsi” (SSİL) və Dünya Bankının dəstəyi ilə “Mədəd Azərbaycan” təşkilatı Abşeron, Ağdaş, İsmayıllı, Qax və Şəki şəhərlərində 617 səhiyyə işçisi üçün “Səhiyyə İşçiləri üçün İnformasiya Texnologiyalarının əsasları” adlı təlimlər həyata keçirir.
Tarix: 07/03/13 “Samsung” şirkəti Yaponiyanın elektronika istehsalçısına milyonlarla sərmayə qoyub
Yaponiyanın “Sharp” elektronika istehsalçısı Cənubi Koreyanın “Samsung Electronics” korporasiyasında 111.6 milyon dollar həcmində investisiyanı qəbul etməyə razılaşıb. Bu barədə şirkətin nümayəndələri bildirib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “itar-tass.com” saytına istinadən bildirir ki, sazişə əsasən, Cənubi Koreya şirkəti Yaponiyanın “Sharp” şirkətinin səhmlərinin 3%-nə sahiblənəcək.
Tarix: 06/03/13 Azərbaycanda Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının İdarəedilməsinin Avtomatlaşdırılması sistemi yaradılıb
Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (KOICA) Azərbaycan Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsində Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının İdarəedilməsinin Avtomatlaşdırılması və onlayn patent məlumatları sistemlərini yaradıb.
Tarix: 06/03/13 “Microsoft Azerbaijan” şirkəti növbəti “İnnovasiya günü”nü keçirib
“Microsoft Azerbaijan” - şirkət tərəfindən işlənib hazırlanmış son yeniliklərə həsr edilən növbəti illik tədbirini - “İnnovasiya günü”nü keçirib.
Tarix: 06/03/13 Bakıda İT şirkətləri üçün beynəlxalq konfrans keçiriləcək
«İKT ili» çərçivəsində bu ayın 12-si Bakıda Azərbaycanda «QlikView» biznes-təhlil platformasının təqdimatı” adlı beynəlxalq praktik konfrans keçiriləcək. “Hilton” otelində düzənlənəcək konfransı Azərbaycanın tanınmış İT şirkətlərindən olan “RBC Group” təşkil edəcək.
Tarix: 06/03/13 “Google” şirkəti Çinin “ağıllı” telefon bazarının böyük hissəsinə nəzarət edir
Çinin Sənaye və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin yaydığı məlumata əsasən, “Google” korporasiyası Çin bazarında “ağıllı” telefon sənayesi üzərində kifayət qədər böyük təsirə malikdir.
Tarix: 06/03/13 “Galaxy S4” ən məhsuldar “ağıllı” telefon olacaq
Cənubi Koreyanın “Samsung” şirkəti yeni “Galaxy S4” “ağıllı” telefonunu təqdim edəcək. Təqdimetmə mərasimi ABŞ-ın Nyu-York şəhərində keçiriləcək. Ötən bazar yeni aparatın bir sıra xüsusiyyətləri “AnTuTu” testində nümayiş etdirilib.
Tarix: 06/03/13 Azərbaycanda Yunanıstanın İKT sektorunu təmsil edən şirkətlərlə görüş keçiriləcək
Yunanıstanın informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətləri istehsal etdikləri məhsul və xidmətlərini Azərbaycanda nümayiş etdirəcəklər.
Tarix: 06/03/13 “Bulud” xidmətləri bazarının həcmi 131 milyard dollar təşkil edəcək
“Gartner” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, 2013-cü ildə “bulud” xidmətləri bazarının həcmi ötən illə müqayisədə 18,5% artaraq 131 milyard dollar olacaq.
Tarix: 06/03/13 Raca Almarzoqi: «Azərbaycanda elektron xidmətlərin tətbiqinin genişləndirilməsini yüksək qiymətləndiririk»
Vergilər Nazirliyində Beynəlxalq Valyuta Fondunun Azərbaycan üzrə yeni təyin olunmuş missiya rəhbəri Raca Almarzoqinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tarix: 06/03/13 ATƏT nümayəndələrinə Azərbaycanda həyata keçirilən İKT layihələrindən danışılıb
Ədliyyə naziri, Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri Fikrət Məmmədov ATƏT-in Bakı ofisinin rəhbəri Koray Tarqayla görüşüb. Nazirlikdən "ICTnews" elektron xəbər xidmətinə verilən məlumata görə, görüşdə nazir dövlət başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə məhkəmə fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, müasir məhkəmə binalarının inşası, hakimlərin sayının artırılması, onların Avropada örnək kimi dəyərləndirilən ən şəffaf seçimi və tədrisi barədə məlumat verib.
Tarix: 06/03/13 Dünyada 42 düymlü ilk elastik ekran təqdim olunub
“TOPPAN Printing” və “Plastic Logic” şirkətləri Tokioda keçirilən “RetailTech Japan 2013” sərgisində 42 düymlü elastik ekran prototipini təqdim ediblər. Ekran 16 ədəd 10,7 düymlü monoxrom paneldən ibarətdir. Bu cür ekranın təsvir ölçüsü analoqları ilə müqayisədə altı dəfə çoxdur.