Tarix: 16/01/13 Lütfi Zadə nüfuzlu mükafata layiq görüldü
Dünya şöhrətli alim, Kaliforniya Universitetinin professoru Lütfi Zadə 2012-ci il üçün informasiya-kommunikasiya texnologiyaları nominasiyası üzrə BBVA Fondunun təsis etdiyi Frontiers of Knowledge Awards (Bilik hüdudları) mükafatına layiq görülüb
Tarix: 16/01/13 Bakının fizika müəllimlərinə "Elektron dərsliklərdən istifadə" üzrə seminar keçirilib
Bu gün Bakı Pedaqoji Kadrların İxtisasartırma və Yenidənhazırlanma İnstitutunda paytaxt üzrə tam orta məktəblərin bir qrup fizika müəllimlərinə "Elektron dərsliklərdən istifadə" haqqında seminar keçirilib.
Tarix: 16/01/13 “Ağıllı” telefon sahiblərinin 35 faizi onları sükan arxasında belə istifadə edir
“Ağıllı” telefonların faydalı olmasını, çətin ki, kimsə inkar edə, lakin sosioloqlar əmindirlər ki, onların ziyanlı tərəfi də var. “McKinsey” tədqiqat şirkətinin məlumatına görə, “ağıllı” telefon sahiblərinin təxminən 35 faizi mobil “dost”larına o qədər bağlıdırlar ki, hətta sükan arxasında belə onlardan ayrıla bilmirlər.
Tarix: 16/01/13 Rasim Əliquliyev: “Ötən il İKT sektoru üçün çox uğurlu olub”
Azərbaycanda müvəffəqiyyətlə həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasət digər sahələrdə olduğu kimi, rabitə və informasiya texnologiyaları sektorunda da mühüm təsirini göstərməkdədir.
Tarix: 16/01/13 Kompüter və digər elektron avadanlıqların istehsalı bahalaşıb
2012-ci ilin dekabr ayında sənaye məhsullarının istehsalçı qiymətləri əvvəlki aya nisbətən 0,2 faiz bahalaşıb.
Tarix: 16/01/13 “IDC” 2013-cü ildə prosessor bazarında cüzi artım proqnozlaşdırır
“IDC” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, 2013-cü ildə mikroprosessorların satış həcmi 40,7 milyard dollar təşkil edəcək. Bu göstərici ötən illə müqayisədə 1.6 faiz çoxdur.
Tarix: 16/01/13 9 yaşlı Hindistan sakini “Microsoft”un ən gənc mütəxəssisi oldu
9 yaşlı Hindistan sakini Pranav Kalyan “Microsoft” (MCTS) texnologiyaları üzrə sertifikat almış ən gənc mütəxəssis olub. Əvvəlki rekord Dubayda yaşayan Babar İkbala məxsus idi. O, “MCTS” statusu almaq üçün imtahan verdikdə 12 yaşı var idi.
Tarix: 16/01/13 “Oracle”: Biz “bulud” xidmətlərinə milyardlarla dollar həcmində sərmayə yatırırıq, lakin...
Son 3 il ərzində “Oracle” “bulud” proqram təminatının inkişafına təxminən 14 milyard dollar həcmində sərmayə yatırıb və 30-dan çox istehsalçı satın alıb. Bu barədə “CloudWorld” konfransında şirkətin prezidenti Mark Herd bildirib.
Tarix: 16/01/13 İngilis dilinin tədrisində elektron təhsil resurslarından istifadəni genişləndirmək üçün təlimlər keçiriləcək
2013-cü ilin mart ayının sonunadək Bakı, Quba, Hacıqabul, Şamaxı və Lənkəran şəhərlərində işləyən 250 ingilis dili müəlliminin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması üzrə təlimlər keçiriləcək.
Tarix: 16/01/13 Əfqanıstan Azərbaycanın elektron idarəçilik sahəsində əldə etdiyi uğurlu təcrübədən yararlanacaq
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Yardım Agentliyi Əfqanıstanın inkişafı üçün BMT-nin İnkişaf Proqramı çərçivəsində 150.000 ABŞ dolları məbləğində maliyyə yardımı göstərib.
Tarix: 16/01/13 Parisdən200-dən artıq materialın surəti, elektron variantları AMEA Əlyazmalar İnstitutuna gətirilib
AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu Paris Milli Kitabxanasında saxlanan Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə dair 200-dən artıq materialın surətlərini, elektron variantlarını əldə edib.
Tarix: 16/01/13 2013-cü ildə planşetlərin satış həcmi 180 milyon dollara bərabər olacaq
“IDC” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, 2013-cü ildə planşetlərin satış həcmi 170-180 milyon dollar təşkil edəcək.
Tarix: 16/01/13 Azərbaycan Respublikası Prezidenti : “2013-cü ili “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” elan edirəm”
İKT sahəsinə verilən diqqəti və bu sahədə əldə edilmiş uğurları nəzərə alaraq mən 2013-cü ili “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” elan edirəm
Tarix: 16/01/13 Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2012-ci ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və 2013-cü ildə qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2012-ci ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və 2013-cü ildə qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclası keçirilib
Tarix: 15/01/13 Səfir Azərbaycanın ilk peykinin fransız şirkətinin raket daşıyıcısı vasitəsilə orbitə çıxarılmasına sevinir
Rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov Fransanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Paskal Mönye ilə görüşüb.