Tarix: 23/02/12 “SMS”-dən əldə olunan mənfəət sosial şəbəkələrin populyarlığının artmasına görə azalır
“İCTnews” elektron xəbər xidməti “osp.ru” resursuna istinadən xəbər verir ki, “Ovum” analitikləri mətn mesajlarının (“SMS”) ötürülməsindən əldə olunan mənfəətin azalmasını qeyd edirlər və bu vəziyyəti alternativ əlaqə metodları, həmçinin sosial şəbəkələrin populyarlığının artması ilə əlaqələndirirlər.
Tarix: 23/02/12 “Samsung” şirkəti 1 ildən az bir müddətdə 20 milyon “Galaxy S II” “ağıllı” telefonu satıb
“İCTnews” elektron xəbər xidməti “onliner.by” resursuna istinadən xəbər verir ki, “MWC” sərgisinin açılışına 4 gün qalmış “Samsung” şirkəti növbəti nailiyyəti haqqında məlumat verib. Koreya korporasiyası 1 ildən az bir müddətdə 20 milyon “Galaxy S II” “ağıllı” telefonu satıb.
Tarix: 23/02/12 “İntel” proqram təminatına 24 milyon sərmayə yatırıb
“İntel” şirkətinin maliyyə şöbəsi təkcə “İntel Capital 7” proqram təminatı şirkətinə 24 milyon sərmayə yatırıb. Ümumilikdə “İntel” korporasiyası ayrı-ayrı sahələr üzrə ixtisaslaşan bir neçə şirkəti özündə birləşdirir. Məsələn, “DynamicOps” “bulud” hesablama sistemlərinin avtomatlaşdırılması
Tarix: 23/02/12 Yer kürəsi əhalisinin yarıdan çoxu mobil rabitədən istifadə edir
“İCTnews” elektron xəbər xidməti “onliner.by” resursuna istinadən xəbər verir ki , “Ericsson” şirkətinin hesabatına əsasən,
Tarix: 23/02/12 “MobilBank” xidməti bir qədər də təkmilləşir
“AzeriCard” prosessinq mərkəzi “MobilBank” xidmətini bir qədər də təkmilləşdirib. Belə ki, indi bu xidmətə daha da sədələşmiş şəkildə qoşulmaq olar. “AzeriCard”dan verilən məlumata görə, indi “MobilBank” xidmətinin abonenti olmaq üçün mobil
Tarix: 23/02/12 “İnnovativ müəllimlər müsabiqəsi”nin qalibləri yaxın günlərdə elan ediləcək
“Microsoft”un təşəbbüsü olan və hazırda dünyanın 100-dən artıq ölkəsində reallaşdırılan “İnnovativ müəllimlər müsabiqəsi”nin Azərbaycanda final mərhələsi başa çatdı. Qaliblər yaxın günlərdə elan ediləcək. Bu barədə “İCTnews” elektron xəbər xidmətinə “Microsoft-Azərbaycan”ın Təhsildə Əməkdaşlıq
Tarix: 23/02/12 23 rayonun elektron taxeometr və CPS alətləri ilə elektron kadastr xəritələri hazırlanacaq
2011-ci ildə Dövlət Yerquruluşu Layihə İnstitutu tərəfindən respublikanın 23 rayonunun 137 inzibati ərazi vahidi üzrə elektron taxeometr və CPS alətləri ilə elektron kadastr xəritələrinin hazırlanması üçün planaalma işləri aparılıb. "İCTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu fikirlər Dövlət
Tarix: 23/02/12 “HP” şirkətinin mənfəəti azalıb
“İCTnews” elektron xəbər xidməti “ria.ru” resursuna istinadən xəbər verir ki, dünyanın ən iri kompyuter texnikası istehsalçılarından biri olan “Hewlett-Packard” (HP) şirkətinin təmiz mənfəəti 2012 maliyyə ilinin birinci rübündə 44% azalaraq 1,47 milyard dollar təşkil edib,- şirkətin saytında qeyd edilib.
Tarix: 23/02/12 SİNAM şirkəti “Cisco Silver Certified Partner” statusunu alıb
İlk Azərbaycan şirkəti olaraq SİNAM “Cisco Silver Partner” alıb. SİNAM şirkətinə “Cisco Silver Certified Partner” statusunun təqdim edilməsi haqda qərar “Cisco” şirkəti tərəfindən aparılmış müstəqil audit nəticəsində şirkətin əldə etdiyi müsbət qiymətlərə əsasən verildi.
Tarix: 23/02/12 “Ailə TV” kabel televiziyası ödəniş kartı tətbiq etməyə başlayıb
“Ailə TV” kabel televiziyası operatoru xidmət haqlarının ödənilməsini rahatlaşdırmaq məqsədi ilə “ödəmə kartı” tətbiq etməyə başlamışdır. Kartlar artıq satışa çıxarılıb. “Ailə TV”-dən verilən məlumata görə, ödəmə kartları vasitəsilə həm analoq, həm də rəqəmsal yayım üçün ödənişləri həyata keçirmək mümkündür.
Tarix: 22/02/12 Dövlət Qulluqçularının Reyestri inkişaf etdirilir
Ötən il ərzində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiya tərəfindən Dövlət Qulluqçularının Reyestri inkişaf etdirilib, buradakı məlumatlar yenilənib və artırılıb. Dövlət orqanları ilə birgə aparılan işin nəticəsində reyestri idarə edən “İdarəetmə strukturu və kadr
Tarix: 22/02/12 “İntel” korporasiyası digər şirkətlər üçün mikroçiplər istehsal edəcək
“İCTnews” elektron xəbər xidməti “cybersecurity.ru” resursuna istinadən xəbər verir ki, dünyanın ən böyük mikroprosessor istehsalçısı “İntel” korporasiyası öz istehsal obyektlərinin kənar istehsalçılar üçün açılması imkanını müzakirə edir. “İntel” şirkətinin mətbuat katibi Çak Malloy bildirib ki,
Tarix: 22/02/12 DTXK rəqəmsal xəritələr hazırlayıb
Bakı şəhərində nəqliyyatın intellektual idarəolunması layihəsi üzrə şəhərin 2200 km2 ərazisində nəqliyyatın intellektual idarə olunması üçün Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi tərəfindən rəqəmsal xəritələr hazırlanıb. “İCTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə,
Tarix: 22/02/12 Ən etibarlı şirkətlərin etibarlılıq reytinqi dərc olunub
“İCTnews” elektron xəbər xidməti “onliner.by” resursuna istinadən xəbər verir ki , “Rescuecom” xidmət şirkəti Amerika istifadəçilərinin təmir mərkəzlərinə etdikləri müraciətlər əsasında təşkil edilmiş kompyuterlərin növbəti etibarlılıq reytinqini hazırlayıb.
Tarix: 22/02/12 Avropa Birliyi superkompyuterlərə yatırılacaq investisiyaları ikiqat artırıb
“İCTnews” elektron xəbər xidməti “cybersecurity.ru” resursuna istinadən xəbər verir ki, hazırda Avropa qitəsini əhatə edən iqtisadi problemlərə ən