Tarix: 17/06/14 Azərbaycan ərazisində quru ərazidə daha 5 telemetrik peyk rabitəsi ilə işləyən seysmik stansiya quraşdırılacaq
Azərbaycan ərazisində seysmik müşahidə şəbəkəsini genişləndirmək məqsədi ilə AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi tərəfindən quru ərazidə daha 5 telemetrik peyk rabitəsi ilə işləyən seysmik stansiyaların quraşdırılması nəzərdə tutulur.
Tarix: 17/06/14 “SABAH” qruplarına elektron qeydiyyat başa çatıb
“SABAH” (Savadlı, bacarıqlı, hazırlıqlı) qruplarına elektron ərizə qəbulu artıq başa çatıb. Təhsil Nazirliyindən qeyd edilib ki, test imtahanının yeri və tarixi barədə yaxın vaxtlarda ətraflı məlumat veriləcək:
Tarix: 13/06/14 Bakıda neft-qaz texnologiyalarında innovasiyaların tətbiqi ilə bağlı seminar keçiriləcək
Azərbaycan və Rusiya məlumat və elmi texnologiya sahəsində mübadilə aparacaqlar. Bu məsələ Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyası (RTEA) arasında bağlanan müqavilədə əksini tapıb.
Tarix: 12/06/14 “Qarabağnamə - tələbələr arasında intellektual yarışma” sı televiziya formatında oyun keçirilib
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunmuş “Qarabağnamə - tələbələr arasında intellektual yarışma” layihəsi çərçivəsində televiziya formatında oyun keçirilib.
Tarix: 12/06/14 Dünyanın nəhəng elmi-texniki informasiya mənbəyi Azərbaycan istifadəçilərinə jest edib
“Elsevier” Azərbaycan istifadəçilərinə məlumat bazalarından istifadə edilməsi üçün yeni imkanlar yaradıb. Qafqaz Universitetindən bildirilib ki, “Elsevier-Reaxys” məlumat bazası 24 iyun, “Elsevier-Scopus” məlumat bazası isə 10 iyul tarixinə qədər Azərbaycanda istifadəçilər üçün açıq olacaq.
Tarix: 10/06/14 Yer kürəsinin gələcəyi necə olacaq?
Yer kürəsinin gələcəyi necə olacaq? Beynəlxalq Geodeziya və Geofizika İttifaqının (BGGİ) təşəbbüsü ilə AMEA Rəyasət Heyətində “Yer kürəsinin gələcəyi, fəlakət riski və davamlılıq” mövzusunda öz işinə başlayan iclas məhz bu suala cavab axtarır.
Tarix: 09/06/14 Alimlər DVD disklərdən imtina etməyə çağırır
Lourens adına Milli Laboratoriya və ABŞ Şimal-Qərb Universitetinin alimləri DVD disklərdən imtina və “Streaming” texnologiyalı servislərə keçidin atmosferə "CO2” tullantılarını xeyli azaltmağa imkan verəcəyi qənaətinə gəliblər.
Tarix: 07/06/14 Rabitəçi idmançılar yerli yarışmada 8 medal qazanıblar
Mayın 22-dən 26-dək Bakıda 2000-2001-ci il təvəllüdlü məktəblilər arasında boks üzrə respublika birinciliyi keçirilib.
Tarix: 06/06/14 Məşhur “Tetris” oyununun yaradılmasından 30 il ötür
1984-cü ildə sovet proqramçısı Aleksey Pajitnov tərəfindən yaradılmış "Tetris" oyunu 30 yaşını qeyd edir. Britaniyanın “The Telegraph” qəzeti dünyanın ən məşhur kompüter oyununa həsr edilmiş xüsusi məqalə dərc edib.
Tarix: 05/06/14 Biotexnologiya sahəsində elmi yeniliklərin və innovasiyaların tədris prosesinə cəlb edilməsi məqsədilə GEİ-də BDU-nun “Təkamül təlimi” kafedrasının filialı yaradılıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) Bakı Dövlət Universitetinin “Təkamül təlimi” kafedrasının filialı yaradılıb.
Tarix: 04/06/14 İnformasiya cəmiyyətinin tələblərinə uyğun olaraq ölkədə elmi jurnalistikanın yaradılması istiqamətində işlərə başlanıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Azərbaycanda elmi jurnalistikanın yaradılması istiqamətində işlər aparır.
Tarix: 04/06/14 Azərbaycan su informasiya sisteminə dair seminarda təmsil olunub
İsveçrənin Cenevrə şəhərində su informasiya sistemi və suya dair məlumatların təqdim edilməsinə dair seminar, ekoloji göstəricilərə dair məqsədli işçi qrupun 8-ci sessiyası keçirilib.
Tarix: 03/06/14 Bakıda yol nişanlarının alternativ enerji ilə işıqlandırılmasına başlanıldı
Bir neçə gündür ki, Bakıda küçə və yollarda yol nişanlarında işıqlandırma sistemi quraşdırılır. Nişanların gecələr işıqlandırılmasını Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin “Siqnal” müəssisəsi həyata keçirir.
Tarix: 03/06/14 Azərbaycanda ilk dəfə “XpanD 2D” sistemi tətbiq edilib
BMT-nin Uşaq Fondu (UNICEF) uşaq hüquqlarının qorunması və uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının aradan qaldırılmasını bir daha diqqətə çatdırmaq məqsədilə “28 Cinema” ilə səylərini birləşdirib.
Tarix: 03/06/14 İndiyədək “SABAH” qruplarına 1800 tələbə elektron qeydiyyatdan keçib
İndiyədək “SABAH” (Savadlı, bacarıqlı, hazırlıqlı) qruplarına 1800 tələbə elektron qeydiyyatdan keçib. Bu proses hazırda davam etməkdədir.